Internet packet loss sorunu

Meggy

Kilopat
Merhabalar,
İnternetim'de 3 gündür packet loss sorunu yaşıyorum. Oyunlar'da olsun sitelere girişimde olsun çok sorun yaşıyorum. 09.12.2019'da Millenicom ISS'e geçiş sağladım. 57 Mbps'ye kadar destekliyor alt yapım fakat ben 100 Mbit paketi tercih ettim sırf upload olayı için. Kurulum yapıldık'dan sonra 100 Mbps üzerinden alt yapım 57 desteklerken 85-95 arası değerleri görünce şaşırdım kopmadan bu değerleri alabiliyordum. Hat değerlerim çok iyi. Bugün DSL ışığının söndüğünü internet hattımın koptuğunu gözlemledim. Hat değerlerimi paylaşıyorum. Detaylı bahsederseniz sevinirim. Hat zayıflamasının yüksek olması mı iyi, akım çıkış gücünün yüksek olması mı iyi yoksa akım gürültü güvenliği katsayısı az mı olmalı bilgilendirirseniz sevinirim.

Not: Bu yazıyı internet servis sağlayıcım hat değerlerime güncelleme yaparken yazdım. Modemi 5 dakika kapatmamı istedi açtığımda hızım tekrar'dan yükseldi ve loss düzeldi. Devamlı olarak hat değerlerimin güncellenmesini mi isteyeceğim nasıl iş bu?

Son düzenleyen: Moderatör:
Modem hat değerlerim. Anlık aldığım değerler. Test yapıyorum 90 sonra tekrar yapıyorum 39 Mbit anlamadım bu işi.

Dosya Ekleri

• Screenshot_28.png
    Screenshot_28.png
    17,8 KB · Görüntüleme: 214
  • Screenshot_1.png
    Screenshot_1.png
    15 KB · Görüntüleme: 153
Öncelikle bu her zaman söylenen bir laf bina içi tesisat ne durumda eski ise elektrikçi çağırıp yeniletmeniz gerekli böyle yaptınız aynı sorun var ise servis sağlayıcısını arayıp hızınızı düşürterek SNR margin değerini yükselteceksiniz.Kademe kademe sorunu çözmeniz lazım öncelik bina içi tesisat.
Hat değerlerin için buraya bakmanı tavsiye ederim. [Rehber] Modem Hat Değerleri - Technopat Sosyal

Öncelikle bu her zaman söylenen bir laf bina içi tesisat ne durumda eski ise elektrikçi çağırıp yeniletmeniz gerekli böyle yaptınız aynı sorun var ise servis sağlayıcısını arayıp hızınızı düşürterek SNR margin değerini yükselteceksiniz.Kademe kademe sorunu çözmeniz lazım öncelik bina içi tesisat.
Hat değerlerin için buraya bakmanı tavsiye ederim. [Rehber] Modem Hat Değerleri - Technopat Sosyal
5-6 senedir CAT-6 kablo kullanıyorum. ADSL olarak kullanırken sorun yaşamıyordum. VDSL olarakda geçen haftaya kadar sorun yaşamıyordum. Sorun neyden olabilir acaba ? Hat değerlerim kötü mü ? Aşağı akım gürültü güvenliği 8 civarı olması sizce nasıl ?

6.0 dBi 8.0 dBi Arası: İnternet sürekli kopar. Her an internet gidebilir. Aşırı ping görülür. Neden hızınızı 102 Mbps olarak sabitlemişler isterseniz hızınızı düşürerek kopmalardan kurtulabilirsiniz.
10.0 dBi 15.0 dBi Arası: İnternet de kopma olmaz. İnternet, stabil çalışır.
Akım gürültü güvenliği 8 gördüğünüz gibi kopmalar olur diğer hat ayarlarınız güzel sadece hız ayarlarınızı söyleyeceksiniz düşürecekler mesela 95 Mbps yapsınlar bakın değerler düzelecek mi.

