İnternet kullanımı olduğunda aşırı ping artışı

southwest

Kilopat
Selamlar, ping sorunundan son derece mutsuzum. Dublex bir evde yaşıyorum ve modem aşağı katta, kablo çekmem çok olanaklı değil. Odamda TP-Link marka bir router var ve access point olarak kullanıyorum.

Bu şekilde bağlanıp oyun oynamaya çalıştığımda saniye başı ping spike sorunu sebebiyle asla oyun oynanmıyordu, biraz araştırdım ve garip bir çözüm buldum. Modemin kablosuz ayarlarından modu 11 b/g'ye aldığımda çok garip bi şekilde bu ping sorunu çözülüyor ve asla pingim çıkmıyor modem aşağı katta olmasına rağmen. Sadece hız kaybı yaşıyorum 7-8 Mbps olarak.
1645829422392.png

Ancak herhangi bir internet kullanımı olursa pingim anında artış yapıyor. Örneğin CS:GO oynarken ESC'ye bastığımda pingim 200'lere kadar çıkıyor ve inmesi 6-7 saniyeyi buluyor. (ESC'ye basıldığında Valve'ın internet sitesine bağlanıyordu sanırım.)

Evde ailem Tivibu kullanıyor ki biliyorsunuz tüm yayını internetten alan bir cihaz, normal yayın akışında herhangi bir sorun olmuyor ancak bir film vs. açarlarsa asla oyun vs. oynayamıyorum. Gerçekten bu sorundan aşırı mutsuzum.
İnternet paketim 25 Mbps VDSL, 11 b/g ayarına çektiğim için 17 Mbps civarlarında alıyorum üst kattan.

1645829620400.png

Modem arayüzünden Qos ile Tivibu'ya hız kısıtlaması getirmeyi denedim, IP adresini listeye ekleyip kaydettim ve etkinleştir tiklerine basıp çalıştırdım ancak tüm cihazlar için kısıtlama oldu, nedense yapamadım.

Özetle, Qos ayarıyla veya yapmam gereken şeylerle ilgili yardım edecek biri varsa sevinirim. Lütfen Wi-Fi ile anlık ping tabiki çıkar vs. demeyin. Başkası kullanmazsa asla pingim çıkmıyor ve CS:GO Batı Avrupa serverlarında 55-60 MS sabit oynuyorum.
Not: Router'ım TP Link WR850N modeli, 5G desteklemiyor. Anakartımda Wi-Fi desteği yok.
Acaba bu ürünü alsam 5G ile bu sorundan kurtulmam mümkün olur mu? Boşu boşuna 200 TL verip iade vs. ile uğraşmak istemiyorum açıkcası. Okuduğunuz için teşekkürler.

Evin içinden veya dışından en kısa yolu bulup kablo çekmek sorunu çözecek şey. Ben apartmanın içinden geçen kablo eski olduğu için 5. kata dışarıdan yeni baştan kablo çektim. Sorun çözümü için iki katlı bir evin içinde kablo çekmek çok da büyük iş değil.

İnternet servis sağlıyıcın ile goruş peering sorunu filen olabilir.
O nedir?
Evin içinden veya dışından en kısa yolu bulup kablo çekmek sorunu çözecek şey. Ben apartmanın içinden geçen kablo eski olduğu için 5. kata dışarıdan yeni baştan kablo çektim. Sorun çözümü için iki katlı bir evin içinde kablo çekmek çok da büyük iş değil.
Evde tek yaşamıyorum. Ailem de sen oyun oyna diye uğraşıcak mıyız gibisinden şeyler söylüyorlar :D. Bu yüzden kablo çekmeden bir çözüm arıyorum.

O nedir?

Evde tek yaşamıyorum. Ailem de sen oyun oyna diye uğraşacak mıyız gibisinden şeyler söylüyorlar :D. Bu yüzden kablo çekmeden bir çözüm arıyorum.

İlgisayar ağında eşleme, her ağın "aşağı akış" kullanıcıları arasında trafik alışverişi yapmak amacıyla idari olarak ayrı internet ağlarının gönüllü bir ara bağlantısıdır.
Kısaca ornek verirsek internet firmanız diyelim ki XXX ve XXX internet servis sağlıyıcına bağlanıp Rust oyununda TR bir sunucu girdin şu anlık bir sorun yok diyelim ki birkaç saat sonra veya girer girmez ping artışı olursa ornek verilirse TR de 1-30ping ideal ping derecesidir sizinki 30 ping üstüne cıktı kullandığınız firma Türk Telekom sunucusu kullansaydı daha düşük ping alırdınız yurt içi özellikle yer yerde pop noktası mevcuttur ama b veri merkezini kullandığı icin bağlandığınız sunucu ile arasında bayağı fark olduğundan ve ara bağlantı olmadığından firma ve o sunucu ile ping sorunları yaşarsınız kullanım amacınız neydi bu arada umarım anlatabilmişimdir kısacası ara bağlantı demektir karşı sunucuya ne kadar yakın olup kullandığınız firma ile de ara bağlantısı peeringi olursa o kadar iyi ping değeri alırsınız.

QoS ayarları için bu videodaki ayarları dener misiniz?
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Başlıktaki ile videonun amacı farklı izlenme amaclımı attınız?

Geri
Yukarı