İnternet servis sağlayıcı önerisi ve fiber problemi

Tonyukuk

Kilopat
Makaleler
1
Daha fazla  
Merhabalar, şu anda Türk Telekom fiber 35 Mbps internet paketi kullanmaktayım. Yaklaşık bir ay sonra sözleşme sürem dolacak. Kafamda iki adet soru işareti var.

Birincisi şu anda fiber kullanıyor görünüyorum ancak diğer arkadaşlarımın binalarında olan fiber dolabı gibi bir dolap yok. Fotoğraflarda göreceğiniz üzere bir ankastre mevcut ama gelen kablo turuncu fiber kablosuna benzemekte ve dairelere çıkan o sarı kablolardan yok. Kendim CAT6 kablo ile daire getirmiş durumdayım. Şimdi bu durumda 100 Mbps olan bir pakete geçsem herhangi bir hız kaybı oluşur mu sizce?

İkinci sorum ise internet servis sağlayıcısı ile alakalı. Türk Telekom 50 Mbps için 136, 100 Mbps için 165 TL talep ediyor. Bu fiyat Millenicom'da 109 TL. Sizce Millenicom ile herhangi bir problem yaşar mıyım? Kullanıp memnun olan, olmayan arkadaşlar yorum yaparsa çok memnun olurum. Bir ara TürkNet düşündüm ancak adres sorgulama sayfasında bir hata olmalı. Bir alt binada 100 Mbps gösterirken, bizim binada hizmet alamazsınız yazmakta.

Dosya Ekleri

• 02f8b5a0-89ca-42b3-a05e-d655417b69e9.jpg
    02f8b5a0-89ca-42b3-a05e-d655417b69e9.jpg
    114,3 KB · Görüntüleme: 46
  • b2954888-658b-4bd7-bab6-32c3008e197d.jpg
    b2954888-658b-4bd7-bab6-32c3008e197d.jpg
    101,5 KB · Görüntüleme: 48
  • c6f030de-f164-45d5-9725-387aa607a267.jpg
    c6f030de-f164-45d5-9725-387aa607a267.jpg
    120,9 KB · Görüntüleme: 65
Fiber İnternet FTTN, FTTC, FTTB ve FTTH olmak üzere 4 türe ayrılır. FTTN Mahalleye kadar fiber internet olarak geçer bir diğer adıyla VDSL, FTTC sokağa kadar fiber, oradan evinize ise normal alt yapı ile geliyor. Aslında bu VDSL2 dediğimiz şey oluyor fakat ISS'ler kullanıcıları yanıltabiliyor fiber diye. FTTB ise binaya kadar geliyor ve oradan eve aktarılıyor. Bu en iyisinin bir altı olarak konumlanır.

FTTH ise asıl gerçek fiberdir ve evinize kadar fiber internet gelir. Genellikle Superonline kullanıyor bunu, FTTH kullanmasa da en kötü FTTB kullanıyor. Mesela ben şu an FTTH internete sahibim ve evimde 2 tane modem var. Ekstra cihaza GPON adı veriliyor ve fiber kabloyu internete çevirip modeme aktarıyor.

Sizin internet ise FTTB gibi duruyor. Zaten FTTH ve FTTB dışında 100 Mbps üstü alınmıyor. Yani 100 Mbps'ye kadar alabilirsiniz diye düşünüyorum.

Ekstra olarak Millenicom ilk başlarda iyiydi fakat sonra fazla şikayet duymaya başlamıştım ama tahhütsüz ise deneyebilirsiniz. Onun dışında Netspeed'e de bir bakın derim.

Son düzenleme:
Ftth ise asıl gerçek fiberdir ve evinize kadar fiber internet gelir. Genellikle Superonline kullanıyor bunu, ftth kullanmasa da en kötü fttb kullanıyor. Mesela ben şu an ftth internete sahibim ve evimde 2 tane modem var. Ekstra cihaza GPON adı veriliyor ve fiber kabloyu internete çevirip modeme aktarıyor.

Türk Telekom fiber döşediğinde FTTH olarak döşemekte. Eskiden fttb döşüyolardı. Şu an ise FTTC ve FTTH olarak döşüyolar.

Yorumlarınız için teşekkür ediyorum. Anladığım kadarıyla FTTB oluyor benim internetim. 100 Mbps alabiliyorsam yine iyi. İlk kez Türk Telekom dışında bir servis sağlayısına geçmeyi düşünüyorum. İnsanlar en çok arıza durumunda mağdur oluyor sanırım. Türk Telekom çalışanlarının diğer firma abonelerine ilgisizliğinden bahsediyorlar. Acaba 136 TL'ye 50 Mbps'ye tamam mı desem diye düşünmüyor değilim.

Yorumlarınız için teşekkür ediyorum. Anladığım kadarıyla FTTB oluyor benim internetim. 100 Mbps alabiliyorsam yine iyi. İlk kez Türk Telekom dışında bir servis sağlayısına geçmeyi düşünüyorum. İnsanlar en çok arıza durumunda mağdur oluyor sanırım. Türk Telekom çalışanlarının diğer firma abonelerine ilgisizliğinden bahsediyorlar. Acaba 136 TL'ye 50 Mbps'ye tamam mı desem diye düşünmüyor değilim.
Ping değerleri, hizmet kalitesinden vs. memnunsan eğer bulaşma başka firmaya ve devam et derim. Ama eğer sorun varsa değiştirip taahhütsüz başka firma deneyebilirsin. Fiyatlar da cidden pahalıymış çünkü Superonline 100 Mbps paketi 130 TL'ye , 200 Mbps ise 150 TL'ye veriyor.

Ping değerleri, hizmet kalitesinden vs. memnunsan eğer bulaşma başka firmaya ve devam et derim. Ama eğer sorun varsa değiştirip taahhütsüz başka firma deneyebilirsin. Fiyatlar da cidden pahalıymış çünkü Superonline 100 Mbps paketi 130 TL'ye , 200 Mbps ise 150 TL'ye veriyor.
Aslında internetim ile alakalı bir problemim yok açıkçası. Tek kafa karıştıran sorun fiyat. Bakalım, bir şekilde indirimli fiyat vermeye ikna edebilirsem kalayım diyorum.

Türk Telekom Fttc'yi fiber diye satabiliyor aynı zamanda. Bir çok kişide gördüm bunu. Dolandırıcılık gibi bir şey oluyor bu.

Müdürlükte bir amcaya 16 Mbps ADSL satıyolardı. 95 TL gibi bir para alacaklardı amcayı ben engelledim. Yapma amca çok çekersin dedim. TürkNet'e geçirdim amcayı :D.

Geri
Yukarı