İnternet Kelimesinin Yazım Şekli

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.

Nazım Paşa

Kilopat
Makaleler
4
Daha fazla  
Meslek
Paşa
Az önce birisini İnternet'i küçük yazdığı için raporladım. Hem bunu önlemek hem de üyeleri uyarmak için bu konuyu açıyorum. İnternet'in Türkçesi Genel Ağ'dır. Bu da TDK sayfası: TÜRK DİL KURUMU
Gördüğünüz gibi Genel Ağ özel isim olarak belirtilmiş. Haliyle İnternet de özel isim oluyor. Zaten Genel Ağ'ın açıklamasında şöyle bir cümle görüyoruz: Bilgisayar ağlarının birbirine bağlanması sonucu ortaya çıkan, herhangi bir sınırlaması ve yöneticisi olmayan uluslararası bilgi iletişim ağı, İnternet.
Gördüğünüz gibi bu tip açıklamalarda asla virgülden büyük başlamayan TDK bu sefer büyük başlamış. Zaten virgülden sonra hiçbir koşulda düz isimler büyük harfle başlamaz. Anlayacağınız üzere İnternet özel isimdir. Bu nedenle büyük yazılır ve kesme işareti konulur.

Son düzenleyen: Moderatör:
Türkçede kalıplaşmış bir kelime, büyük yazılması zorunlu değil, uyarı sebebi de değil.

İsterseniz TDK'yi arayın, sorun. Size İnternet'in büyük yazılması gerektiğini söyleyeceklerdir. Kalıplaşmış olması özel isim gerçeğini değiştirmez. Sarıkız diye inek ismi de kalıplaşmıştır. Küçük mü yazıyoruz? Türkçe kurallarına göre zorunlu. Yönetim olarak bu forum için böyle karar verdiniz sanırım değil mi? Çünkü Türkçe kuralları olarak zorunlu. Yönetim böyle bir karar vermiş olabilir, normaldir. Ama Türkçede zorunlu değil denemez. Ama ben Türkçeyi doğru kullanmak istiyorum. İnternet'i özel isim olarak büyük yazıp kesme işareti kullanırsam bir sorun olmaz değil mi? @Asım Demir

Son düzenleyen: Moderatör:
Alışıldık bir yazım biçimi olduğu için zorunlu değil. Küçük ya da büyük yazılmasında veya eklerin kesme işareti ile ayrılıp ayrılmamasında bir sakınca yok.

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.

Yeni konular

Geri
Yukarı