İnternet hızı 100 mbps olmasına rağmen 75 mbps hıza düştü

Livvaania

Hectopat
Merhaba, 100Mbps internet bağlıydı ve hız testinde Max 92 Mbps'leri gördüm. Altyapı sorgulama da 87Mbps çıkıyor. Geçen hafta pazar yani 1 hafta önce 35Mbps düşürdüler, salı günü modem arayüzüne göre 75Mbps çıktı ama hız testinde 68Mbps üzerine çıkmıyor ve öyle kaldı. Müşteri hizmetlerine durumu izah ettiğimde altyapının sağladığı en yüksek hızı alıyorsunuz, 100Mbps paket tanımlı deniyor ve hiçbir işlem gerçekleştirmiyor. Ancak modem arayüzü öyle demiyor. Bufferbloat ayarlarım yapılı olmasına rağmen 75Mbps olduktan sonra daha işlevsel çalışmıyor. Kısacası aldığım hız 92'den 68'e düştü. Bu sorunu nasıl çözeriz? Daha önce yaşamış ve bu sorunu çözmüş olan herkesin yardımalrını bekliyorum.

1705255184285.png

1705257995967.png

Son düzenleme:
Sabit olduğunu düşünmüyorum. 100 Mbps internet aslında 100 Mbps'ye kadardır. Yani sana sabit 100 Mbps vermez, konuma göre maksimum 100'e kadar hız sunar.

Senin bağlantın dediğin gibi 75000 de. Portlarla alakalı bir durum oluyor VDSL kullanıyorsan TT ile konuş. Kullandığın sağlayıcıyı arayıp TT ekibi de talep edebilirsin. Gelip portları düzeltsinler. Benim de max 50 gözüküyorken 35 alıyordum. Gelip portları düzelttiler şu an 75 kullanıyorum rahat rahat.

Merhaba, 100Mbps internet bağlıydı ve Max 92 Mbps'leri gördüm. Altyapı sorgulama da 87Mbps çıkıyor. Geçen hafta pazar yani 1 hafta önce 35Mbps düşürdüler, salı günü 75Mbps çıktı ve öyle kaldı. Müşteri hizmetlerine durumu izah ettiğimde altyapının sağladığı en yüksek hızı alıyorsunuz, 100Mbps paket tanımlı deniyor ve hiçbir işlem gerçekleştirmiyor. Ancak modem arayüzü öyle demiyor. Bufferbloat ayarlarım yapılı olmasına rağmen 75Mbps olduktan sonra daha işlevsel çalışmıyor. Bu sorunu nasıl çözeriz? Daha önce yaşamış ve bu sorunu çözmüş olan herkesin yardımalrını bekliyorum.

Eki Görüntüle 2084584

Sağlayıcınız nedir? Benim de hat değerlerinde 105Mbps'lik altyapıya bir türlü 100Mbps tanımlatamadığım için 75Mbps kullanıyorum. Beni uğraştırdılar da uğraştırdılar, resim attım, anlattım güzel güzel, kaç kere yaptık dediler, yapmadılar, en sonunda altyapı sorgulamada 67Mbps gözüktüğünden sistemin tanımlama seçeneği olarak maksimum 75Mbps gösterdiğini söylediler. Daha fazla uğraşmadım ama yapılamayacak bir şey olduğunu düşünmüyorum.

Sağlayıcınız nedir? Benim de hat değerlerinde 105Mbps'lik altyapıya bir türlü 100Mbps tanımlatamadığım için 75Mbps kullanıyorum. Beni uğraştırdılar da uğraştırdılar, resim attım, anlattım güzel güzel, kaç kere yaptık dediler, yapmadılar, en sonunda altyapı sorgulamada 67Mbps gözüktüğünden sistemin tanımlama seçeneği olarak maksimum 75Mbps gösterdiğini söylediler. Daha fazla uğraşmadım ama yapılamayacak bir şey olduğunu düşünmüyorum.
Türk Telekom Yakanet, 4 aydır 100mbps bağlı hiçbir sorun yokken habersiz hız düşüşü yapıp sonra pişkin pişkin altyapınızın en yüksek hızı alıyorsunuz diyorlar.

Senin bağlantın dediğin gibi 75000 de. Portlarla alakalı bir durum oluyor VDSL kullanıyorsan TT ile konuş. Kullandığın sağlayıcıyı arayıp TT ekibi de talep edebilirsin. Gelip portları düzeltsinler. Benim de Max 50 gözüküyorken 35 alıyordum. Gelip portları düzelttiler şu an 75 kullanıyorum rahat rahat.

Müşteri hizmetlerininde bir şeyden haberi yok ki ne bufferbloatı biliyor ne portu biliyor ne marjinleri biliyor. Tek bildiği paket satmak. Yine de hafta içi bu dediklerinizi söyleceğim bakalım.

Türk Telekom Yakanet, 4 aydır 100mbps bağlı hiçbir sorun yokken habersiz hız düşüşü yapıp sonra pişkin pişkin altyapınızın en yüksek hızı alıyorsunuz diyorlar.

Müşteri hizmetlerininde bir şeyden haberi yok ki ne bufferbloatı biliyor ne portu biliyor ne marjinleri biliyor. Tek bildiği paket satmak. Yine de hafta içi bu dediklerinizi söyleceğim bakalım.
Zaten Turk Telekom hariç hiçbir firmanin destek ekibi çalışmayı bilmiyor. Bir tek TT 'nin teknik ekipleri işini biliyor o kadar. 2 ay altı üstü bir kablo sorunum vardı yapamadılar. TT ekibi istedim adamlar geldi kabloyu tak çıkar yapıp port değiştirdiler. Bak 2 aylık sorunu çözmeleri yemin ediyorum 1 dakika 20 saniye sürdü. Turknet 'e kalsa ağzımdaki dişler dökülünce interneti kullanırdım herhalde.

Yeni konular

Geri
Yukarı