İnternet hızındaki değişiklik nasıl anlaşılır?

Yer
North Memphis
Arkadaşlar internet servis sağlayıcılarının, bilinçli bir şekilde internetin hızını düşürdüklerini okudum. Bizim internet biraz fazla yavaş gibi. Hız testi yaptım internetten 15Mbps gibi bir değer çıktı (indirme). Babama söyledim dedim çok yavaş indirme hızı çok düşük dedim (normalde Max 1mb/s ile indiriyor). Babam her seferinde biraz daha yükselttirdim diyor ama sadece 1.5mb/s oluyor en fazla. Hız testi yapınca şaşırdım. Bu ne anlama geliyor? İnternetimiz Tivibu'nun TTNET'i bu arada. Ve bana fazla ödüyoruz gibi geliyor. Sanıyorum ki 90-120 arası bir şey.

Son düzenleyen: Moderatör:
Arkadaşlar internet servis sağlayıcılarının, bilinçli bir şekilde internetin hızını düşürdüklerini okudum. Bizim internet biraz fazla yavaş gibi. Hız testi yaptım internetten 15Mbps gibi bir değer çıktı (indirme). Babama söyledim dedim çok yavaş indirme hızı çok düşük dedim (normalde Max 1mb/s ile indiriyor). Babam her seferinde biraz daha yükselttirdim diyor ama sadece 1.5mb/s oluyor en fazla. Hız testi yapınca şaşırdım. Bu ne anlama geliyor? İnternetimiz Tivibu'nun TTNET'i bu arada. Ve bana fazla ödüyoruz gibi geliyor. Sanıyorum ki 90-120 arası bir şey.
Mbps ile MB/s arasındaki fark.

15Mbps için 1.5MB/s fena değil. Ama çok fazla ödüyorsunuz o paket için. Altyapısı sorunlu bir bölgedesinizdir. Fazla fatura ve düşük kaliteli internet alırsınız o durumda. Altyapı varsa, benim gibi 200Mbps hızı 150 TL'ye alabilirsiniz. Altyapı eski ve kötüyse maalesef süründürüyor insanları bu şekilde.

Mbps ve MB/S aynı şey değil.
Açılımı mega bits per second olan bu kavram 1 saniyede aktarılan veri sayısının mega Bit cinsinden ifade edilişidir. megabit, 125 KB'a (kilobyte) denk gelmektedir. Yani 1 saniyede 125 KB veri aktarımına 1 Mbps denir. megabit ifadesine ise kısaca MB denir. Demiş Google amca.
1megabit 125KB 1000KB 1megabyte dersek aldığın değerler normal sanırım.

Geri
Yukarı