Intel Xeon işlemciler nedir?

Yapısal farkları olarak daha dayanıklı üretilir. Intel'in k serisi işlemcileriden bile daha dayanıklı. Çünkü çok kaliteli çipler kullanılır. Hatta çok uzun süre gitmesi gerektiği için özel kaliteli çipler kullanılır. Özel testlerden geçtiği için işlemci çip kaliteleri benzer mimari bile olsa Xeon işlemciler bu durumundan dolayı hep daha güçlüdür.

LGA 775 soket üzerinde X5470 Q9650 işlemcisinden daha güçlü mesela. Bu küçük bir örnek olsun.
Hayır aynı işi yapamazlar.

Evet günlük kullanım yapılabilir Xeon işlemci kullanan kişiler forumda var sorabilirsiniz.
Anladığım kadarıyla tamamen insanlar serverlerde süper bilgisayarlarda falan kullansın diye üretiliyorlar ana amaç büyük işleri kısa sürelerde halletmek ve uzun süre çalışmak.

Anladığım kadarıyla tamamen insanlar serverlerde süper bilgisayarlarda falan kullansın diye üretiliyorlar ana amaç büyük işleri kısa sürelerde halletmek ve uzun süre çalışmak.

Tamamdır anlamışsınız artık. Tam doğru şekilde söylediniz tebrik ederim.

Normal insanlara 4 çekirdek 6 8 yettiği için bunlar süper bilgisayarlarda veya sunucularda kullanılır. Workstationlar daha farklı çalıştığından kullanılabilir ama 16 çekirdek i9 Ryzen 9 işlemciler yetmekte yine de.

Son düzenleyen: Moderatör:
Tamamdır anlamışsınız artık. Tam doğru şekilde söylediniz tebrik ederim.

Normal insanlara 4 çekirdek 6 8 yettiği için bunlar süper bilgisayarlarda veya sunucularda kullanılır. Workstationlar daha farklı çalıştığından kullanılabilir ama 16 çekirdek i9 Ryzen 9 işlemciler yetmekte yine de.
Teşekkür ederim 🙂

Zamanında Xeon işlemcileri yaparken overclock yapıp oyun bilgisayarlarında kullanılabileceğini Intel düşünmedi bence. Düşünse ya çarpan kilidi kapalı işlemciler üretirdi ya da FSB'yi bir şekilde kilitlerdi. Sağlam anakart uygun fiyata alınırsa Xeon sistemler hala tercih edilebilir en masraflı bileşen anakart oluyor genelde. Performansa gelince aşağıdaki işlemciyi kullanıyorum oynayamadığım oyun yok. Bütçesi kısıtlı olan 1156 soket dizebilir biraz daha F/P oluyor o soket RX 580 ile kullandım uzun süre. Anakartı uyguna denk getirebilenler 1366 2011 gibi soketleri uzun süre sorunsuz kullanır.

Dosya Ekleri

• 1FF4A49A-9F01-453A-AFA1-8548D7B5399D.jpeg
    1FF4A49A-9F01-453A-AFA1-8548D7B5399D.jpeg
    96,4 KB · Görüntüleme: 60
Son düzenleme:
Zamanında Xeon işlemcileri yaparken overclock yapıp oyun bilgisayarlarında kullanılabileceğini Intel düşünmedi bence. Düşünse ya çarpan kilidi kapalı işlemciler üretirdi ya da FSB'yi bir şekilde kilitlerdi. Sağlam anakart uygun fiyata alınırsa Xeon sistemler hala tercih edilebilir en masraflı bileşen anakart oluyor genelde. Performansa gelince aşağıdaki işlemciyi kullanıyorum oynayamadığım oyun yok. Bütçesi kısıtlı olan 1156 soket dizebilir biraz daha F/P oluyor o soket RX 580 ile kullandım uzun süre. Anakartı uyguna denk getirebilenler 1366 2011 gibi soketleri uzun süre sorunsuz kullanır.

Aslında i5 11400Fli sistem toplamadan önce hedefim X5670-80'li bilgisayar toplamaktı ama gerek anakartını bulamadım gerek kısıtlı zaman olunca mecbur yeni nesil topladım. Intel beyefendi sağ olsun ağzımada tıkadı.

Aslında anakart bulsam hala düşüncem var ama parayı denkleştiremiyorum pek.

@Sır_ındo_scarf 1366 çok güzel soket. Ağır oyunlarda performans olarak güncel sistemlerle fark çok az. God of War'ı örnek vereyim Dual channel kullandığım halde R5 3600'ün 2 3 FPS altında alıyorum. 3 kanal kullanabilsem utanmasa geçecek 😁

Madem bu kadar güçlü neden herkes bunları kullanmıyor konusuna gelince, çekirdek sayısı fazla, tek çekirdek performansı oyun odaklı kullanım için düşük. Buna rağmen çekirdek sayısından ötürü fiyatları daha yüksek. Bundan dolayı kullanılmıyor.

@Sır_ındo_scarf 1366 çok güzel soket. Ağır oyunlarda performans olarak güncel sistemlerle fark çok az. God of War'ı örnek vereyim Dual channel kullandığım halde R5 3600'ün 2 3 FPS altında alıyorum. 3 kanal kullanabilsem utanmasa geçecek 😁

Az önce 12 GB RAM W3680 işlemci X58 güzel giganayte anakart baktım kule tipi soğutucu ile birlikte 1850TL diyor. Vay aneoov. Benim kartın limiti 1700 TL üstüne 185TL get parası desen vış.

Ben nasıl alayım şimdi bu sistemi Allah aşkına.

O ilanı biliyorum bu sistem alınacaksa çok mantıklı. İşlemci soğutucusu da dahil o fiyata hatırladığım kadarıyla. RAM'ler de dominator. Ve her işlemci 4.5 4.6GHz'ye çıkmıyor Gold silikon o işlemci. Alabilsen çok hesaplı olurdu X58'in düzgün anakartları sadece 800 900TL.

Geri
Yukarı