Intel ve Ryzen işlemci farkı ne?

Daha önce laptop haricinde masaüstünde bir kere bile AMD işlemci kullanmadım ama AMD'nin ilerleyen zamanlarda ağırlaştığını kim söylüyorsa şehir efsanesi bir yalan ortaya atmış diyebilirim, ama kanıtlayamam. Saçma bir iddia olmuş.

Hangi işlemci bu ağırlaşan işlemci? Ryzen 3 1200 mü? 🤔 aynı iddia Intel işlemciler için de ortaya atılabilir işlemci modeli belirtilmeden.

Intel almak istiyorsanız ve bütçe yüksek değilse 13400F, bütçe biraz yükseltirebilirse 13600K, ya da 14700k kadar çıkılabilir. Bu işlemcilerin hiçbiri ile DDR4 anakart ve RAM kullanılmasını da önermem, gerek 13400F olsun gerek 13600K olsun. Hepsi ile DDR5 bir anakart ve RAM kullanmaya bakın.

AMD isterseniz de Ryzen 7 7700X'ten başlamanızı öneririm. İleriye dönük bir şey düşünüyorsanız 6 çekirdekten başlamanızın hiçbir anlamı yok. Bugün yetsin yarını düşünürüz kafasıyla giriş seviyesi 6 çekirdek bir işlemci tercih etmeyin. Yakın zamanda 8 çekirdeğin standart olacağı kaçınılmaz. Bir sonraki yükseltmeniz ne zaman olacak bunu da göz önünde bulundurmalısınız. Uzun bir süre yüksetlme yapmayacaksanız ve işlemci de fiyatlı olmasın diyorsanız dediğim gibi Ryzen 7 7700X'ten başlayabilirsiniz. Tepe noktada da 7950x3D mevcut.

Ellerinize sağlık güzel cevap yazmışsınız peki I5-I7-i9 bu işlemleri tercih eder isem nesil olarak önerebileceğiniz nedir? Benim tercihim i7 ve i9 10.nesil ve üstü.

Ellerinize sağlık güzel cevap yazmışsınız peki I5-I7-i9 bu işlemleri tercih eder isem nesil olarak önerebileceğiniz nedir? Benim tercihim i7 ve i9 10.nesil ve üstü.
Neden 10. nesil? 2. el mi almak istiyorsunuz? Piyasada 10. nesil sıfır işlemci bulmanız zor. Ayrıca 10. nesil DDR4 platformu. Intel tarafında 10-11-12. hiç bir nesili önermem. Onun yerine AMD Ryzen 7 7700X bir sistem toplayın. 🙂

Intel'de kalmak istiyorsanız nesil olarak 13. ya da 14. nesil bakmanızı öneririm.

i7 istiyorsanız i7-13700K ya da i7-14700K bakın. i9 istiyorsanız i9-13900K tercih edebilirsiniz.

i9-14900K önermiyorum çünkü i7-14700K, i9-14900K ile yakın performans veriyor, bunun yanında fiyatı daha ucuz. Ancak her ikisinin de güç tüketimi aynı.

Fiyat performans kıyaslaması yapılırsa, i7-14700K almanız daha mantıklı. Ancak uygun fiyata bulursanız i7-13700K da tercih edebilirsiniz.

Intel tarafında bu işlemcilerin enerji tüketiminin yüksek olduğunu bilin. Soğutucu seçerken de kaliteli markaların 240mm (Intel tarafından önerilen ve benim de kullandığım) bir sıvı soğutucusunu tercih edin.

Aşağıya 240mm Corsair iCUE H100i RGB Elite soğutucu ile aldığım Cinebench R23 sonuçlarını paylaşayım. i9-13900K ile tepe noktada maksimum 93 dereceyi gördüm. Enerji tüketimi olarak da 253W'ı görmüş. Ancak oyunlarda bu değer genellikle 100-140W arasında gidip geliyor. (GTA V, RDR2 vb oyunlar.) İşlemci yük altına girerse, Cinebench'teki gibi 253W tüketim görebilirsiniz.

