Çözüldü İnternet 1000 Mbit altyapım var Türk Telekom yok diyor

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.

XperiaTR

Kilopat
Yer
Ankara, Turkey
Daha fazla  
Merhaba internet altyapımı farklı sitelerden sorguladığımda 1000 Mbit hız alabileceğimi gösteriyor ancak Türk Telekom'u aradığımda 100 Mbit üzerinde hız alamayacağım söyleniyor. Bunun sebebi nedir acaba 1000 Mbit altyapı yeni geldi de görüştüğüm temsilcilerin haberi mi yok?

4 farklı altyapı sorgulama aracından sorguladım hepsinde 1000 Mbit altyapı görünüyor sizce Türk Telekom neden 1000 Mbit olduğunu göremiyor bu konuyu nasıl çözebilirim?

Dosya Ekleri

• ist1.jpg
    ist1.jpg
    86,2 KB · Görüntüleme: 193
  • g1.jpg
    g1.jpg
    26,8 KB · Görüntüleme: 164
  • g2.jpg
    g2.jpg
    20,3 KB · Görüntüleme: 137
  • g3.jpg
    g3.jpg
    55,4 KB · Görüntüleme: 136
Son düzenleyen: Moderatör:
Çözüm
Merhaba internet altyapımı farklı sitelerden sorguladığımda 1000 Mbit hız alabileceğimi gösteriyor ancak Türk Telekom'u aradığımda 100 Mbit üzerinde hız alamayacağım söyleniyor. Bunun sebebi nedir acaba 1000 Mbit altyapı yeni geldi de görüştüğüm temsilcilerin haberi mi yok?

4 farklı altyapı sorgulama aracından sorguladım hepsinde 1000 Mbit altyapı görünüyor sizce Türk Telekom neden 1000 Mbit olduğunu göremiyor bu konuyu nasıl çözebilirim?
Bazen müşteri temsilcileri hatalı bilgiler verebiliyor. Bazen de sorgu sayfaları. Şöyle ki mesela adresinizde FTTB-Eth altyapısı varsa altyapı sorgu servisleri bunu FTTH imiş gibi gösterebiliyor. Bu sebeple de 1000 Mbps sonucu çıkıyor. Eğer sizin altyapınız FTTB-Eth ise 100 üzeri hız alamazsınız. Şimdi önce bunu bir netleştirelim. Binanızın zemin veya bodrum katına inip sağa sola dikkatlice bakın. Şunlara benzer bir cihaz mı var?
MDU.jpeg

MDU 2.jpeg

Yoksa şuna benzer bir kutu mu var?
İç Mekan Dağıtım Kutusu.jpg

Eğer ilk iki fotoğraftakine benzer bir cihaz varsa altyapınız FTTB-Eth'dir ve dediğim gibi 100 üzeri hız alamazsınız.
Ama yok üçüncü fotoğraftaki gibi diğerlerine nazaran daha küçük bir kutu varsa altyapınız FTTH'dir ve 1000 Mbps hız alabilirsiniz, bu durumda müşteri temsilcisine aldırmayın.

Bunları netleştirebilmek için binanızdaki kabinin/kutunun detaylı fotoğraflarını paylaşabilir misiniz?
Altyapı sorgu sonuçlarında öyle çıktığı için bugünkü müşteri temsilcisi 1000 alabileceğinizi söylemiş ama bu sistem ile 1000 alamazsınız maalesef. Çünkü bu dediğim gibi FTTB-Eth sistem. İkinci fotoğrafta gördüğümüz cihaz (ki örneklerini ben de yukarıdaki mesajımda paylaştım) MDU dediğimiz cihaz. Bu cihaz fiber kablodan gelen sinyali SFP modülü vasıtasıyla okur ve bakır kabloya aktarır. Bu bakır kablo da dairenize çıkan CAT kablodur. Bu sistemde 100 üzeri hız alamazsınız. Başvuru yapsanız bile kuruluma gelen ekip 100 üzeri alamayacağınızı söyleyip iptal edecektir.

100 üzeri alabilmeniz için altyapınızın FTTH olması lazım. FTTH altyapıda fiber kablo daireye kadar gelir. Dairede ONT dediğimiz cihaza girer. ONT'den çıkan CAT kablo da halk ağzında fiber modem olarak geçen ama aslında teknik olarak modem olmayan cihaza girer. Örnek bir fotoğraf:
Eki Görüntüle 1581002
Sağdaki küçük cihaz ONT diye bahsettiğim cihaz. Soldaki büyük olan ise dediğim gibi teknik olarak modem olmayan ama öyle bilinen cihaz.

