İnternetim Gerçek Hızında Değil

Mustafa Sakallı

Hectopat
Makaleler
3
Daha fazla  
Arkadaşlar internet hızımı Ookla Speed Test ile test ettirdiğim zaman 6.9 mbit gibi bir rakam çıkıyor. Ancak internetten herhangi bir dosyayı indirdiğimde 1 mb'i bile görmüyor. en fazla 800 kb hız ile dosyaları çekiyor. Bunun sebebi ne olabilir ?

İndirdiğin dosyanın yerinede bağlı oluyor hız. Ttnet ise internetin normaldir hızı :D 800 kb çokta kötü değil senin hıznıa göre. Benim hız 50 mb ama dosyaları 5 mb olarak indiriyor.

Son düzenleme:
Mbps ile MB/s farklı şeyler.
Megabit , bilgisayarlarda ya da veri iletiminde kullanılan bir ölçü birimidir. Mega ön ekiUluslararası Birimler Sistemi'nde (SI) 106 (1 milyon) çarpımını ifade etmektedir.

1 Megabit = 106 bit = 1.000.000 bit=1.000 kilobit

Megabitin uluslarası sistemdeki ortak sembolü Mbitya da Mbdir.

8 bitin 1 bayt ettiği göz önünde bulundurulursa,1 Mbit yaklaşık olarak 125.000 bayt veya 122 kilobayt'a (kiB) (125.000/1024 = 122, 1 kilobayt 1024 bayttır) denk gelir.

Megabit genel olarak bilgisayar ağı ve telekomünikasyon sistemlerinin data transfer hızlarını belirtmek için kullanılır. Bunun yanında megabit, birim zamanda transfer edilen veri miktarını ifade etmek için de kullanılmaktadır (100 Mbit/s gibi). Hızlı- Ethernet bağlantıları ve 10 Mbit/s internet bağlantı servisleri üzerinden transfer edilen dosya büyüklükleri megabit ile ölçülür. Bir saniyede bir megabayt(1000 kB)'lık transfer hızı elde edebilmek için saniyede sekiz megabitlik transfer hızına sahip olan ağ bağlantısına ihtiyaç duyulur. İnternet bağlantı hız değerlerinin kBps veya mBps şeklinde ifade edilmesi, internet kullanıcıları için kafa karıştırıcı olabilir. Örneğin, 2 mbps internet sadece 250 kBps'a eş değerdir.
Kaynak: Vikipedi

Kötü değil ama 1 mb görmeden ölmek istemiyorum :D Originde en fazla 900 kb görüyorum, kickass torrent'de ise 850 kb gördüm, sanırım normal.

Mbps ile MB/s farklı şeyler.
Megabit , bilgisayarlarda ya da veri iletiminde kullanılan bir ölçü birimidir. Mega ön ekiUluslararası Birimler Sistemi'nde (SI) 106 (1 milyon) çarpımını ifade etmektedir.

1 Megabit = 106 bit = 1.000.000 bit=1.000 kilobit

Megabitin uluslarası sistemdeki ortak sembolü Mbitya da Mbdir.

8 bitin 1 bayt ettiği göz önünde bulundurulursa,1 Mbit yaklaşık olarak 125.000 bayt veya 122 kilobayt'a (kiB) (125.000/1024 = 122, 1 kilobayt 1024 bayttır) denk gelir.

Megabit genel olarak bilgisayar ağı ve telekomünikasyon sistemlerinin data transfer hızlarını belirtmek için kullanılır. Bunun yanında megabit, birim zamanda transfer edilen veri miktarını ifade etmek için de kullanılmaktadır (100 Mbit/s gibi). Hızlı- Ethernet bağlantıları ve 10 Mbit/s internet bağlantı servisleri üzerinden transfer edilen dosya büyüklükleri megabit ile ölçülür. Bir saniyede bir megabayt(1000 kB)'lık transfer hızı elde edebilmek için saniyede sekiz megabitlik transfer hızına sahip olan ağ bağlantısına ihtiyaç duyulur. İnternet bağlantı hız değerlerinin kBps veya mBps şeklinde ifade edilmesi, internet kullanıcıları için kafa karıştırıcı olabilir. Örneğin, 2 mbps internet sadece 250 kBps'a eş değerdir.
Kaynak: Vikipedi
mb derken 1 saniyede inen dosya boyutunu kastediyorum.

Uyarı! Bu konu 10 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı