Intel Xeon işlemciler nedir?

Hızı. RAM hızı olsun SSD hız desteği olsun.

Ama işlemcilerin performansı biraz düşük olacağı için günümüz işlemcileri ne göre sadece iyi OC altında alınabilirliği var günümüzde. Açıkçası eskisi gibi ucuzluğu kalmadı (anakartlara hem fırsatçılar hem de gerçekten pahalı olması sebebi ile) aynı Z serisi anakartlar nasıl çok pahalıya satılıyor ama o anakartlara o zamanlarda çok yüksek fiyatlara satıldı ama dönemine göre.
Orada gelen yorumlara göre tekrar detaylı geçmek istediğim için yazdım ve sizin mesajınızın açıklamasını üstte verdim demek istedim. Kasmak değil yatıcağım eksik nokta kalmasın diye uğraşıyorum.
Devamının üretilmemesinin nedeni nedir peki? Birde serverlerde atıyorum i9 bir işlemci kullanılamaz mı neden ayrı bir seri çıkarıyorlar? Sonuçta Xeon işlemciyi alıp oyun da oynuyorsun i9 alıp serverlerde kullanamıyor musun?

Devamının üretilmemesinin nedeni nedir peki? Bir de serverlerde atıyorum i9 bir işlemci kullanılamaz mı neden ayrı bir seri çıkarıyorlar? Sonuçta Xeon işlemciyi alıp oyun da oynuyorsun i9 alıp serverlerde kullanamıyor musun?

Devamı üretildi aslında. Çok aşırı fazla çekirdek sayılarına ulaştığı için bizim alabileceğimiz seviyenin çok üstünde kaldı. Bu yüzden bizim bildiğimiz işlemciler i3 i5 i7 i9 dur.

Devamının üretilmemesinin nedeni nedir peki? Bir de serverlerde atıyorum i9 bir işlemci kullanılamaz mı neden ayrı bir seri çıkarıyorlar? Sonuçta Xeon işlemciyi alıp oyun da oynuyorsun i9 alıp serverlerde kullanamıyor musun?

Xeon işlemciler fp ürünleri. Yüksek performans gereken yerlerde i9 Ryzen9 3900X gibi işlemciler kullanılır.

Xeon işlemciler fp ürünleri. Yüksek performans gereken yerlerde i9 Ryzen9 3900X gibi işlemciler kullanılır.
Benim anladığım daha yüksek peformans gereken yerde Xeon kullanılıyor yanlış mı anlamışım? Serverler daha yüksek performans gerektiriyor diye düşünüyordum.
Devamı üretildi aslında. Çok aşırı fazla çekirdek sayılarına ulaştığı için bizim alabileceğimiz seviyenin çok üstünde kaldı. Bu yüzden bizim bildiğimiz işlemciler i3 i5 i7 i9 dur.
Peki yapısal bir fark var mı ikisi de aynı işi yapabilir mi? Yani daha açık anlatmam gerekirse i9 alıp server kurup sonra Xeon ile de günlük kullanım yapılabilir mi?

Katılıyorum. Çoklu çekirdek tekli çekirdeğe göre daha az güç tüketmesi ve çoklu işlerin bölünme ihtiyacı sebebiyle (bölünmeden kasıt büyük bir işlemin daha küçük parçalara bölünüp daha kısa sürede yapılması için) daha çok çekirdekli versiyonları üretildi ve yüksek GHz hızlarda çalışmazlar çok fazla çekirdeği olduğu için. Ve genelde yaratıcı soğutma çözümleri kullanılır. Mineralli su gibi seçenekler daha çok kullanılır. Maliyeti düşük ve tek bir yere balık istifi gibi bir sürü sistem kurulabilir. Açıkçası normal kullanıcıya hitap eden bir seri değil normalde. Sadece eski işlemciler o zaman neyse bu zamanda aynı algı olduğundan dolayı aynı güce benzer oranlarda sahipler. Aslında imkan olsa OC yapmak 600 900W gibi güçlere çıkabilsek 64 çekirdeğin hepsi 4.9GHz hızlarında kullanırdım ama maalesef o kadar sıcaklığı soğutamıyoruz.

Benim anladığım daha yüksek peformans gereken yerde Xeon kullanılıyor yanlış mı anlamışım? Serverler daha yüksek performans gerektiriyor diye düşünüyordum.

Peki yapısal bir fark var mı ikisi de aynı işi yapabilir mi? Yani daha açık anlatmam gerekirse i9 alıp server kurup sonra Xeon ile de günlük kullanım yapılabilir mi?

Hayır aynı işi yapamazlar.

Evet günlük kullanım yapılabilir Xeon işlemci kullanan kişiler forumda var sorabilirsiniz.

Benim anladığım daha yüksek peformans gereken yerde Xeon kullanılıyor yanlış mı anlamışım? Serverler daha yüksek performans gerektiriyor diye düşünmüyordum.

Yapısal farkları olarak daha dayanıklı üretilir. Intel'in k serisi işlemcileriden bile daha dayanıklı. Çünkü çok kaliteli çipler kullanılır. Hatta çok uzun süre gitmesi gerektiği için özel kaliteli çipler kullanılır. Özel testlerden geçtiği için işlemci çip kaliteleri benzer mimari bile olsa Xeon işlemciler bu durumundan dolayı hep daha güçlüdür.

LGA 775 soket üzerinde X5470 Q9650 işlemcisinden daha güçlü mesela. Bu küçük bir örnek olsun.

Geri
Yukarı