İnternet Firmalarının IPv6 Sorunu

Evet bide o var ve maalesef müşteri hizmetlerinin yaşadığın sorunda sana "modemi aç kapat" olmayınca da "adınıza destek açıyorum" diye çözüm sunmaları cabası ayrıca eminim çözmek için bir şey yapmıyorlar kendi kendine düzelmesini bekleyip çözdük diyorlar. :D
Zaten bir şey yapmıyorlar ki. Açtık diyorlar ne gelen var ne giden. Kendi halinde çözülmesini bekliyorlar. İnternet meselesi bile başlı başına büyük bir dert bu ülkede.

Merhaba, ben dün ipv6 ile ilgili türknet müşteri hizmetleri ile görüştüm Türk Telekom altyapısında türknet kullanıyorum ipv6 ya geçiş yapmak için Müşteri hizmetleri bana sosyal medya kullanımıyla ilgili problem yaşandığını geçenlerin iptal ettirdiklerini belirtti. Geçmek için daha erken mi yoksa sosyal medya ile ilgili problemler düzeltildi mi?

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Merhaba, bildiğiniz üzere Türkiye'de IPv4'ler bitiyor ve birçok kişi IPv6 kullanmak istiyor lakin birçok kişi kullandığı firma destekliyor mu bilmiyor bende bunun üzerine bu tartışmak için bu konuyu açtım. Bu konu altında IPv6 hususunda kullandığınız firma ile ilgili yaşadığınız sorunları başkaları ile paylaşmanızı istiyorum ve konuya IPv6 desteği olan ve olmayan firmaları listelemek istiyorum.

Vodafone Net müşteri hizmetlerini IPv6 hakkında bilgi almak için aradım ve IPv6 desteğiniz var mı diye sordum müşteri hizmetlerinin bana verdiği cevapsa ironik :D "böyle bir şey olsaydı ilk biz duyardık, bunun ne olduğunu açar mısınız?" ve bende bunun üzerine dilim döndüğünce açıklamaya çalıştım "şu an neredeyse tüm firmalar IPv4 veriyor lakin IP'ler yetersiz kalıyor ve IPv6 çıktı bu hizmeti destekliyor musunuz?" aramızdaki konuşmanın özeti bu şekildedir. Konuşmanın devamında müşteri hizmetleri benim statik ve dinamik IP'den bahsettiğimi zannetmeye başladı bende anlaşıldı ben açıklayamayacağım bunu diye düşündüm ve konuşmayı "hmm peki" diyerek bitirdim. :D

IPv6 desteği olmayan firmalar:
  • Vodafone Net - IPv6'nın çıktığını bırakın nedir ondan bile haberleri yok :D
  • Türk Telekom - konu hakkında bilgisizler.
  • ...
IPv6 desteği olan firmalar:
  • TurkNet
Sizin IPv6 konusunda firmanız ile yaşadığınız sorunlar nedir?

@Recep Baltaş @Ali Güngör firmalara karşı bizim sesimiz olmanızı istiyoruz çünkü biraz araştırdığım kadarıyla çoğu firmanın IPv6'dan haberi bile yok. :D

Hocam Türk Telekom internetin ne olduğu bilmiyor. 5G interneti beta olarak destekleyen yerde 3G kullanabiliyorsunuz(cihaz servisime yeni gelen Xiaomi Note 11 Pro.)

Normalde bufferbloat testinde upload activity kısmın 0 veya 1 çıkarken (Sabit ip ile ipv4) ipv6 aktifleştirdiğimde bu şekilde oluyor.
Qos ayarlarım yapılı. İpv6 özelinde bir durum söz konusu.

