Intel Xeon X3440 için 1000 ₺ ekran kartı tavsiyesi

Evet mantikti geldi hemen test edicem
3.8 GHZ hıza çıktığın için RAM'lerin CL değerleri de otomatik yükselir. Sen gecikme değerlerini manuel olarak ayarladığın için sorun yaşıyor olabilirsin. Gecikme değerlerini otomatik olarak bırakıp dene bakalım. Sorun yaşamaz isen gecikme değerlerini biraz düşürebilirsin.
Yine kullanilabilir ram miktari 8 gb ye düştü, 2 aydır ugraşiyorum olmadı 3.16 da kalacagım artık.

Son düzenleme:
RAM'lere 1.65 voltaj verip CL değerlerini auto olarak bırakıp deneyebilirsin. Veya farklı marka RAM bulabilirsen etrafında deneme amaçlı test edebilirsin. Olmadı RAM'leri Memtest86 ile test etmeni tavsiye ederim. Belki RAM'ler de sıkıntı vardır.

RAM'lere 1.65 voltaj verip CL değerlerini auto olarak bırakıp deneyebilirsin. Veya farklı marka RAM bulabilirsen etrafında deneme amaçlı test edebilirsin. Olmadı RAM'leri Memtest86 ile test etmeni tavsiye ederim. Belki RAM'ler de sıkıntı vardır.
Bence anakartımda sıkıntı var çinden almıştım ga h55 ud3d rev 1.3
x3440 işlemciyi ilk taktigimda işlemciyi taniyamadı start aliyor 30 saniye calişip tekrar kapaniyor ve bunu devamlı tekrarliyordu bende kadikoy yaziciogluna gidip sadece bios yazmayla ugraşan bir pc tamircisi buldum orada bios yazdırdım
Sonrasımda problem ortadan kalkti
ama 3.2 ghz nin üstune çikincada ram hatası almaya başladım ama yinede dediklerinizi bir deniyecem

Dediğin gibi anakart sıkıntılı olabilir. Ama 3.16 GHZ'da sorun yok diyorsun. Bu seferde akla RAM'ler geliyor. RAM'leri 4+4 takıp 3.8 GHZ'da sıkıntı oluyor mu denemek lazım. Belkide RAM'lerin biri veya ikisi sıkıntı çıkartıyor olabilir. Değişik kombinasyonlarda deneyip sıkıntı RAM'demi yoksa anakartamı deneyerek bulabilirsin.

Dediğin gibi anakart sıkıntılı olabilir. Ama 3.16 GHZ'da sorun yok diyorsun. Bu seferde akla RAM'ler geliyor. RAM'leri 4+4 takıp 3.8 GHZ'da sıkıntı oluyor mu denemek lazım. Belkide RAM'lerin biri veya ikisi sıkıntı çıkartıyor olabilir. Değişik kombinasyonlarda deneyip sıkıntı RAM'demi yoksa anakartamı deneyerek bulabilirsin.
Ramler windowsum ram testinde hiç bir hata vermedi bence problem anakartta çünki bilgisayarı yeniden başlatırken biosun bip sesi geliyor ve bilgisayar kapaniyor ve 1 saniye bile sürmeden kendini tekrar başlatıyor
Bazende pc yine yeniden başlatılınca yada psu nun kablosunu çıkarınca bios sıfırlaniyor ve tekrardan overclock yapmam gerekiyor
Yani sistemim sıkıntılı ama en azından bu sayede baya birşey ögrenmiş oldum

Çin'den gelen anakartlarda sıkıntı çıkabildiğini duymuştum. BİOS yazdırdığınız yer anakartınıza en son BİOS'umu yüklemiş kontrol ettiniz mi?

Çin'den gelen anakartlarda sıkıntı çıkabildiğini duymuştum. BİOS yazdırdığınız yer anakartınıza en son BİOS'umu yüklemiş kontrol ettiniz mi?
Evet bios sürümüm son sürüm gigabyte nin sitesinden kontrol ettim.
bios yazan bilgisayarcı çok iyi ve bilgili bir insan devamlı olarak ona danışiyorum zaten.
Heralde sorunu çözdüm 16 gb olan ram ın 1 tanesini söktüm 12 gb 1600 mhz de çalıştırdim bilgisayar overclock sonrasında yeniden başlatılırken bios sesi gelip kapaniyor tekrar aciliyordu 12 gb ram kullanica böyle bir şey olmadı normal şekilde açildi
Şimdı 3.8 de 1.23v de kullaniyorum
12gb ram 1600 mhz cl degerleri autoda
20 dk aida64 test ettim 80 derece çıkmadı ve uyarıda vermedi
Bakalım 1 hafta böyle kullanicam 1 hafta sonra tekrar haber vericem
Manhat 3.8 de 1 saat kadar bf 5 oynadım online 64 kişi işlemci sıcakligi 72 decelerede yani normal
Ama aida64 den kontrol ettim pch diyotu da 72 derece anakart 46 dereceydi
Anakart 3 saat forza oynayinda 49 dereceye cikiyor ama pch diyotu aynı 72 derecede kaliyor bu degerler sence normalmı

Son düzenleme:
Bu sıcak havalarda anakart ve işlemcin sıcaklığın çok iyi bence.
Bende öyle düşünüyordum zaten, çok saol
Bu sıcak havalarda anakart ve işlemcin sıcaklığın çok iyi bence.
Manhat bir soru daha soracagim
Overclok sonrasi olmadi ilk başlardan beri var bazen oyunlarda yani pc yük altındayken psu dan cızırti sesi geliyor
psu çok dandık platoon 500 watt bir sürü koruması oldugunu idda etmişler ama yinede kalitesiz bir ürün belli yani
Bu dedigim cızırtı seni sadece yük altındayken geliyor psu dan geldigine eminim kasayı acıp psu nun dibine girip dinledim
Kablodan dır diye farklı kabloyla denedim sorun aynı
Sorum şu sence donanıma zarar verir mi
Ekran kartı gtx 1650 350 watt psu bile yeter yazıyor sitesinde .
Sorunun nedenini buldum coil whine(bobin sesi) youtubeden sesleri dinledim tamamen aynı endişelenecek birşey yokmuş

Son düzenleme:

Yeni konular

Geri
Yukarı