Intel Xeon E-2678 V3 için soğutucu önerisi

6 Ve 8'likler çok pahalıydı. En uygunu bu. Zaten render ekran kartından daha çok işlemciye yükleniyor.

Ama ekran kartına yük bindirirsen işlemciden daha fazla performans alırsın.

Yanlış bilmiyorsam bu forumda birileri bana artık ekran kartları render yapabiliyor. İşlemci artık renderde kullanılmıyor, gibi bir şeyler söylemişti ama bilmiyorum gerçeği.

Ama ekran kartına yük bindirirsen işlemciden daha fazla performans alırsın.

Yanlış bilmiyorsam bu forumda birileri bana artık ekran kartları render yapabiliyor. İşlemci artık renderde kullanılmıyor, gibi bir şeyler söylemişti ama bilmiyorum gerçeği.
Şöyle bir şey var. Kullanılan program da önemli. Benim kullanacağım program işlemciye yük bindiriyor. 24 çekirdeğin gücünden sonuna kadar yararlanacağım.

Şöyle bir şey var. Kullanılan program da önemli. Benim kullanacağım program işlemciye yük bindiriyor. 24 çekirdeğin gücünden sonuna kadar yararlanacağım.

Eğer render yapacak isen bence Opteron al derim. Dual socket anakart bulursan 32 çekirdek ediyor ama overclocku unut.

Hem bulsam bile Opteron 16/16 bir işlemci. İki tane takarsam 32/32 oluyor. Xeon ise 12/24 bir işlemci. İki tane takınca 24/48 olacak. Yani bir nevi Opteron'dan daha fazla çekirdeğe sahip gibi çalışacak. Bu yüzden Xeon istedim.

Opteron 32 nm aslında.

Ucuz olduğu için tercih ediliyor.

Yoksa Xeon daha iyi.

RAM daha fazla takviye yapıp aynı fiyata belki daha fazla güç tüketir ama daha iyi performans verebilir.

Ama normal Windows'lar ile pek uyumluluğu yok diye biliyorum network işletim sistemi kurarsın.

Opteron 32 nm aslında.

Ucuz olduğu için tercih ediliyor.

Yoksa Xeon daha iyi.

RAM daha fazla takviye yapıp aynı fiyata belki daha fazla güç tüketir ama daha iyi performans verebilir.

Ama normal Windows'lar ile pek uyumluluğu yok diye biliyorum network işletim sistemi kurarsın.
Bu sistemi topladıktan sonra Windows Server 2016 veya 2019 kurmayı düşünüyorum. Server sisteme server işletim sistemi kurulur.

Bu sistemi topladıktan sonra Windows server 2016 veya 2019 kurmayı düşünüyorum. Server sisteme server işletim sistemi kurulur.

Opteron'lar şimdi araştırdım 8 gerçek 8 sanal olarak yani 8 çekirdek 16 threadmiş.

Kısaca 4 tane desek 32 çekirdek 64 thread yapıyor

Ama hızı 2.5 GHz.

Yeter mi bilemedim.

Olmadı Xeon alırsın.

Veya uyguna bulursan 16 çekirdekli bir threadriper bakarsın.

Daha az güç tüketir hem.

Bir de bu işin güç tüketimi de var unutma.

Xeon alırsan en az 700W saatlik kullanım olacak unutma.

Günde 12 saat çalışsa.

8,4KW enerji.

1 Senede 0.75 kuruştan hesaplarsan aylık 189TL.

1 Sene 2268TL oluyor.

Bu farka değer mi?

Yeni konular

Geri
Yukarı