İnternete başkaları girince ping yükseliyor

01Asmodeus

Hectopat
VMG3312-B10a modemine sahibim internetimin 100-150Mbit olduğunu düşünüyorum ona rağmen evde iPad veya başka bir cihaz üzerinden Netflix açıldığında berbat ping droplarım oluyor. Kaç kere video izledim hız sınırlama adına ama hiçbiri hiçbir şey fark ettirmiyor. Speedtest'den test yaptığımda sonuçlar hep aynı. Ekstra SSID açıp orayı bile limitlemeye çalıştım olmuyor. Nasıl buna bir çözüm bulabilirim. 100Mbit internet ile 500 pingleri gören bir tek ben var mıdır herhalde.
İzmir serverına bağlandığımda: 35-36 Mbps 13 upload.

1694155818117.png

Screenshot 2023-09-08 094533.png

Son düzenleyen: Moderatör:
Öncelikle merhaba internet hızı ile pingin doğrudan bir etkisi maalesef yok. Ping kullandığınız modemin QoS yönetimi internet hizmet sağlayıcınızın routingleri ile bağlantılı.

Benim önerim ilk önce kablolu bir test yapın ve sağlayıcınızdan paket hızınızı öğrenin. Ondan sonra kaliteli bir modem satın alın ve QoS ayarlayın.

Öncelikle merhaba internet hızı ile pingin doğrudan bir etkisi maalesef yok. Ping kullandığınız modemin QoS yönetimi internet hizmet sağlayıcınızın routingleri ile bağlantılı.

Benim önerim ilk önce kablolu bir test yapın ve sağlayıcınızdan paket hızınızı öğrenin. Ondan sonra kaliteli bir modem satın alın ve QoS ayarlayın.
Suan evde 5ghz bir modem var bunu çıkarıp direkt onu taksam oluyor mu ?

@Mertcan39 5GHZ fiber modemim vardı Turk Telekom TP link yeşil bir WAN kablosu var. Şuanki modemim zyxel gri bir kablo takılı. Gri kabloyu fiber modeme taksam dahi çalışmıyor. Duvarda fiş var fişten de gri kablo çıkıyor onu yeşile çevirmenin bir yolu varmı ?

Son düzenleme:
Şu an evde 5GHz bir modem var bunu çıkarıp direkt onu taksam oluyor mu?

@Mertcan39 5GHz fiber modemim vardı Türk Telekom TP-Link yeşil bir WAN kablosu var. Şu anki modemim ZyXEL gri bir kablo takılı. Gri kabloyu fiber modeme taksam dahi çalışmıyor. Duvarda fiş var fişten de gri kablo çıkıyor onu yeşile çevirmenin bir yolu var mı?

Siz şu an VDSL mi fiber internet mi kullanıyorsunuz? Eğer fiber router da DSL internet sonlandırmaya çalışıyorsanız bu imkansız.

@Mertcan39 Türk Telekom'u arayacağım. Fiber modemim var ve kurulumunu mu istiyorum demem gerekiyor. Internet benim uzerime degil ama yine de yaparlar diye dusunuyorum.

Şu an TT DSL hatta sahipseniz ve bina da fiber varsa operatörü arayıp fiber dönüşüm istemeniz gerekir.

Yeni konular

Geri
Yukarı