İnternet Firmalarının IPv6 Sorunu

Aynen ayrıca TurkNet'li olurken diğerleri gibi tarihi eser fakslar ile veya kargo ile de uğraşmıyorsun adamlar kurmuş sistemi e-Devlet üzerinden hallediyorsun 5dk da ben TurkNet'e geçecektim ama Netspeed'de henüz dolmamış 3 ay geçemedim. :D
Benim kurye gelmez işimi kargodan halledeceğim dediğim konuma akşam 7 gibi kurye geldi pat diye. Sözleşmeleri imzaladık kurye gitti. Sonrasında saat 10 civarı belgelerim tamamlanmıştı ve geçiş sürecine girmiştik. Hızı beni şaşırtmıştı. NetSpeed'e geçerken ciddi ciddi 1 haftadan az fazla beklemiştik.

Benim merak ettiğim acaba ana firma ipv6 ya geçince o firmanın altyapısını kullanan firmalarda ipv6 kullanır mı. Örneğin Superonline altyapısından millenicom kullanıyorum . Superonline geçme aşamasında. Acaba millenicom da direk geçer mi yoksa onunda mı çalışma yapması mı gererekecek.

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Merhaba, bildiğiniz üzere Türkiye'de IPv4'ler bitiyor ve birçok kişi IPv6 kullanmak istiyor lakin birçok kişi kullandığı firma destekliyor mu bilmiyor bende bunun üzerine bu tartışmak için bu konuyu açtım. Bu konu altında IPv6 hususunda kullandığınız firma ile ilgili yaşadığınız sorunları başkaları ile paylaşmanızı istiyorum ve konuya IPv6 desteği olan ve olmayan firmaları listelemek istiyorum.

Vodafone Net müşteri hizmetlerini IPv6 hakkında bilgi almak için aradım ve IPv6 desteğiniz var mı diye sordum müşteri hizmetlerinin bana verdiği cevapsa ironik :D "böyle bir şey olsaydı ilk biz duyardık, bunun ne olduğunu açar mısınız?" ve bende bunun üzerine dilim döndüğünce açıklamaya çalıştım "şu an neredeyse tüm firmalar IPv4 veriyor lakin IP'ler yetersiz kalıyor ve IPv6 çıktı bu hizmeti destekliyor musunuz?" aramızdaki konuşmanın özeti bu şekildedir. Konuşmanın devamında müşteri hizmetleri benim statik ve dinamik IP'den bahsettiğimi zannetmeye başladı bende anlaşıldı ben açıklayamayacağım bunu diye düşündüm ve konuşmayı "hmm peki" diyerek bitirdim. :D

IPv6 Desteği Olmayan Firmalar:
  • Vodafone Net - IPv6'nın çıktığını bırakın nedir ondan bile haberleri yok :D
  • Türk Telekom - Konu hakkında bilgisizler.
  • ...
IPv6 Desteği Olan Firmalar:
  • TurkNet
Sizin IPv6 konusunda firmanız ile yaşadığınız sorunlar nedir?

@Recep Baltaş @Ali Güngör firmalara karşı bizim sesimiz olmanızı istiyoruz çünkü biraz araştırdığım kadarıyla çoğu firmanın IPv6'dan haberi bile yok. :D

2022 de haber var Vodafone hakkında IPv6'ya geçiş yapıldığına dair haber var ve bazı pilot bölgeler de kullanıma başlanması ile ilgili, müşteri hizmetlerinin her konudan haberi olmayabiliyor farklı departmanları çok çünkü.

IPv6'ya ne zaman geçersiniz diye soruyorum hep Vodafone Fiber'e çalışıyoruz diyorlar :)

Bence, IPv6 desteği verilmemesi hizmet ayıbıdır. Tüketici Hakem Heyetlerine ödediğimiz ücretin bir kısmının "ayıplı hizmet" sebebi ile iadesini talep edersek, herhalde şirketler can havli ile IPv6'ya geçecektir. Sonuçta ekonomik olarak kayboluyor ise, hemen düzeltirler. Yoksa her ay gelirleri düşmeye devam edecektir. Bunu düşündüğüm iyi oldu. Kablonet'e şikayet kaydı açayım, IPv6 vermezler ise TSSH'na şikayet edip ücret indirimi talep edeyim.

Evet bide o var ve maalesef müşteri hizmetlerinin yaşadığın sorunda sana "modemi aç kapat" olmayınca da "adınıza destek açıyorum" diye çözüm sunmaları cabası ayrıca eminim çözmek için bir şey yapmıyorlar kendi kendine düzelmesini bekleyip çözdük diyorlar. :D
Hocam destek talebi açma konusunda doğru olanı yapıyorlar. Ağ konusunda insanlar bilgili ve donanımlı değil, olmak zorunda da değiller. Bu nedenle bilen kişilerin daha etkili bir şeilde destek olabilmesi adına bilmeyen kişiler konu hakkında bilgi toplayıp bilen kişilere iletmesi daha iyidir. Örnek olarak heldesk veya sistem destek ismi verilen birimleri verebilirim. Bu ekibin görevi temel çözüm yollarını deneyerek açma kapama gibi basit işler ile çözümlenebilecek sorunları hızlı bir şekilde çözüme kavuşturarak sistemin kontrolünü sağlayan ekibe rahatlık ve daha büyük hatalara odaklanmayı sağlar. Müşteri hizmetlerinin hiçbirşey bilmemesi sinirlendirebiliyor evet ama bu durumu yanlış yormamak gerek. Telekominikasyon firmaları müşteri hizmetlerini taşeron firmalara veriyor bildiğim kadarıyla.

IPv6 hakkındaki son durumun şunlar hocalarım: TürkNet tarafından IPv6 ataması yapılmıştı ancak uzun zamandır internete çıkışım olmuyor IPv6 ile. Birçok kullanıcılarda sorun olmasına rağmen hiçbir şekilde düzeltilmiyor. Görünürde hem modem hem de cihazlar IPv6 alabiliyorken ne gariptir ki IPv6 ile internete hiçbir şekilde çıkışım olmuyor. Ne yapılmalı?

IPv6 hakkındaki son durumun şunlar hocalarım: TurkNet tarafından IPv6 ataması yapılmıştı ancak uzun zamandır internete çıkışım olmuyor IPv6 ile. Birçok kullanıcılarda sorun olmasına rağmen hiçbir şekilde düzeltilmiyor. Görünürde hem modem hem de cihazlar IPv6 alabiliyorken ne gariptir ki IPv6 ile internete hiçbir şekilde çıkışım olmuyor. Ne yapılmalı?

Hero DSL güncel Keenetic OS IPv6 çalışmıyor hocam galiba sizde de Keenetic vardı isterseniz bir bakın.

Geri
Yukarı