İnternet izleyicilerinden nasıl kurtulunur?

Lord Raiden

Megapat
Makaleler
14
Bu can sıkıcı saçmalığın önüne geçmek istiyorum. Microsoft Edge'i yalıtılmış ortamda açıyorum (sanal makine gibi).
Edge ayarlarından izleyicileri engelle dedim; uBlock Origin ve Kaspersky uzantılarından engelli; aramalarımı DuckDuckGo ile yapıyorum.
Bunlara rağmen Google beni izleyebiliyor.

Bu kanıya nasıl vardım; DuckDuckGo ile arattığım şeyleri Google ile aratınca çıkan sonuçlardaki sayfalara daha önce girmişim gibi gösteriyor.
Bunun geçmiş ile mi alakası var bilmiyorum ama oldukça canımı sıkıyor.

Sabahtan beri forumda tarayıcı önerilerini okuyordum. Sonuç olarak şu an Brave kurdum ve konuyu da buradan açıyorum.
Sözde izleyicileri engelliyor; parmak izimi de gizliyor ama emin olmak istiyorum.

brave_hVVYoy54Zy.png

Önerebileceğiniz eklenti ya da tarayıcı; bunların ayarları var mı?
Özellikle Brave için yüklememi önerdiğiniz eklenti var mı?
Edge, yalıtılmış ortam ile Brave'den daha güvenli gibi geliyor ama izleyici konusunda kafam çorba oldu.

Önerebileceğiniz diğer yöntemlere de açığım. Yeter ki kurtulayım şu izleyicilerden.

Genelde tarayıcıda kullandığım servisler:
  • Google Drive
  • Gmail
  • Yandex.Disk
  • Yandex Mail
  • YouTube
  • GitHub
  • StackOverFlow

Son olarak:
Mobil için de Brave kullanmaya başladım. Umarım bilgisayardaki gibi izleyicileri engelliyordur.

Bağlantıdaki uzantıları kullanabilirsiniz.
Windows 10 ve Edge üzerindeki gizliliği artırmak için ShutUp 10 kullanabilirsiniz.
Ayrıca önerdiğim tarayıcı ayarları konularına göz atın.

Bağlantıdaki uzantıları kullanabilirsiniz.
Windows 10 ve Edge üzerindeki gizliliği artırmak için ShutUp 10 kullanabilirsiniz.
Ayrıca önerdiğim tarayıcı ayarları konularına göz atın.
Çok teşekkür ederim. Sizin konularınızı epey okumuştum. Burada görmediğim birkaç konu ve eklenti kalmış. İnceliyorum.

İzleyicilerin hepsinden kurtulmanız imkansız. Yoksa siteler düzgün çalışmaz.

Gizlilik konusunda paranoyak olmaya gerek yok. Devlet sırrı saklamıyorsunuz sonuçta. Bu yüzden temel düzeyde izleyicileri engelleyen eklentiler işinizi yeterince görecektir. Tavsiye olarak AdGuard eklentisini öneririm, veritabanı çok geniş ve geliştiricileri de aktiftir.

Android için Samsung Internet Tarayıcı ve beraberinde de AdGuard eklentisini kullanmanızı öneririm.

Windows'ta Chrome, yanında da AdGuard eklentisi yeterlidir.

Ben paranoyağım, diyorsanız Windows için "AdGuard for Windows" programını 30 günlük deneyin, severseniz satın alırsınız:

Android ve diğer mobil sistemler için yine AdGuard kullanmanızı öneririm. Alternatif olarak ücretsiz ve açık kaynak kodlu Blokada uygulaması da işinizi görecektir:

İlaveten Windows'ta tüm tanı ve telemetri hizmetleri devre dışı bırakın. Müşteri deneyimine üyeyseniz iptal edin. İnternetten Windows'taki telemetri güncellemelerini araştırın ve yüklüyse bilgisayarınızdan onları kaldırın.

Bunu beğendim. Kullanacağım.

İzleyicilerin hepsinden kurtulmanız imkansız. Yoksa siteler düzgün çalışmaz.

Gizlilik konusunda paranoyak olmaya gerek yok. Devlet sırrı saklamıyorsunuz sonuçta. Bu yüzden temel düzeyde izleyicileri engelleyen eklentiler işinizi yeterince görecektir. Tavsiye olarak AdGuard eklentisini öneririm, veritabanı çok geniş ve geliştiricileri de aktiftir.

Android için Samsung Internet Tarayıcı ve beraberinde de AdGuard eklentisini kullanmanızı öneririm.