Özetle: Eğer binanızda önceki mesajımda paylaştığım siyah kutu yoksa (ki görüldüğü kadarıyla yok) 1000 Mbps alamazsınız.
Fotoğrafını eklediğim kutu sizin bahsettiğiniz siyah kutuya yakın boyutta küçük bir kutu aslında ama içini göremedim kilitliydi. Superonline kutusu ise bayağı büyük ve yerde duruyor türktelekom kutusunun siyah kutuya benzer küçük olması ve temsilcinin FTTH G PON altyapı var demesi biraz umutlandırdı ama kutunun içini görmeden net bir şey söyleyemeyiz sanırım.

Fotoğrafını eklediğim kutu sizin bahsettiğiniz siyah kutuya yakın boyutta küçük bir kutu aslında ama içini göremedim kilitliydi. Superonline kutusu ise bayağı büyük ve yerde duruyor türktelekom kutusunun siyah kutuya benzer küçük olması ve temsilcinin FTTH G PON altyapı var demesi biraz umutlandırdı ama kutunun içini görmeden net bir şey söyleyemeyiz sanırım.
Hocam şu kutudan mı bahsediyorsunuz?
IMG_0071.jpg

Eğer bundan bahsediyorsanız bu kabin benim attığım siyah kutuya göre bayağı büyük hocam. Zaten bakın bunun üzerinde elektrik işareti var. Yani bu kabinin içerisindeki donanım elektrikle çalışıyor anlamına geliyor bu. Bir de üst tarafta gri renkli CAT kabloların çıktığını görüyoruz. Zaten attığınız ikinci fotoğrafta da ışıklı bir cihaz var. İşte o cihaz MDU diye bahsettiğim cihaz. O cihazdan birçok CAT kablonun çıktığını görüyoruz.

Ben en iyisi size başka bir forumdaki bir arkadaş için çektiğim videoyu atayım. Saha dolabından odama kadar her şeyi detaylıca anlattım. Kutuyu, kabloları, bina ve daire içi tesisatı görmek için beşinci dakikadan itibaren izleyebilirsiniz. Ama benim tavsiyem vaktiniz varsa tamamını izlemeniz. Zaten 12 dakika civarında çok uzun değil yani. 281.35 MB file on MEGA

Hocam şu kutudan mı bahsediyorsunuz?
Eki Görüntüle 1581128

Eğer bundan bahsediyorsanız bu kabin benim attığım siyah kutuya göre bayağı büyük hocam. Zaten bakın bunun üzerinde elektrik işareti var. Yani bu kabinin içerisindeki donanım elektrikle çalışıyor anlamına geliyor bu. Bir de üst tarafta gri renkli CAT kabloların çıktığını görüyoruz. Zaten attığınız ikinci fotoğrafta da ışıklı bir cihaz var. İşte o cihaz MDU diye bahsettiğim cihaz. O cihazdan birçok CAT kablonun çıktığını görüyoruz.

Ben en iyisi size başka bir forumdaki bir arkadaş için çektiğim videoyu atayım. Saha dolabından odama kadar her şeyi detaylıca anlattım. Kutuyu, kabloları, bina ve daire içi tesisatı görmek için beşinci dakikadan itibaren izleyebilirsiniz. Ama benim tavsiyem vaktiniz varsa tamamını izlemeniz. Zaten 12 dakika civarında çok uzun değil yani. 281.35 MB file on MEGA
Teşekkür ederim hocam gayet açıklayıcı olmuş video bu durumda bende böyle bir altyapı yok ve zahmetlide bir iş sanırım kolay kolay gelmez şansımıza :)

Teşekkür ederim hocam gayet açıklayıcı olmuş video bu durumda bende böyle bir altyapı yok ve zahmetlide bir iş sanırım kolay kolay gelmez şansımıza :)
Rica ederim. FTTH için başvuruda bulunabilirsiniz hocam. FTTH dönüşümü gerçekleşir mi gerçekleşmez mi bilinmez ama şansınızı denemekten de zarar gelmez.

Geri
Yukarı