İnternet sayfaları geç açılıyor

Makaleler
5
Yer
Ankara
Daha fazla  
Meslek
Hukuk
Merhaba arkadaşlar, bana kafayı yedirten bir sorunla karşı karşıyayım. 3 ay önce NetSpeed'e abone oldum, 75 Mbit tarifesine. İnternetim son 2,5 ay boyunca gayet hızlı idi. İnternet sayfaları olsun, indirme ve yükleme hızı olsun. Fakat sonra bir şey oldu ve hız testinde indirme ve yükleme hızlarım gayet iyiyken internet sayfalarına girememeye başladım. Bazı siteler hiç yüklenmiyor bazıları yüklenirse de gerçekten geç yükleniyordu. Ben de NetSpeed'e destek açtım fakat klasik DNS değiştirin, başka cihazdan deneyin gibi şeyler söylediler. Evdeki internete bağlandığımda hangi cihazdan girersem gireyim aynı sorun baş gösteriyor. Ben de destekten dönüş alamayınca dedim farklı modem deneyim fakat 3 farklı modemle de sonuç aynı. Düzeltemeyince dedim bu sorun ISS ile alakalı muhtemelen. NetSpeed'ten TurkNet'e geçiş yaptım fakat hala aynı sorun devam ediyor. Yükleme, indirmede sorun yok ama sitelerde problem var.

Karşılaştığım sorunlar:
  • Twitch'te 2000 network error hatası, chat'in ilk başta yüklenip 20 sn sonra duraklaması.
  • Speedtest'te test error alıyorum. Finding optimal server yazısında 2 dakika kalıyor.
  • Whatsapp mesajları 10-20 saniye gecikme ile gidiyor.
  • Facebook'ta resimler ve yorumlar geç yükleniyor. Haber kaynağı bazen yenilenmiyor.
  • Rocket League oynarken bazen çevrimici oyuncu sayısı 0'a düşüyor. 30 dk'da 1 şeklinde.
  • Google.com bazen açılmıyor, tepki vermiyor.
  • 35 Mbit hıza rağmen Zoom bağlantılarım çok kötü. Ekran paylaşımı donuyor, karşının kamerası donuk geliyor
Peki sorun ne yaptığımda çözülüyor?
  • VPN ile bağlandığımda tüm sitelere sorunsuz giriyor, WhatsApp mesajları jet hızıyla gidiyor.
  • Arkada indirme yaptığımda, yani sürekli bir indirme, ağ akışı olduğunda sitelere rahatça giriyor. Örneğin nPerf ya da Fast.com'dan test yaparken bir siteye girmeye çalıştığımda önceden girmeyen siteye sorunsuz giriyor. Aynı şekilde Twitch yayınlarını açmaya çalıştığımda hız testi sırasında açılıyor.
Kısaca sorunlar bunlar. İsteyene video çekip de atabilirim. Bana göre sorun paket kaybı sorunu. En son aklıma bu geldi. Packetlosstest.com'dan sonuçlarım, bu sonuçlar normal gibi durmuyor, ama işte önceden böyle bir sorunum yoktu. Ne olmuş olabilir de bu sorunu yaşıyor olabilirim? Bu paket kaybı sorununu nasıl giderebilirim eğer sorun buysa tabii ki.

Adsız.jpg

Bir de tracert testi, buyrun. Bu yıldız şeklinde çıkanlar ne anlama geliyor?

Adsız2.jpg

Hat değerlerim:

Adsız3.jpg

Bu da hız testim, dediğim gibi Speedtest hata veriyor, o yüzden nPerf üzerinden yaptım.

Adsız4.jpgAdsız5.jpg

Lütfen arkadaşlar, gerçekten kafayı yemek üzereyim. Sırf bu sorun için ISS değiştirdim, yardıma ihtiyacım var. Ankastre'den eve kablo falan mı çekmeliyim? Gerçi en son onu da deneyeceğim ama denemeden önce sizden fikir almak istedim.

Son düzenleyen: Moderatör:
Arkadaşlar, en son pingplotter testi. Bana bunu yorumlayabilecek biri var mı acaba? Bu testte baya sorunlu gözüküyor. Özellikle türk telekom ve türknet serverlarına büyük bir packet loss var. Bu neden oluyor olabilir mi bu sorunlara?

Adsız.jpg
Arkadaşlar sorunum tam 1 ay sonra çözüme kavuştu. Eğer Twitch'te yayınların açılmaması ve internet sayfalarında DNS, cihaz ve modem değiştirmenize rağmen sorununuz devam ederse sorununuz kesinlikle santral ya da port kaynaklı. Türknet ekibine destek kaydı açtım fakat attığım tüm resim, video ve testlere rağmen sorunu iç tesisatıma attılar halbuki en başından sorunun bende olmadığını biliyordum. Mahallemizde demek ki başka birileri de sorun yaşamış olacak ki TT ekipleri gelip santral bakımı ya da bilemediğim başka bir şey yaptılar ve sorunum çözüldü.

IMG_20210319_104959.jpg

IMG_20210319_104929.jpg

Son düzenleme:

Yeni konular

Geri
Yukarı