İnternet Servis Sağlayıcısı Kurma

ServerTower

Kilopat
Daha fazla  
Çok merak ediyorum. Sadece kablo döşemek mi lazım? Hızı nasıl kısıtlıyorlar? Ayrıca ülke içini anladım da ülke dışına nasıl gidiyor internet? Kurabilir miyiz?

Sadece kablo döşemek mi lazım?
Tabii ki hayır.

Hızı nasıl kısıtlıyorlar?
Deep Packet Inspection cihazlarıyla site/servis bazlı yapılabiliyor. DPI ile aslında birçok işlem yapılabiliyor. Konu bu olmadığı için ayrıntılarına girmeyeceğim.

Ayrıca ülke içini anladım da ülke dışına nasıl gidiyor internet? Kurabilir miyiz?
Taşıyıcı şirketler var. Onlar sayesinde yurtdışına trafik taşınıyor. Bu arada taşınan veri miktarı ne kadar artarsa, maliyette artar. İşte bazı kısıtlamalar bu sebeple oluyor. Neyse oralara girmeyeyim. Ya da kendi bağlantıları üzerinden taşırlar. Tabii ki ilk önce X ülkesine kendi sistemlerini kurmaları lazım. Türk Telekom gibi dev ISP'ler bunu sıkça yapıyor. Mesela Türk Telekom International'ın Austria/Vienna'da büyük bir merkezi var. Farklı ülkelerde de var. Fakat Vienna'da kapasite oldukça iyi. Fakat yinede, orada bile çoğu trafiğini NTT üzerinden taşıyorlar. Tabii ki bu gibi dev şirketlerin belirli anlaşmaları oluyor. İç tarafı daha da karışık. Neyse, Türk Telekom üzerinden gidecek olursak kullandıkları taşıyıcıların hepsi Tier1. Şu anda en çok NTT'yi kullanıyorlar. Genel olarak değerlendirecek olursam NTT için en iyisi diyebilirim. Level 3'de oldukça iyi. Telia var. O da Avrupa içerisinde oldukça iyi. TT birkaç hafta önce Telia ile anlaşmaları sonlandırdı. Telia kullandıkları bölgelerde artık yerine NTT ile taşıyorlar. GTT, Cogent vs. de var. Zayo ve XO var. Bunlar da Amerika'da oldukça kaliteli taşıyıcılar. Daha çok Amerika'yı ilgilendiriyor.

Turkcell/SOL ise carrier olarak TI Sparkle ve Seabone kullanıyor. Bazı yerlerde de sanırım TATA'da kullanıyorlar. Bunlar NTT ve diğerlerine göre daha az kaliteliler. İngilizcesi Tier1 Carrier olarak geçer. Aralarında ne gibi farklar var diye soracak olursanız, bunların da çeşitli testleri yapılıyor. Başta Loss, Latency durumları olmak üzere. Araştırabilirsiniz.

Örnek, kendi TT hattımdan Valve'ın CS:GO sunucusuna giderken:

valve-vie-csgo.png

İlk hop benim Router. Sansürlediğim 2. ve 3. hoplar da geçiş yaptığım ISP çaplı Router'lar. Oradan da zaten santral'e geçiş yapıyorum. Daha sonra Bükreş'teki hop'a geçiş yapıyorum. Oradan da trafik NTT'ye devrediliyor. Fakat direkt olarak Vienna'ya geçmediği için en az 10ms ekleniyor. Normalde benim Vienna değerlerim 26-27ms civarı. Sorun ise Valve/Vienna'ya giderken Frankfurt üzerinden Vienna'ya devredilmesi. Aslında kendi Vienna merkezlerini kullansalar buna hiç gerek kalmaz. Neyse, NTT Frankfurt'tan da NTT Vienna'ya devrediliyor. Oradan da Valve'ın Vienna sunucularına.

Umarım açıklayıcı olmuştur. Ne kadar zor, karışık ve maliyet isteyen konular olduğunu anlamışsınızdır.

Son düzenleme:
@Der Meister çok sağ olasın. Eline koluna sağlık ama çok fazla terim var. Pek anladığım söylenemez. Peki ben ISS kurmak istesem ya da en azından belirli birm bölge internet ağı kurmak istesem ne yapabilirim?

