Çözüldü Intel Xeon E5440 High Sierra Kurulumu

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.

aresblade

Kilopat
Yer
Ankara
Daha fazla  
Meslek
Kalite Kontrol
Sistemim şu şekildedir: Intel Xeon E5440 @ 2.83GHz, 8,00GB Dual-Channel DDR3, ASUSTeK Computer INC. P5G41C-M LX (LGA775), 2047MB NVIDIA GTX 960 2 GB, NVIDIA High Definition Audio, Realtek PCIe GBE Ailesi Denetleyici (Daha ayrıntılı isterseniz AIDA64 ile verebilirim tabi ki).

Sisteme 10.13.5 kurmaya çalıştığımda CPU kısmını geçiyordum ancak ekran kartımda ya siyah ekran oluşuyordu veya ekran kartım 3 MB görünüp çözünürlük de düşük çıkıyordu. Daha sonradan, bulamadığımdan dolayı, 10.13.6 yüklemeye karar verdim ancak bu sefer de daha kuruluma başlamadan evvel CPU hataları, PCI Configuration begin'de takılmalar ile karşılaşıyorum.

Sorun işlemcimde mi yoksa başka bir sorun mu var anlayamadım. Bir de 10.13.5'te sadece ekran kartı ile ilgili sorun yaşarken 10.13.6'da CPU ile ilgili hatalarla karşılaştım.

Acaba yukarıda verdiğim sisteme 10.13.6 kurulabilir mi? Kurulabilirse nasıl ve ne şekilde yapmam gerekiyor? Mojave olmuyor sanırım. Yardımcı olabilirseniz memnun olurum. Teşekkürler.

Config.plist düzenlemeyi tam olarak bilemiyorum.

Son düzenleyen: Moderatör:
Çözüm
1- İnternet bağlı iken AppStore üzerinden güncellemeleri denetle ve güvenlik güncellemelerini yükle. Yüklenirken açılışta install diye geçen disk ismin bulunan yerden devam ettir yükseltme ekranına geçer.

2- Sistem açılınca bahsettiğiniz komut satırı betik/script ile kurulumu yapın. Ek olarak cuda for mac diye geçen paketi kurmanız lazım nvidia.com üzerinden. Yeniden başlatmadan önce ise: (3. madde ile yazıyorum devamı.)

3- Clover configurator ile (tools kısmı altından) mount efi yapın current boot disk denen diskin efi kısmını. Mevcut usb içerisinde yer alan EFI klasörü içinde bulunan CLOVER & BOOT klasörlerini mount edilen diskin EFI bölümü --> EFI klasörü içine kopyalayınız. Eğer boot diye klasör mevcut ve içinde Microsoft dosyaları var ise sadece CLOVER kopyalamanız yeterli.

4- Disk içerisine kopyaladığınız EFI --> CLOVER --> içerisinde kullandığınız config dosyasını config.plist olarak isimlendirip Clover configurator ile açınız. Boot kısmına gelip listeye sağ tıklayarak açılan menüden nvda_drv=1 ekleyin ve ek olarak system parameters kısmında yer alan nvidia web seçimini işaretleyiniz. Dosya/file kısmından kaydet/save yapınız. Sistemi yeniden başlatınız.

5- Clover başlangıçta gözükmez ise veya gelmez ise bios sıralamasında yapmanız gereken: USB var iken clover ekranına gelip; clover boot options kısmından add all entries menüsüne enterlayınız.

6- Artık usb olmadan açabilirsiniz. BIOS sıralamasında Clover olan diski birincil yapınız. Bu şekilde clover ile windows sistemi dahi açabilirsiniz.

Not: Ben teşekkür ederim.
Önerdiğimiz imajımız:
Önemli bilgi:
  • Varsayılan bir config.plist yoktur. Makineye uygun config dosyasını varsayılan yapmak için config.plist olarak kaydedin. Kurulum öncesi ve sonrası için uygun config.plist dosyasını Clover ekranında options --> configs kısmından seçebilirsiniz.
İmaj içerisinde bulunan config listesi ve içerik yapısı:
390480

Bize ekran görüntüsü iletin takıldığı yeri yardım edelim net bir şekilde.

@KemalAkın Cevabın için teşekkür ederim. Elbette resim gönderirim, şu an iş yerindeyim. Config.plist dosyasını neye göre ne şekilde düzenlemem gerektiğini sanırım tam anlamıyla bilemiyorum zira Xeon işlemcime en uygun olan (Mac 6.1) seçtiğimde izin vermiyor, ancak 14,1 seçtiğimde ise bu sefer de işlemcimin uygun olmadığını söylüyordu. Sistemime uygun bir config.plist dosyasını tam anlamıyla nasıl düzenleyebileceğimi bilemiyorum.

config_intelpc_config isimli dosyayı imajımızdan kullanabilirsiniz. Varsayılan yapmak için config.plist ismiyle kopya oluşturun bulunduğu dizinde. Denedikten sonra bize ekran görüntüsü iletiniz. SMBIOS konusunda yardımcı oluruz. Tabi eğer gerekli olursa :).

config_intelpc_config isimli dosyayı imajımızdan kullanabilirsiniz. Varsayılan yapmak için config.plist ismiyle kopya oluşturun bulunduğu dizinde. Denedikten sonra bize ekran görüntüsü iletiniz. SMBIOS konusunda yardımcı oluruz. Tabi eğer gerekli olursa :).

Kemal hocam merhaba tekrar, şu anda bu cevabı MacOS üzerinden yazıyorum. Başarılı ve sorunsuz bir şekilde kurulumu gerçekleştirmiş bulunmaktayım ancak birkaç sorum ve sorunum var:

Nedense hiçbir şekilde Nvidia Web Driver kuramıyorum çünkü her seferinde uyumsuz MacOS sürümü diyor ve izin vermiyor, hatta https://raw.githubusercontent.com/Benjamin-Dobell/nvidia-update/master/nvidia-update.sh adresindeki yöntemi bile denedim, gerçi bu yöntemi denediğimde terminalden şifre istiyordu, şifremi girmeme rağmen kabul etmedi, burada istediği bilgisayarımın şifresi değil mi acaba? Sürücüyü nasıl yükleyebilirim? Şu anda ekran kartım 3 MB olarak görünüyor.

Diğer sorum da şu durumda ne yapmam gerektiği. Kext vs yüklemeli miyim? Tam olarak ne yapmam gerekiyor acaba?

Son sorum; bende iki ayrı hard disk var, birine MacOS kurdum, diğerinde de Win 8.1 yüklü (yüklemeden önce sata bağlantısını kesmiştim). Bu durumda çift boot için ne yapmalıyım acaba?

Not: Gerçekten teşekkür ederim.

1- İnternet bağlı iken AppStore üzerinden güncellemeleri denetle ve güvenlik güncellemelerini yükle. Yüklenirken açılışta install diye geçen disk ismin bulunan yerden devam ettir yükseltme ekranına geçer.

2- Sistem açılınca bahsettiğiniz komut satırı betik/script ile kurulumu yapın. Ek olarak cuda for mac diye geçen paketi kurmanız lazım nvidia.com üzerinden. Yeniden başlatmadan önce ise: (3. madde ile yazıyorum devamı.)

3- Clover configurator ile (tools kısmı altından) mount efi yapın current boot disk denen diskin efi kısmını. Mevcut usb içerisinde yer alan EFI klasörü içinde bulunan CLOVER & BOOT klasörlerini mount edilen diskin EFI bölümü --> EFI klasörü içine kopyalayınız. Eğer boot diye klasör mevcut ve içinde Microsoft dosyaları var ise sadece CLOVER kopyalamanız yeterli.

4- Disk içerisine kopyaladığınız EFI --> CLOVER --> içerisinde kullandığınız config dosyasını config.plist olarak isimlendirip Clover configurator ile açınız. Boot kısmına gelip listeye sağ tıklayarak açılan menüden nvda_drv=1 ekleyin ve ek olarak system parameters kısmında yer alan nvidia web seçimini işaretleyiniz. Dosya/file kısmından kaydet/save yapınız. Sistemi yeniden başlatınız.

5- Clover başlangıçta gözükmez ise veya gelmez ise bios sıralamasında yapmanız gereken: USB var iken clover ekranına gelip; clover boot options kısmından add all entries menüsüne enterlayınız.

6- Artık usb olmadan açabilirsiniz. BIOS sıralamasında Clover olan diski birincil yapınız. Bu şekilde clover ile windows sistemi dahi açabilirsiniz.

Çözüm

Merhabalar hocam,

1 ve 2. maddeleri yaptıktan sonra 3. maddeye geçmeden yeniden başlatma istedi, ben de nvda_drv=1 komutunu ekleyip, USB olmadan başlatma işlemlerini yeniden başlattıktan sonra halledeyim dedim ama ne yazık ki resimdeki hatayı aldım:

Dosya Ekleri

• 20190504_084054.jpg
    20190504_084054.jpg
    1,5 MB · Görüntüleme: 68
Son düzenleme:
nv_disable=1 yani "nvidia set to vesa" ile aç sistemi (clover ekranında boşluk tuşuna basıp) veya -x güvenli mod dene. Bir şeyler yanlış gitmiş olmalı.

Eve gittiğimde tekrar denerim. Eğer olmazsa 18 Mayıs'ta sınavım var, sınavdan sonra tekrar sizin başınızı ağrıtacağım.

Peki nv_disable=1 komutu ile açarsam ne yapmalıyım? Ekran kartını nasıl işlevsel hale getirebilirim? Acaba sizin verdiğiniz kod sebebiyle mi o hata ile karşılaştım? Aslında yükleme kısmında ve sonrasında bir sorunum olmuyor, tek sorunum ekran kartımı tanıtamamam. 10.13.5 sürümünde web driver ile bir kere tanıtmayı başarmıştım ama siyah ekrana düşmüştü ki sabaha karşı da öyle oldu. Ben de nv_disable=1 komutu ile sistemi açtım, yukarıda bahsettiğiniz işlemleri gerçekleştirdim anlattığım kadarını.

Sabır gösterip yardım etmeye çalıştığınız için teşekkürler.

Bu arada ek olarak (kusura bakmayın önceki mesajda yazmayı unuttum) lilu ve whatevergreen kext'lerini yüklemiştim. Bunları yaptığımı söylemeyi unuttum.

Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı