Çözüldü internetimde alabileceğim en yüksek hız nedir?

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.

KhonaBano

Kilopat
İnternetimde alabileceğim en yüksek hıza bakmak için 192.168.1.1 girip xdsl istatistiklerine girdim, bana dedikleri gibi 3 Mbps.
Upload, 24 Mbps download alabileceksiniz dediler fakat biraz daha aşağı indiğimde "attainable net data rate" diye bir şey gördüm. Kendi internetimin yaklaşık 3 katı Mbps değeri yazıyordu? Bu ne demek internette biraz araştırdım fakat bir şey bulamadım.

Son düzenleyen: Moderatör:
Bu durumda hat yine sorunla karşılaşıyor %100.
Hocam gerisi artık santraldeki personele kalmış bir durum.
Kendimden örnek vereyim 71Mbps max değere sahiptim. TİP7 Saha dolabına bağlıyım. Mesafe yakın olduğu için daha yüksek hız alacağımdan emindim.
Bağlı olduğum santral binasına gittim. Bütün personele dil döktüm anlattım durumu. Şimdi 130Mbps hız geliyor. 102Mbps sabit download var.

-Fakat genede 47Mbps sabit değer olmasa bile stabil bir şekilde en az 40Mbps alabilir. Fazladan 16Mbps'de fena bir değer değil. +1Mbps upload olmasıda yanında cabası.

50 ve 100 Mbps’ye internet paketleri için ise 4 Mbps upload sağlıyorlar.

50Mbps'lik tarifeye geçersen santralden hızını 47Mbps'e sabitleyebilirler. Upload hızında 4Mbps olur.
Bu senin isteğine kalmış bir şey.

Dostum 47mbps hızı tam olarak tanımlayacaklarını sanmıyorum. Çünkü sinyalin gücü arttıkça snr değeri gerçek değere geliyor. MEsela şu an arkadaşa tanımlanan hız 24mbps, ve snr değeri 17.5 Yani ben şu durumda hiçbir şekilde 47mbps hız alabileceğini sanmıyorum. 35mb yapar sağlayıcılar en iyi durum bu gibi.

Dostum 47Mbps hızı tam olarak tanımlayacaklarını sanmıyorum. Çünkü sinyalin gücü arttıkça SNR değeri gerçek değere geliyor. MEsela şu an arkadaşa tanımlanan hız 24Mbps, ve SNR değeri 17.5 Yani ben şu durumda hiçbir şekilde 47Mbps hız alabileceğini sanmıyorum. 35MB yapar sağlayıcılar en iyi durum bu gibi.

Alamaz hocam zaten, alırsa veya almaya çalışır ve talep ettikten sonra hattı güncellenirse birçok kopmalar yaşayacak bunun garantisi bile verilir.

Hocam gerisi artık santraldeki personele kalmış bir durum.
Kendimden örnek vereyim 71Mbps Max değere sahiptim. TİP7 Saha dolabına bağlıyım. Mesafe yakın olduğu için daha yüksek hız alacağımdan emindim.
Bağlı olduğum santral binasına gittim. Bütün personele dil döktüm anlattım durumu. Şimdi 130Mbps hız geliyor. 102Mbps sabit download var.

-Fakat genede 47Mbps sabit değer olmasa bile stabil bir şekilde en az 40Mbps alabilir. Fazladan 16Mbps'de fena bir değer değil. +1Mbps upload olmasıda yanında cabası.

Benim hattımın bağlı olduğu (reglet) port ve diğer portların çıkışları farklı. Alttaki reglet 120 Mbps'e kadar güç çıkışı sağlıyor iken, üstteki reglet 90 Mbps'e kadar güç çıkışı sağlıyor. Bunu bizzat denedim, bağlantı için gelen ekip de bana aynen bunu anlattı. Evet, stabil bir şekilde 40 Mbps alır. Ama 47 Mbps alamaz hatta onay bile vermezler. Onaylamazlar çünkü, onayladıktan kısa süre sonra şikayet talebi açarak sistemi meşgul edecek abone. Yine uğraşacak yine uğraşacak santraldeki personel açıkçası.

Şu yöntem ile SNR değerin üstesinden gelebilir. Asus marka bazı modemler de snr için "kararlılık ayarı" diye bir seçenek var, ve bu kısımdan snr değeri değiştirebiliyoruz. Mesela bu arkadaş 50mbps tanımlı bir internet bağlatır kendisine, ve sonra Asus marka modem, ya da aynı işlevi sağlayan bir başka marka modem ile snr değerini en kötü 8'e düşürüz, o zaman sorun yaşayacağını sanmıyorum. Yalnız Asus'un böyle güzel bir tarafı varken kötü tarafı ise ben anlayamadım fakat normal SNR değerine göre -5-6 snr tanımlıyor. Hatta bu yüzden modemi değiştirdim. Belki ben de ki modem de sorun vardı, ama bunun dışında aynı ev de bu bağlantı için 2 farklı modem snr değerleri daha iyi sonuç veriyordu.

