İnternet Download Hızına sabit Diskin Yetişememesi

Burak Alkan

Gigapat
Yönetici
Katılım
12 Haziran 2011
Mesajlar
14.712
Beğeniler
6.507
Yer
Nebuchadnezzar
Abi benim bi arkadaşım var. Geçen gün evlerine gittim. Ben gittiğimde internette film izliordu. Laf döndü dolaştı internet hızına geldi. Sen ne kadarla veri indiriosun dedim. 400-500Kb/s dedi. SuperOnline da 1000Mbps hızında internet var saniyede 125Mb indirebiliosun dedi. Bende, onun için bi ssd lazım, Hdd ler o kadar hızlı veri yazamaz dedim. Ve o bana inanmadı. Hdd yle ne alakası var dedi. Ben uzun bi konuşma yaptım onunla bu konuda, kendisindeki saniyede 75Mb veri yazan Hdd'yle 125Mb veri indiremezsin dedim. Ama hâla bunun hdd'nin veri hızıyla ilgisi olmadığı ve o hdd'yle saniyede 125Mb indirebileceğini saniyor. Sonunda konuyu senin engin tecrübene danışmaya karar verdik.

Ben mi yanlış biliyorum yoksa o mu haksız?
 

KS
Burak Alkan

Burak Alkan

Gigapat
Yönetici
Katılım
12 Haziran 2011
Mesajlar
14.712
Beğeniler
6.507
Yer
Nebuchadnezzar
Arkadaşın bilmiyor, bilmediği gibi bir de sana bilmişlik taslıyor. Hiç sevmem! Haklısın. Saniyede 125 MB ile download yapabilmek için sabit diskin de o yazma hızını desteklemesi gerek. Yoksa download yazılımı durup inen verinin RAM’den sabit diske yazılmasını bekler ve download sürekli sekteye uğrar. Çok yavaş bir sabit diske internetten saniyede 8MB ile dosya indirirken benzer biri durumla karşılaşmıştım.
 

kasilis01

Hectopat
Katılım
11 Temmuz 2011
Mesajlar
409
Beğeniler
35
Peki internetten saniyede 125 mb değerde olan filmi indirmeden izlemeye kalkarsak ve bilgisayar bu hızı RAM aracılığıyla karşılasa olmaz mı?-Hemen tezimi çürüteyim!RAM bir yerden sonra dolacağı için bu da bir çözüm değil.
Burak abi birkaç değişik yolla da sen çürütürsen sevinirim.Saygılar.
 Yukarı