İnternet hattına habersiz başka bir modem bağlanabilir mi?

cmguler

Femtopat
Daha fazla  
Aralık ayında ADSL internetten VDSL internete geçtik. Başlarda internet hızı gayet iyiydi ama şimdi yarı yarıya düştü. Superonline'ı aradım bina dışında sorun yok bina içi için bir elektrikçi çağırın dediler. Şüphelendiğim bir konu var. Eskiden insanlar tek bir aboneliği çokluyorlardı tasarruf etmek için. Komşulardan biri benden habersiz bizim internete hat çekip bizim Internet'i sömürüyor olabilir mi? Böyle bir şey mümkün mü diye soruyorum yani?

Benim bildiğim bir hattan tek bir kablo çıkıyor, bir porta iki kablo zaten sığmaz, sığsa bile alamazsınız sinyal. VDSL teknolojisi paralel olarak sinyal yollamaz. Bir hatta sadece bir kablo takabilirsiniz. Böyle bir şey mümkün değil.

Benim bildiğim bir hattan tek bir kablo çıkıyor, bir porta iki kablo zaten sığmaz, sığsa bile alamazsınız sinyal. VDSL teknolojisi paralel olarak sinyal yollamaz. Bir hatta sadece bir kablo takabilirsiniz. Böyle bir şey mümkün değil.

Haklısın muhtemelen hocam. Az önce Superonline'a sordum Modem'in öncesinden Internet'in çoklanması imkansız dedi müşteri temsilcisi.

İmkanı olan tek seçenek; alt/üst komşulardan birinin wifi ile bağlanması. Onun dışında senin haberin olmadan kablo ile bağlanması teknik olarak mümkün değil.

Modem arayüzünden bağlı cihazları kontrol edebilirsin ara ara. Eğer böyle bir ihtimal varsa da wifi isim ve şifreni değiştirip evdeki tüm cihazları bağladıktan sonra SSID'yi gizleyebilirsin.

İki modemin tek hattan iki adet IP adresi alması gerekir ki bu bireysel kullanıcı şartlarında imkansızdır.

O zaman şöyle bir durum var bende.hattim VDSL netspeed kullanıyorum.gecen gün modem satın aldım 2.el modemi sıfırladım tekrardan kurdum.1 hafta sonra ne kadar Download yapmışım diye bakındım veriler değişmemiş modemin arayüzüne girdim satın aldığım kişilerin bilgileri var hat tuknete ait.suan türk netten kullanıyorum ikimizde farklı bölgelerdeyiz modemi aldığım kişi ile bu nasıl oluyor

Geri
Yukarı