Windows'ta Chrome, yanında da AdGuard eklentisi yeterlidir.

Ben paranoyağım, diyorsanız Windows için "AdGuard for Windows" programını 30 günlük deneyin, severseniz satın alırsınız:

Android ve diğer mobil sistemler için yine AdGuard kullanmanızı öneririm. Alternatif olarak ücretsiz ve açık kaynak kodlu Blokada uygulaması da işinizi görecektir:

İlaveten Windows'ta tüm tanı ve telemetri hizmetleri devre dışı bırakın. Müşteri deneyimine üyeyseniz iptal edin. İnternetten Windows'taki telemetri güncellemelerini araştırın ve yüklüyse bilgisayarınızdan onları kaldırın.

Paranoyaklık değil de son zamanlarda suyunu çıkardılar bence.

Önerdiğiniz iki uygulamayı da inceleyeceğim yalnız sanırım bunlar bilgisayara kuruluyor. Sadece bu konuda biraz çekincem var ama değerlendireceğim en azından mobil için.

Teşekkür ederim.

Önerdiğiniz iki uygulamayı da inceleyeceğim yalnız sanırım bunlar bilgisayara kuruluyor. Sadece bu konuda biraz çekincem var ama değerlendireceğim en azından mobil için.
Adguard uygulama olarak Windows, MAC, Android, iOS gibi sistemlerde çalışır.

Adguard'ın uygulamadan başka eklenti hali de vardır. Bildiğim kadarıyla Android'de sadece Samsung Internet, Firefox ve Yandex Browser (Alice) uygulamalarında eklenti olarak kullanılabiliyor.
Windows'ta Chrome, Edge, Firefox vb. tarayıcı mağazalarında mevcut.

Blokada sadece mobilde çalışır, yani Android ve iOS sistemini destekler.

Ben her ikisini de kullandım.

Android mobil cihazınız rootlu değilse hosts dosyasına erişemezsiniz. Bu yüzden de ağdaki tüm reklam ve izleyicileri engellemenin tek yolu yerel VPN kurmaktır. Böylece sistemde ikincil bir hosts dosyası yaratılır ve ağ trafiği bunun üzerinden yönetilir. Her iki uygulama da bu mantıkla çalışır. Google, reklam gelirlerine zarar verdiğinden bu uygulamaların Playstore'da bulunmasına izin vermez (Adguard uygulaması 2014 yılında Playstore'dan kaldırıldı, şu an sadece eklenti uygulaması var. Blokada ise Google'ın politikalarına uymak için Slim sürümünü Playstore'a sundu, bu sürümde reklam ve izleyiciler sadece DNS ile engellenir ki bu da oldukça verimsiz bir metottur. Bu nedenlerden ötürü uygulamaları resmi sitesinden indirmelisiniz. Eğer sadece eklenti olarak kullanacaksanız Adguard İçerik Engelleyicisi uygulamasını Playstore'dan tedarik edebilirsiniz.)

Windows'ta ister uygulamayı kurun, isterseniz de tarayıcınızda eklenti olarak kullanın. Birinci yöntem ücretlidir, çünkü burada tüm ağ trafiğinden engelleme yapılır. İkincil yöntem sadece tarayıcıyı kapsar ve yüklenen sayfadaki içerikleri engeller. Engelleme yöntemleri hakkında daha fazla bilgi için şu makaleyi okuyabilirsiniz: How ad blocking works | AdGuard Knowledgebase

Reklam ve izleyici engelleme konusunda çok araştırma yaptım. Birçok tecrübe edindim.

Büyük veri şirketlerinin sizi izlemesini, size doğrudan bir zarar veremeyecekleri için öncelikli ve önemli görmüyorum. Ancak bilgisayar korsanlarının sizi izlemesi size doğrudan zarar verebilecek bir eylem niteliğinde olduğundan evvela öncelikli ve önemlidir.

Ha, ben ileride cumhurbaşkanı olacağım, gibi idealleriniz varsa zaten hiç internet kullanmayın, net söylüyorum:)

Teşekkür ederim.
Rica ederim ne demek:)

Blokada'yı yeterli buldum ve resmi internet sitesinden APK olarak indirip kurdum.

AdGuard'ı ise eklenti olarak ekledim, ki bu bana yeter. Şu anlık istediğim gibi oldu sanırım hepsi. Özellikle telefon için çok işime yaradı. Sadece root yetkisi olan cihazlarda kullanılıyor sanıyordum.

Geri
Yukarı