Cinebench R23 Score.png

Bunların yanında da LGA 1700 soketi 2024 sonunda değişecek. LGA 1851 soket tipini kullanacak Intel 15. nesil işlemciler ile birlikte.

Eğer her şeyi anladıysanız ve kafanıza da yattıysa, tercihinizi ona göre yapın. Ben yine de ucuz olsun diyorsanız en düşük olarak Ryzen 7 7700X öneririm. Sanırım 30 bin TL bütçe belirtmiştiniz. Eğer sadece işlemci için ise oldukça yeterli. Üzerine anakart, ram, SSD ve diğer bileşenler için parça parası da artar.

Hala Intel diyorsanız da yukarıda belirttiğim işlemcileri değerlendirin.

Neden 10. nesil? 2. el mi almak istiyorsunuz? Piyasada 10. nesil sıfır işlemci bulmanız zor. Ayrıca 10. nesil DDR4 platformu. Intel tarafında 10-11-12. hiç bir nesili önermem. Onun yerine AMD Ryzen 7 7700X bir sistem toplayın. 🙂

Intel'de kalmak istiyorsanız nesil olarak 13. ya da 14. nesil bakmanızı öneririm.

i7 istiyorsanız i7-13700K ya da i7-14700K bakın. i9 istiyorsanız i9-13900K tercih edebilirsiniz.

i9-14900K önermiyorum çünkü i7-14700K, i9-14900K ile yakın performans veriyor, bunun yanında fiyatı daha ucuz. Ancak her ikisinin de güç tüketimi aynı.

Fiyat performans kıyaslaması yapılırsa, i7-14700K almanız daha mantıklı. Ancak uygun fiyata bulursanız i7-13700K da tercih edebilirsiniz.

Intel tarafında bu işlemcilerin enerji tüketiminin yüksek olduğunu bilin. Soğutucu seçerken de kaliteli markaların 240mm (Intel tarafından önerilen ve benim de kullandığım) bir sıvı soğutucusunu tercih edin.

Aşağıya 240mm Corsair iCUE H100i RGB Elite soğutucu ile aldığım Cinebench R23 sonuçlarını paylaşayım. i9-13900K ile tepe noktada maksimum 93 dereceyi gördüm. Enerji tüketimi olarak da 253W'ı görmüş. Ancak oyunlarda bu değer genellikle 100-140W arasında gidip geliyor. (GTA V, RDR2 vb oyunlar.) İşlemci yük altına girerse, Cinebench'teki gibi 253W tüketim görebilirsiniz.

Eki Görüntüle 2058670

Bunların yanında da LGA 1700 soketi 2024 sonunda değişecek. LGA 1851 soket tipini kullanacak Intel 15. nesil işlemciler ile birlikte.

Eğer her şeyi anladıysanız ve kafanıza da yattıysa, tercihinizi ona göre yapın. Ben yine de ucuz olsun diyorsanız en düşük olarak Ryzen 7 7700X öneririm. Sanırım 30 bin TL bütçe belirtmiştiniz. Eğer sadece işlemci için ise oldukça yeterli. Üzerine anakart, ram, SSD ve diğer bileşenler için parça parası da artar.

Hala Intel diyorsanız da yukarıda belirttiğim işlemcileri değerlendirin.
peki sizden birşey rica edeceğim Ryzen 7 7700X işlemciye uygun anakart ve ekran kartı ne önerebilirsiniz ?

peki sizden birşey rica edeceğim Ryzen 7 7700X işlemciye uygun anakart ve ekran kartı ne önerebilirsiniz ?
AMD anakartlar konusunda çok bilgili değilim. Ancak giriş seviyesi anakartlar ile herhangi bir üst segment işlemciyi kullandığınızda yine overclock özelliklerinden yararlanabiliyorsun diye biliyorum.

Anakart ve ekran kartı için toplam bütçe nedir? Bir de hangi çözünürlükte kullanacaksınız?

