İnternet kelimesi cümle içinde büyük harfle mi başlar?

watchdogs123p

Kilopat
Yer
İstanbul
Sitelerde, yazışmalarda, filmlerin ya da oyunların alt yazılarında vb. birçok yerde internet kelimesi genelde cümle içinde küçük harfle başlıyor. Ama kısa bir süre önce internet kelimesinin özel isim olup cümle içinde büyük harfle başladığını gördüm. Peki bu kelime gerçekten büyük harfle yazılıyorsa, o şekilde yazmak zorunlu mu? İnternet kelimesi cümle içinde küçük harfle başlarsa yazım yanlışı mı olur?

Küçük yazılıyor. Ancak bir programın adında falan geçiyorsa büyük olur. Örneğin Internet Explorer.

sozlukinternet.png

İyi hatırlıyorum, eskiden TDK'de büyük harfle yazılıyordu fakat şimdi küçültmüşler. Şu konuya da bakabilirsiniz:

Eski bir TDK duyurusunda da büyük harf kullanılmış:

Ben de yıllardır büyük harfle yazılıyor diye biliyorum. Hep büyük yazdım o andan beri fakat şu an şüphelenmedim değil.

Ben de bazı konularda büyük harfle başladığını gördüm de şüphelendim. Gerçek hayatta, sanal ortamda genelde cümle içinde küçük harfle başla internet kelimesi. Bildiğim yoldan devam edeyim bari.

Küçük yazılıyor. Ancak bir programın adında falan geçiyorsa büyük olur. Örneğin ınternet Explorer.

Eki Görüntüle 620004

Peki "internet sitesi" şeklinde yazılacaksa yine küçük mü yazılır?

Kesinlikle büyük harfle yazılmaz. "İnternet" bir cins isimdir. Tıpkı köpek, masa, grup, tahta, kiler, halı gibi bir kelimedir.

Yukarıda moderatörümüz "bir programda geçiyorsa büyük yazılır." demiş. Bir programın adı zaten her zaman büyük harfle yazılır, "İnternet" sözcüğüne has bir durum değildir bu.

Kesinlikle büyük harfle yazılmaz. "İnternet" bir cins isimdir. Tıpkı köpek, masa, grup, tahta, kiler, halı gibi bir kelimedir.

Yukarıda moderatörümüz "bir programda geçiyorsa büyük yazılır." demiş. Bir programın adı zaten her zaman büyük harfle yazılır, "İnternet" sözcüğüne has bir durum değildir bu.
O zaman küçük harfle yazmaya devam.

Geri
Yukarı