Birde 25ms gecikme süresi yüksek gibi geliyor
Turknet Turk Telekomun alt yapısını kullanıyor. Daireme kadar fiber gelmiyor. Apartman girişinde ortak gpondan herkesin dairesine ethernet kablosu ile dağıtılıyor. Bu durum gecikme süresine ne kadar etki eder bilmiyorum ama aynı durumda olanlar var ise bu durumu da görüşebiliriz.
Bu arada Güneydoğu Anadoludayım :)

Dosya Ekleri

• 1.jpg
    1.jpg
    167,8 KB · Görüntüleme: 61
VodafoneNet müşteri hizmetlerini IPv6 hakkında bilgi almak için aradım ve IPv6 desteğiniz var mı diye sordum müşteri hizmetlerinin bana verdiği cevapsa ironik :D "böyle bir şey olsaydı ilk biz duyardık, bunun ne olduğunu açar mısınız?" ve bende bunun üzerine dilim döndüğünce açıklamaya çalıştım "Şuan neredeyse tüm firmalar IPv4 veriyor lakin ip ler yetersiz kalıyor ve IPv6 çıktı bu hizmeti destekliyor musunuz?" aramızdaki konuşmanın özeti bu şekildedir. Konuşmanın devamında müşteri hizmetleri benim statik ve dinamik ip'den bahsettiğimi zannetmeye başladı bende anlaşıldı ben açıklayamayacağım bunu diye düşündüm ve konuşmayı "hmm peki" diyerek bitirdim. :D
Müşteri hizmetleri için yeni bir şey değil hocam. Müşteri hizmetleri genel olarak çok bilgili kişiler değiller sadece IPv6 konusunda değil yani. Vodafone üzerinden söylemiyorum her ISS için geçerli.

Müşteri hizmetleri için yeni bir şey değil hocam. Müşteri hizmetleri genel olarak çok bilgili kişiler değiller sadece IPv6 konusunda değil yani. Vodafone üzerinden söylemiyorum her ISS için geçerli.

Katılıyorum şu ana kadar birçok internet firmasını test ettim ve müşteri hizmetlerinin cidden farkını gördüğüm bir TurkNet bir de Netspeed diğerleri sadece işim olsun diye iş yapıyorlar. Bu arada şunu da belirteyim bu müşteri hizmetleri olayını bu yüzden sevmiyorum TurkNet en iyisini yapıyor açıyorsun destek talebini bilen bir kişi ilgileniyor konu hakkında bilgisi olmayan bir kişi saçma sapan seni oyalamıyor. :D

Katılıyorum şu ana kadar birçok internet firmasını test ettim ve müşteri hizmetlerinin cidden farkını gördüğüm bir TurkNet bir de Netspeed diğerleri sadece işim olsun diye iş yapıyorlar. Bu arada şunu da belirteyim bu müşteri hizmetleri olayını bu yüzden sevmiyorum TurkNet en iyisini yapıyor açıyorsun destek talebini bilen bir kişi ilgileniyor konu hakkında bilgisi olmayan bir kişi saçma sapan seni oyalamıyor. :D
Milletimiz direkt telefonda görüşüp de bir şey yapmaya alıştığından onlara çok absürt gibi bir şey geliyor ve güvenmiyorlar. Şahsen TürkNet'den memnunum 1 yıl olacak. Açtığım her destek kaydına dönüş hızı olsun, bilgili elemanları olsun memnunum. Bilen kişiler yardımcı oluyor anında. Zaten bir işlem yapıldıktan sonra arayıp soruyorlar sıkıntı var mı diye. Varsa yine canlı şekilde söyleyip halledebiliyorsunuz. Diğerleri o konuda fos.

Milletimiz direkt telefonda görüşüp de bir şey yapmaya alıştığından onlara çok absürt gibi bir şey geliyor ve güvenmiyorlar. Şahsen TurkNet'den memnunum 1 yıl olacak. Açtığım her destek kaydına dönüş hızı olsun, bilgili elemanları olsun memnunum. Bilen kişiler yardımcı oluyor anında. Zaten bir işlem yapıldıktan sonra arayıp soruyorlar sıkıntı var mı diye. Varsa yine canlı şekilde söyleyip halledebiliyorsunuz. Diğerleri o konuda fos.

Aynen ayrıca TurkNet'li olurken diğerleri gibi tarihi eser fakslar ile veya kargo ile de uğraşmıyorsun adamlar kurmuş sistemi e-Devlet üzerinden hallediyorsun 5dk da ben TurkNet'e geçecektim ama Netspeed'de henüz dolmamış 3 ay geçemedim. :D

Yeni konular

Geri
Yukarı