6.0 dBi 8.0 dBi Arası: İnternet sürekli kopar. Her an internet gidebilir. Aşırı ping görülür. Neden hızınızı 102 Mbps olarak sabitlemişler isterseniz hızınızı düşürerek kopmalardan kurtulabilirsiniz.
10.0 dBi 15.0 dBi Arası: İnternet de kopma olmaz. İnternet, stabil çalışır.
Akım gürültü güvenliği 8 gördüğünüz gibi kopmalar olur diğer hat ayarlarınız güzel sadece hız ayarlarınızı söyleyeceksiniz düşürecekler mesela 95 Mbps yapsınlar bakın değerler düzelecek mi.
Görüşerek hızımı 95 Mbit değerine sabitleyin gibisinden teklif sunabiliyor muyum ? Millenicom' dan bahsediyorum. Ayrıca hızımın sabit olmaması da sınırlama olmadığından olabilir mi ? Hat değerleriniz devamlı güzel deniliyor da ondan kısıtlama yok sanırsam. Bir testimde 30 Mbit diğer testimde 94 mesela sebebi sınırlama olmamasından olabilir mi ?
@Ulunay Kontrol sağlar mısınız rica etsem sizce değerlerim nasıl ? Hızımı 88 Mbps'ye sabitlemeyi önerir misiniz ?

Son düzenleme:
Zaten yapacakları tek çare hızını düşürmek şuanda en mantıklısı, hızını düşürerek en stabil hale geldiğinde tamam diyeceksin 95 olmaz 90 olur yoksada 85 olur sizin hattınızın kalitesi düzelene kadar bu yöntemi denemek lazım bu benim şahsi fikrim varsa başka fikir verecek onlara da göz at istersen.

Zaten yapacakları tek çare hızını düşürmek şuanda en mantıklısı, hızını düşürerek en stabil hale geldiğinde tamam diyeceksin 95 olmaz 90 olur yoksada 85 olur sizin hattınızın kalitesi düzelene kadar bu yöntemi denemek lazım bu benim şahsi fikrim varsa başka fikir verecek onlara da göz at istersen.
Dostum bugün iyice hat değerlerim iğrenç oldu aldığım internet hızı 10 Mbit. Arıza kaydı oluşturdular bakalım ne olacak sorunun da bu kadarı ya. Kopmalar yaşıyorum. Ankastre'den çıkan kabloyu CAT-6 ile bağlantı yapmıştım bant ile onu YAK konektör ile düzelttim. Evin içerisinde uzatma yaptım CAT-6'ya yine YAK konektör kullandım. Çekilen CAT-6'da sorun olacağını sanmıyorum. Test yapıyorum 90 Mbit tekrar yapıyorum 10 Mbit büyük sorun var ortada.

Packet loss yani paket kaybı en basit ifade biçimiyle bir ağ ortamında geçen paketlerin hedeflerine ulaşmadan önce ‘’çalınmaları’’ durumudur. Packet loss durumunun bir kaç nedeni vardır.

Bu nedenler şöyle sıralanabilir:

Bağlantı Sıkışıklığı
‘Packet loss’un başlıca nedenlerinden biri, bağlantı tıkanıklığıdır. Basit bir benzetme yaparsak, yolda yeteri kadar yol alabileceğinden daha fazla araba olduğunda trafikte saatin yoğunlaşması durumudur. Ya da 4 şeritli bir yolun ileride 2 şeride düşmesi durumunda yaşanan sıkışıklığa benzetilebilir. Olan şey şu ki, bir linke işlemek için tasarlanandan daha fazla paket geldiğinde bir yavaşlama söz konusu olur.

Bazı durumlarda, bağlantı teknik olarak ulaşan trafik miktarını teknik olarak idare edebilse dahi, belirli bir sınırın ardından paketleri bırakmak üzere yapılandırılmıştır.

Bağlantı teknik olarak 100 Mbps’e kadar desteklese bile, ISS kurumlarını sadece 2 Mbps’lik trafiğe zorlayabilmesi için cihazlarını yapılandıracaktır. Daha fazlası genellikle bırakılacaktır.

