İnternet hesapları çalınma durumlarına karşı nasıl daha güvenli hale getirilir?

Miraycalskn

Hectopat
Daha fazla  
Arkadaşlar selam birkaç aydır Steam hesabıma stam guard bildirimleri düşmeye başladı ve kardeşim olabileceğini düşünüp önce çok umursamadım, daha sonra geçtiğimiz ay Spotify hesabıma Kolombiya ve Meksika'dan giriş yapıldığını fark ettim ve şifrelerini değiştirdim ardından Riot hesabıma başka birisinin giriş yaptığını gördüm, hesaba aynı anda giriş yaptığımda sesli sohbetlerine girebildim ve eloboost hizmeti verdiklerini, bir site için çalıştıklarını söylediler, sitenin Discord sunucusuna girip araştırma yapmaya çalıştım lakin tabii ki kimse hesabımın bilgilerinin nereden edinildiğini bana söylemedi. Sonrasında aktive edebildiğim bütün hesaplarıma çift faktörlü koruma getirdim ve önemli olanların şifrelerini değiştirdim ancak buna rağmen sürekli bildirim düşmeye devam ediyordu, en son geçtiğimiz ay artık öğrenci olmadığım için hiç girmediğim öğrenci mailime giriş yapmam gerekti ve ben giriş yapmadan 4 gün önce birisi mailden kendime mail atmış ve tehdit etmiş, tehditte kısaca: Şifremi söylemiş ve özel bilgi ve fotoğraflarımın elinde olduğunu Bitcoin hesabına 1500 dolar istediğini vs. Bildirmiş. Tabii ki umursamadım ve devam ettim anormal bir şey de olmadı ancak sıkıntı şu; mailime bağlı tabii ki oldukça fazla şahsi hesabım ve bilgim var ancak işim ile ilgili sızmasını hiçbir şekilde istemeyeceğim birçok veri ve özel erişimim olan hesaplar(data içeren özel siteler, hostlar, domainler, ücretli market analiz siteleri, uygulama marketi hesapları sahipliği ve yöneticiliği vs) var, korkum bunların sızması yönünde ve bunların çoğu başka maile aktarması oldukça zor olan şeyler. Bu sabah uyandığımda ise Steam, Riot ve Epic Games hesaplarımın çift faktörlü giriş bildirimi ile uyandım, bazı çift faktör kodları mailime düşüyor ve bu hesaplara giriş yapamadıklarını gördüm. Uzun lafın kısası mailim oldukça dolu ve değiştirmem durumunda gidecek ve zarara uğratacak şeylerin haddi hesabı yok. Ne yapmalıyım, nasıl bir yol izlemeliyim? Tek tek bütün bilgilerim çalınıyor. İnternet kullanımımı ise şöyle özetleyeyim Windows, macOS, Android, iOS hepsini aktif olarak aynı hesaplar ile kullanıyorum, eskiden Windows cihazımda korsan oyun vardı lakin şu anda hiçbir korsan program kullanmıyorum, aktif olarak Malwarebytes çalışıyor, public ağlara (kafe, ofis) ister istemez sık sık bağlanıyorum. Ne yapmalıyım? Daha önce böyle bir durumda kalmış birisi var mıdır?

Son düzenleyen: Moderatör:
Yüksek ihtimalle cihazınızda yer edinmiş bir keylogger virüsü var, Tavsiyem bilgisayara format atmanız ve bütün hesaplarınızın şifresini güncellemenizi tavsiye ederim.

Korsan içerik indirdiğiniz zamanların sonrasında format attınız mı?

Hayır hiç formatlamadım.

Yüksek ihtimalle cihazınızda yer edinmiş bir keylogger virüsü var, Tavsiyem bilgisayara format atmanız ve bütün hesaplarınızın şifresini güncellemenizi tavsiye ederim.
Malwarebytes beni bu tip tehlikelerden yeteri kadar koruyordur diye düşünmüştüm :/

Arkadaşlar kusura bakmayın olayın etkisi ile konuyu unutmuş bulundum. Olabildiğince verilerimi yedekleyip şüphelendiğim bilgisayarı formatlamak durumunda kaldım. Ve sonuç evet bilgisayarıma yerleşmiş bir keylogger virüsü varmış. Önemli bütün hesaplarımın şifresini değiştirip açabildiğim her şeyde çift faktörlü korumayı etkinleştirdim. Format'dan önce aklınıza gelebilecek bütün antivirüs programları ile bilgisayarımda tarama yaptım ancak nafile hiçbirisi hiçbir şey bulamadı. Böyle bir durumdaysanız tek çare formatlamak gibi görünüyor, format attığımdan beridir herhangi bir hesabımda anormal aktivite tespit etmedim. Yardımcı olmaya çalışan arkadaşlara teşekkürler.

Arkadaşlar kusura bakmayın olayın etkisi ile konuyu unutmuş bulundum. Olabildiğince verilerimi yedekleyip şüphelendiğim bilgisayarı formatlamak durumunda kaldım. Ve sonuç evet bilgisayarıma yerleşmiş bir keylogger virüsü varmış. Önemli bütün hesaplarımın şifresini değiştirip açabildiğim her şeyde çift faktörlü korumayı etkinleştirdim. Format'dan önce aklınıza gelebilecek bütün antivirüs programları ile bilgisayarımda tarama yaptım ancak nafile hiçbirisi hiçbir şey bulamadı. Böyle bir durumdaysanız tek çare formatlamak gibi görünüyor, format attığımdan beridir herhangi bir hesabımda anormal aktivite tespit etmedim. Yardımcı olmaya çalışan arkadaşlara teşekkürler.
Hocam merhaba üstünden zaman geçmiş ama bende sürekli hesaplarıma girmek için gönderilen mesajları görüyorum. Format atmanızdan sonra bir problem ile karşılaştınız mı ?

Hocam merhaba üstünden zaman geçmiş ama bende sürekli hesaplarıma girmek için gönderilen mesajları görüyorum. Format atmanızdan sonra bir problem ile karşılaştınız mı?

Merhaba.
Hayır formattan sonra hiçbir sıkıntı ile karşılaşmadım. Şüpheli cihazınızı tespit ettiyseniz ve virüs taramaları sonuçsuz kaldıysa formattan başka bir çare yok gibi görünüyor.

Yeni konular

Geri
Yukarı