İnternet Kafeden bilgisayar almak

Üçgen oyun arşivi denilen şey şu. Ana makine diye tabir edilen sunucu tipi bir bilgisayar var. Büyük bir HDD ve içerisinde 600+ kadar oyun var. Kafenin bilgisayarlarına tek tek HDD takıp ta yine aynı sistem yapılabiliyor ama daha çok masraflı olduğu için genelde sunucu tipi sistem kuruluyor. Sayı, yeni oyun çıktıkça güncelleniyor. Ayrıca siz de ekleme yapabiliyorsunuz. İnternet kafenin bilgisayarları da LAN aracılığıyla bu oyunlara erişiyor. Oyunlara gelen güncellemeyi sunucudan bir sefer yaparak, tek tek uğraşmaktan kurtulmuş oluyorsunuz. Genellikle kullanım şekli budur. Çok ilginçtir ki bu oyunların hepsi crackli ve daha da ilginçtir ki legal sayılıyor. Güzel ülkemin garip kanunları.

İnternet kafeden bilgisayar alınır mı? Bence alınmaz. Kafeyi kapatıyordur, sistemleri 1-2 yıllıktır, elinden çıkarmak istiyordur, o zaman düşünülebilir. Ama öyle üçgen oyun arşivine falan kanıp, hele hele internet kafeden sistem almak büyük risktir. Yanına webcam, kulaklık, fare falan da veriyorsa off ki ne of :D

Tam anlatamamıssın önermem bir sistemi say kanka biliyorsan fiyatıda uygunsa olabilir sisteme göre bir yerleri kırık falansa yenilik yaparsın

(Sonuç sistem ve Fiyat'ta bitiyor :D)

üçgen oyun arşivide boş

%80 alma derim

İlk öncelikle bu konuyla ilgili bir deneyimim var. Bundan 2 yıl önce ilk bilgisayarımı bir internet kafeden yaklaşık 1.000,00 TL karşılığı aldım. AMD FX 6300 İşlemci, Asus M5A97 Evo 2.0 Anakart, 8 GB 1800 MHZ Ram, Asus R9 380X ekran kartı vs. vardı içerisinde. Kasa ise Cooler Master'ın kasasıydı. Kasa için ek masraf yapmak zorunda kaldım, öncelikle bilgisayarlar hiç kapanmadığından ve genel olarak zorlandıklarından dolayı internet kafe sahibi de macun vs değiştirmediğinden PSU'yu değiştirmek zorunda kaldım, yaklaşık 350 TL oraya gitti. Ram yetmemeye başladığından ve Win10 geçmiş olduğumdan ekstra aynısından 2 ay kadar ram aradım ve 150 TL oraya verdim. İşlemci ve Ekran kartının macunları dediğim gibi hiç değiştirilmemişti ve tozdan dolayı artık katı hale geldiklerinden yeni macun aldım ve işi bilen olmadığımdan bilene götürüp orada macun temizleme ve değiştirme işlemi yaptım. Oraya da yaklaşık 150 TL gitti. 650 TL direk bana 2 ay içinde masrafı oldu bu kasanın. Dış kasa hor kullanmadan dolayı zaten kötüydü ve hava akışı gerçekten yoktu. Yeni kasa almak masraflı olacağından içine 3 adet ön 1 adet arka fan aldım. Onlarda 200 falan tuttu. Yani diyeceğim o ki, 2 sene önce dolar kuru yükselmemişken. Gidip oradan alacağıma 2.000,00 TL'nin üzerine biraz daha ekler her noktası sıfır parçalardan oluşan ürünlerle yeni bilgisayar dizerdim. Bu yüzden iyi kontrol etmelisin, şansın varsa furmark testlerine sokmalısın. Sentinel üzerinden Hard Disk'i kontrol etmelisin. Memtest üzerinden Ramlerde hata var mı aramalısın.

Ben internet Cafe'den PC alacağım. Ucgen oyun arsivini kurulu PC'de, verir mi oyle tanidik? Eski PC kuruluydu. Format attim, simdiden teşekkürler. Hizli konuyla ilgilendiginiz için.

İnternet kafeden PC almak taksi çıkması araba almak gibidir.

Geri
Yukarı