Ağ tıkanıklığının bir başka örneği de servis sağlayıcıların bilerek bir aboneliği abonelikten çıkarmalarıdır. Bunun sebebi, bu hizmetin tüm abonelerinin bağlantıyı aynı anda kullanmayacak olmalarıdır. Bununla birlikte, hizmeti yoğunluğundan daha fazla insanın kullandığı kapasiteden daha fazla kullanan kişi, tıkanıklıktan kaynaklanan packet loss sorunuyla karşılaşır.

Aşırı Kullanılmış Cihazlar
Ağ tıkanıklığına benzer packet loss’un bir başka nedeni de aşırı kullanılan cihazlardır. Bu, bir cihazın tasarlanmadığı kapasitede çalıştığı anlamına gelir. Bir ağda, paketler işlendiklerinden daha hızlı ulaşabilirler.

Bu tür bir durumla başa çıkmak için, birçok cihazın işlenip gönderilinceye kadar geçici olarak paketleri tuttukları ara bellekleri vardır. Bununla birlikte, aşırı kullanılan bir cihaz durumunda, tampon muhtemelen hızlı bir şekilde dolar ve fazla paketlerin düşmesine neden olur.

Çoğu zaman olan, cihazın normal (yoğun olmayan) çalışma süreleri boyunca yeterince iyi bir performans göstermesidir ancak yoğun dönemlerde, genellikle cihazın yüksek CPU kullanımında belirgin olan performansta gözle görülür bir düşüş olacaktır.

Hatalı Donanım veya Yazılım
Packet loss’un bir başka nedeni de hatalı donanımdır. Bu, bir cihazın bir bileşeni veya cihazın kendisi olabilir.

Bazı durumlarda bağlantı başka bir arayüze taşındığında performans artışı gözlemlenebilir.

Geliştirme ekibinin ağ aygıtlarında çalışan yazılımdaki tüm hataları yakalaması genellikle imkansızdır ve bu hatalardan biri packet loss’a neden olabilir.

Kablolu ve Kablosuz Ağlar
Ağ ortamı türü ayrıca packet loss’un bir nedeni olabilir. Genel olarak konuşursak, wireless (kablosuz ağ) kullananlar, kablolu ağ kullanan meslektaşlarından daha fazla aksamalara maruz kalabiliyor. Örneğin, radyo frekansı paraziti, kablosuz ağlarda packet loss’a neden olan önemli bir sorun olabilir.

Kablosuz bir ağda packet loss’a neden olabilecek diğer zorluklar arasında zayıf sinyal, mesafe sınırlamaları ve (yanlış yapılandırılmış) dolaşım vardır; bunların çoğu wifi analizörünün bir kombinasyonu ile çözülebilir.

Kablolu ağlarda, hatalı kablolar packet loss’a neden olabilir. Bu, kablonun uygun şekilde sonlandırılmaması veya kablonun hasar görmesi nedeniyle kablodan akacak elektrik sinyali için sorunlara neden olabilir.

Saldırı
Bir cihaz saldırı trafiğiyle boğulmuş olduğunda meşru paketlerin düşmesine neden olabilir. Bu da yine packet loss’a sebep olur.

Hatalı Yapılandırma
Packet loosa son sebep olan neden de hatalı konfigürasyondur. Yani, bir bağlantıdaki iki cihaz arasındaki hız ve çift yönlü uyumsuzluktur. Bir cihaz yarı çift yönlü için yapılandırılmış, diğeri tam çift yönlü için yapılandırılmışsa, muhtemelen bağlantıda packet loss ile sonuçlanacak çarpışma olacaktır.

Not: Her ağ zaman zaman packet loss gibi sorunlarla karşılaşır. Bu beklenen bir şeydir. Ancak, bu sorunların ağın performansı üzerinde olumsuz bir etkisi olmaması gerekir.

Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı