İnternet Ethernet kablosu seçim tavsiyesi

kingovski

Femtopat
Daha fazla  
Esenlikler;

İnternet bağlantımı komşumuzdan kablo ile çekiyorum. Kabloyu dışarıdan çekiyorum evlerimiz müstakil.
Güneşten ve hava şartlarından dolayı kablonun dış kılıfı çatlıyor ve açılıyor.
Rüzgar nedeniyle temaslı kısımları sürtünerek açılıyor diğer kısımlar da komple güneşten ufak açılmalar ile açılıyorlar.

Geçenlerde kablonun içine su dolmuş ve jackın ucundan damlıyordu internet gidince farketmiştim.
Suyu akıtıp kuruduktan sonra tekrar taktığımda çalıştı açık kısımları da bantladım izolasyon bant ile ama yeni kablo almayı düşünüyorum çalışsa bile arada gidiyor bağlantı.

Dış mekandaki sürtünmelere ve güneşe dış kılıfı dayanıklı olacak bir kablo almak istiyorum bir de pencereden içeriye alıyoruz hem komşu tarafında hem bizim tarafta. Pencereden içeri alırken pencereden geçtiği kısım sıkışıyor, bu nedenle kırılma ve kopmalara karşı dayanıklı bir tel olsun istiyorum içindeki telin.

İnternet altyapımız 7 Mbps hızı destekliyor en fazla.

Çekeceğimiz mesafe 40-50 metre, o kadar uzunlukta kablo alıyoruz.

Ne tür bir kablo satın almam gerekiyor yardımcı olur musunuz?

Esen Kalın.

Son düzenleme:
IRENIS CAT6 Dış Ortam Açıkhava Ethernet Network Lan Kablosu, PoE 5 Metre Fiyatı ve Özellikleri - GittiGidiyor dış etkenlere dayanıklı ve CAT 6 fiyat sıkıntı değilse iyi gibi duruyor. aynı ürünün daha uzun versiyonları da var.
Pencereden içeri aldığımızda pencereye sıkıştığında kırılma vesaire olmaz değil mi CAT6'da?
Cat6'da Cat5'ten farklı olarak klavuz ipinin haricinde bir de '''T''' şeklinde şeffaf renkte bir plastik var o ne işe yarıyor bilginiz var mı?

Annem bir tane cat6 kablo aldı kabloyu çektiğimizde çalışmadı. Jacklara baktım sırası hatalıydı tekrar jack taktım çalışmadı o sırada fark ettim bu plastik şeridi. Bu aldığımız kabloyu çalıştırmayı başaramadık iade edeceğiz. Yenisini sağlam alalım istiyorum ve kullanacağımız şartlara uygun olsun istiyorum. Daha önce hep Cat5 alıyordum ben altyapı iyi olmadığı için. Cat6'nın pencereden ne kadar dayanıklı olabileceğini bilmiyorum aynı mı içindeki teller?

Pencereden içeri aldığımızda pencereye sıkıştığında kırılma vesaire olmaz değil mi CAT6'da?
CAT6'da CAT5'ten farklı olarak kılavuz ipinin haricinde bir de "t" şeklinde şeffaf renkte bir plastik var o ne işe yarıyor bilginiz var mı?

Annem bir tane CAT6 kablo aldı kabloyu çektiğimizde çalışmadı. Jacklara baktım sırası hatalıydı tekrar jack taktım çalışmadı o sırada fark ettim bu plastik şeridi. Bu aldığımız kabloyu çalıştırmayı başaramadık iade edeceğiz. Yenisini sağlam alalım istiyorum ve kullanacağımız şartlara uygun olsun istiyorum. Daha önce hep CAT5 alıyordum ben altyapı iyi olmadığı için. CAT6'nın pencereden ne kadar dayanıklı olabileceğini bilmiyorum aynı mı içindeki teller?