@Der Meister çok sağ olasın. Eline koluna sağlık ama çok fazla terim var. Pek anladığım söylenemez. Peki ben ISS kurmak istesem ya da en azından belirli birm bölge internet ağı kurmak istesem ne yapabilirim?
Rica ederim. Bu konuda ne kadar ciddisiniz ve yüklü bütçeniz var mı bilmiyorum ama ilk önce Bilgi Teknolojileri Kurumu (BTK) ile görüşmeniz lazım. Türk Telekom veya Turkcell'in hatlarını kullanarak geniş çaplı İnternet paylaşımı yapılamaz. Bunun için Millenicom, Netspeed vs. şirketler gibi TT veya Turkcell ile veya isterseniz ikisi ile anlaşma yapmak zorundasınız. Ülkede 1Gbps İnternetin bile fiyatını göz önünde bulundurursanız, bu işin ne kadar yüklü ücretleri olduğunu zaten tahmin ediyorsunuzdur.

@Der Meister anlaşma yapmadan kendim neler yapabilirim? Yani eskiden hiç internet yoktu. İlk kez nasıl kuruldu? Ben de sıfırdan kuramaz mıyım? (Evet, kabul ediyorum. Kulağa biraz uçuk kaçık geliyor ama doğru.)

@Der Meister anlaşma yapmadan kendim neler yapabilirim? Yani eskiden hiç internet yoktu. İlk kez nasıl kuruldu? Ben de sıfırdan kuramaz mıyım? (evet, kabul ediyorum. Kulağa biraz uçuk kaçık geliyor ama doğru.)

Anlaşma yapmadan internet demek, kendinize ait şebekeniz(evlere kadar bakır/fiber altyapı/yada Wi-Fi+ kendi dslam/olt/gpon altyapınız+kendi ssg/bras/bng altyapınız+ kendi transmisyon+mpls altyapınız+ sizin kiraladığınız uluslararası kiralık devreler ile Avrupa'daki Level-3 ya da telia gibi operatörlere bağlantınızın olması demek, ek olarak Avrupa'daki Level-3 ve telia gibi operatörlerin bulunduğu colocation merkezlerinde de size ait mpls routerınızın olması demek. Kiralık devreyi kendi mpls kutularınızı birbirine bağlamak için kullanıyorsunuz. Tüm bunlara ek olarak kendi AAA sunucularınız, kendi DPI cihazınız vb. Daha şu an aklıma gelmeyen birçok sisteme sahip olmanız gerekir ki mevcut internete dahil olabilesiniz eğer kendi başınıza hiçbir ISS'ten hizmet almadan ben kendi internetimi kurmak istiyorum diyorsanız. Ha şu da var ben içerik üretici olmak isterim derseniz o da ayrı konu, yani internetin neresinde bulunmak istediğinize göre değişir. Konu buraya sığmayacak kadar uzun.

Anlaşma yapmadan internet demek, kendinize ait şebekeniz(evlere kadar bakır/fiber altyapı/yada Wi-Fi+ kendi dslam/olt/gpon altyapınız+kendi ssg/bras/bng altyapınız+ kendi transmisyon+mpls altyapınız+ sizin kiraladığınız uluslararası kiralık devreler ile Avrupa'daki Level-3 ya da telia gibi operatörlere bağlantınızın olması demek, ek olarak Avrupa'daki Level-3 ve telia gibi operatörlerin bulunduğu colocation merkezlerinde de size ait mpls routerınızın olması demek. Kiralık devreyi kendi mpls kutularınızı birbirine bağlamak için kullanıyorsunuz. Tüm bunlara ek olarak kendi AAA sunucularınız, kendi DPI cihazınız vb. Daha şu an aklıma gelmeyen birçok sisteme sahip olmanız gerekir ki mevcut internete dahil olabilesiniz eğer kendi başınıza hiçbir ISS'ten hizmet almadan ben kendi internetimi kurmak istiyorum diyorsanız. Ha şu da var ben içerik üretici olmak isterim derseniz o da ayrı konu, yani internetin neresinde bulunmak istediğinize göre değişir. Konu buraya sığmayacak kadar uzun.
Kendi mahallemde arkadaşlarımla iletişim kurabileceğim bir ağ oluşturmak mümkün müdür? Minik alıcı ve vericilerle sağlanabilir mi?

Discord kullanın bence bu kadar uğraş vermeye gerek yok.
8 MB üzeri dosyaları kabul etmeyen, para versek dahi 100 MB dosya sınırına ulaşabildiğimiz, internet olmadan erişim sağlayamayacağımız bir sistem. Sağ olun, ben almayayım.
Benim istediğim şey interneti kullanmadan kendi mini haberleşme ağımız: Sınır olmadan, aylık ücret ödemeden, internet olmadan erişebileceğimiz ve ayrıca bazı programlar sayesinde telefonumuzdan da evde olmadığımız zamanlarda da kullanabileceğimiz yani taşınabilir bir sistem.

Yeni konular

Geri
Yukarı