AMD anakartlar konusunda çok bilgili değilim. Ancak giriş seviyesi anakartlar ile herhangi bir üst segment işlemciyi kullandığınızda yine overclock özelliklerinden yararlanabiliyorsun diye biliyorum.

Anakart ve ekran kartı için toplam bütçe nedir? Bir de hangi çözünürlükte kullanacaksınız?
RYZEN İLE İNTEL arasında çok kararsız kaldım herkez farklı birşey öneriyor

RYZEN İLE İNTEL arasında çok kararsız kaldım herkez farklı birşey öneriyor
1. Kullanım amacı %'li olarak ortalama belirtin. (Örn: %80 oyun %20 iş/render)
2. Eğer şimdi bir sistem toplarsanız bir sonraki yüksetlmenizi ya da en baştan tekrar toplamayı ne zaman yapmayı düşünürsünüz?
3. Bütçeyi yeniden yazarsanız iyi olur.

Intel -> pişmanlık , AMD -> soğutucu parası

Intel alırsan soket değiştirirler güncelleyeceğinde hüü diye ağlarsın anakart bakmaya başlarsın AMD alırsan işlemcin sıcak çalışır soğutucu bakmaya başlarsın.

1. kullanım amacı %'li olarak ortalama belirtin. (örneğin: %80 oyun %20 iş/render)
2. eğer şimdi bir sistem toplarsanız bir sonraki yüksetlmenizi ya da en baştan tekrar toplamayı ne zaman yapmayı düşünürsünüz?
3. bütçeyi yeniden yazarsanız iyi olur.

1-kullanım amacım oyun ile tasarım amaçlı kullanmak istiyorum yüzdelik veremem ama Ultra profesinal bir oyuncu degilim
2-eger bir sistem toplamak istersem 2 ve 3 yıl arası düşünüyorum.
3-bütçe 30k.

Intel -> pişmanlık , AMD -> soğutucu parası

Intel alırsan soket değiştirirler güncelleyeceğinde hüü diye ağlarsın anakart bakmaya başlarsın AMD alırsan işlemcin sıcak çalışır soğutucu bakmaya başlarsın.
bende yaklaşık 10 gündür araştırma yapıyorum ddr5 alırsam yaklaşık 4 yıl boyunca günceleme gelecek 5 7500f için konuşuyorum sıcaklık olarak %90 üstüne çıkıyor ama performans düşmüyor ama bakır telli kule soğutucu çok öneriliyor

1-kullanım amacım oyun ile tasarım amaçlı kullanmak istiyorum yüzdelik veremem ama Ultra profesinal bir oyuncu degilim
2-eger bir sistem toplamak istersem 2 ve 3 yıl arası düşünüyorum.
3-bütçe 30k.

bende yaklaşık 10 gündür araştırma yapıyorum ddr5 alırsam yaklaşık 4 yıl boyunca günceleme gelecek 5 7500f için konuşuyorum sıcaklık olarak %90 üstüne çıkıyor ama performans düşmüyor ama bakır telli kule soğutucu çok öneriliyor
Hocam 30k'ya size iyi bir sistem dizemiyorum. Yani Intel toplamaya kalksam 13600KF koysam bütçenin 1/3'ü gidiyor. 13400F de koymak istemiyorum çünkü 13600KF çok daha iyi. Ama böyle bir DDR5 sistem toplarsam 30k bütçeyi çok aşacak.

Intel tabanlı hazır sistemleri açıkçası ben beğenmiyorum çünkü 13400F yanına en giriş seviyesi ucuzundan DDR4 bir anakart ve DDR4 ram koyuyorlar.

30k üzerine çıksaydı güzel bir Intel sistem toplardım.

30k bütçe için hazır sistemler arasında;

Intel:

AMD:

Bu 2 seçenek arasında AMD tercih etmeniz daha iyi olur, Intel hazır sistem için DDR4 bir anakart ve DDR4 ramler mevcut, tavsiye etmem.

Geri
Yukarı