Hocam dediğiniz plastik hakkında bilgim yok CAT6 CAT5'e göre farkı CAT6'da dış parazit koruması vardır ve daha dayanıklı olarak geçer ama aldığınız ürüne göre değişebilir sanıyorum CAT 5 kablonuzda kırılma olmadıysa olacağını düşünmüyorum ama garanti veremem kullanmadım sonuçta.

Hocam dediğiniz plastik hakkında bilgim yok CAT6 CAT5'e göre farkı CAT6'da dış parazit koruması vardır ve daha dayanıklı olarak geçer ama aldığınız ürüne göre değişebilir sanıyorum CAT 5 kablonuzda kırılma olmadıysa olacağını düşünmüyorum ama garanti veremem kullanmadım sonuçta.
Teşekkürler.
Daha fazla yorum gelirse daha rahat karar alabilirim.

Dışı örülü kablolar gördüm bir de aliexpresste bu resimdekilerin cat5 yada cat6 modeli var mıdır Türkiyede acaba bu şekilde dışı örülü kablolar şarj aletlerinin dayanıklılığını epey arttırıyor ethernet kablosunda da faydası olabilir diye düşünüyorum.

Sizin verdiğiniz linkte sadece 5 metre seçeneği var. Benim 40 metre bir ürüne ihtiyacım var.

Dosya Ekleri

• 1617640898465-0.jpg
    1617640898465-0.jpg
    101 KB · Görüntüleme: 40
  • 1617640898465-1.jpg
    1617640898465-1.jpg
    50 KB · Görüntüleme: 28
Teşekkürler.
Daha fazla yorum gelirse daha rahat karar alabilirim.

Dışı örülü kablolar gördüm bir de AliExpress'te bu resimdekilerin CAT5 ya da CAT6 modeli var mıdır Türkiye'de acaba bu şekilde dışı örülü kablolar şarj aletlerinin dayanıklılığını epey arttırıyor Ethernet kablosunda da faydası olabilir diye düşünüyorum.

Sizin verdiğiniz linkte sadece 5 metre seçeneği var. Benim 40 metre bir ürüne ihtiyacım var.

Aratınca göremedim ama su problemi var demişsiniz bunlarda suya ve dış ortama dayanıklı gibi şeyler belirtilmemiş
https://www.hepsiburada.com/irenis-...ernet-network-kablosu-5-metre-pm-HB0000111W5L bu linkte 40 metresi var ama benim bu konularda bilgim yok yardımcı olmak istedim başka kişilerin görüşünü almanız iyi olacaktır.

Dış cephe kablo kanalı döşeyip içinden kabloyu geçireceksiniz. Ayrıca pencerenin kenarını delip eve oradan sokun. Açıkta durursa ve sıkışıp bükülürse o kablo her türlü eskir.

Dış cephe kablo kanalı döşeyip içinden kabloyu geçireceksiniz. Ayrıca pencerenin kenarını delip eve oradan sokun. Açıkta durursa ve sıkışıp bükülürse o kablo her türlü eskir.
PVC pencereler delinir mi ki PVC? Hem soğuk girmez mi o delikten burada kışlar soğuk.
Kanal işi bizim de aklımıza geldi. Elektrik kablo boruları vardır ondan çekmeyi düşündük hatta fakat arada başka ev var buna müsade etmezler. Bizimkiler soramazlar bile. Bugün kablo çekerken ip söküyordum eski kablodan. Hadi komşu bizi mi bekleyecek çabuk sök diye söyleniyordu komşuları hiç rahatsız etmek istemiyor. Ortak bir şey kullanıyorsak beklemeleri çok normal ne olacak normalde de sohbet için bir araya geldiği kişiler ama çekiniyor böyle konularda rahatsızlık vermekten. Hiç alakası olmayan fazla da muhabbeti olmayan aradaki evden izin isteyemez.

Son düzenleme:

Yeni konular

Geri
Yukarı