Şu yöntem ile SNR değerin üstesinden gelebilir. Asus marka bazı modemler de snr için "kararlılık ayarı" diye bir seçenek var, ve bu kısımdan snr değeri değiştirebiliyoruz. Mesela bu arkadaş 50mbps tanımlı bir internet bağlatır kendisine, ve sonra Asus marka modem, ya da aynı işlevi sağlayan bir başka marka modem ile snr değerini en kötü 8'e düşürüz, o zaman sorun yaşayacağını sanmıyorum. Yalnız Asus'un böyle güzel bir tarafı varken kötü tarafı ise ben anlayamadım fakat normal SNR değerine göre -5-6 snr tanımlıyor. Hatta bu yüzden modemi değiştirdim. Belki ben de ki modem de sorun vardı, ama bunun dışında aynı ev de bu bağlantı için 2 farklı modem snr değerleri daha iyi sonuç veriyordu.
Hocam SNR değerleri her zaman güvenilir olmuyor. 8dB SNR ile stabil bağlantıda aldım. 20dB SNR ile sürekli kopmada yaşadım ve hatta günlük CRC değerlerim 1 milyonu aşıyordu. Repartitörde ki personel bile duruma anlam verememişti.

Hocam SNR değerleri her zaman güvenilir olmuyor. 8dB SNR ile stabil bağlantıda aldım. 20dB SNR ile sürekli kopmada yaşadım ve hatta günlük CRC değerlerim 1 milyonu aşıyordu. Repartitörde ki personel bile duruma anlam verememişti.

Son zamanlarda yaşadığım sorun tam olarak bu :) CRC hataları...Şöyle kabaca örnek vereyim; modem içinde ki bu crc hataları 2 gün içinde bayağı artıyordu öyle böyle değil, şu an 3 gündür modem açık durumda ve crc hata sayısı; 887. Bunu aşmanın yoluda modem de Qos sınırlaması. Benim modem yeni ve ben gayet beğendim Wireless fln olsun arayüzü de iyi, fakat Qos ayarı için download ve upload değerini normalin üstünde yapsam bile download hızım 85mpbs e otomatik sınırlanıyor. Aynı şekilde maksimum download ve upload bana gelen hızın değerini tanımlasam da bu değer değişmiyor. Yine de sorun değil benim için bir şey download edeceğim zaman modem arayüzünden hemen disable yapıyorum ve devam..Ama genel olarak Qos ayarım sınırlı şekilde bırakıyorum. İstersen sen de dene eğer crc hataları varsa...

Edit. Şu olayıda gözlemledim mesela..CRC hataları olması bir kenera, modem 1 gün açık kaldığı zaman bir şekilde şişiyor gibi hissediyordum, mesela telefonumun sinyali her zaman olduğu kadar alıyordu, ama modem şiştiği için internette gezinme olsun, download hız testi olsun kötü sonuç oluyordu. Şimdi dediğim gibi 3 gündür açık ve şişme yaşamıyor modem aynı zamanda...

Son zamanlarda yaşadığım sorun tam olarak bu :) CRC hataları...Şöyle kabaca örnek vereyim; modem içinde ki bu crc hataları 2 gün içinde bayağı artıyordu öyle böyle değil, şu an 3 gündür modem açık durumda ve crc hata sayısı; 887. Bunu aşmanın yoluda modem de Qos sınırlaması. Benim modem yeni ve ben gayet beğendim Wireless fln olsun arayüzü de iyi, fakat Qos ayarı için download ve upload değerini normalin üstünde yapsam bile download hızım 85mpbs e otomatik sınırlanıyor. Aynı şekilde maksimum download ve upload bana gelen hızın değerini tanımlasam da bu değer değişmiyor. Yine de sorun değil benim için bir şey download edeceğim zaman modem arayüzünden hemen disable yapıyorum ve devam..Ama genel olarak Qos ayarım sınırlı şekilde bırakıyorum. İstersen sen de dene eğer crc hataları varsa...
IP ve Qos atamalarımı hali hazırda tüm cihazlarım için yaptım. CRC hatam haftada 100ü geçmiyor. Onlarda tahminimce indirme iptalinden takıldığını düşünüyorum. Fark edilecek derecede hız kaybı veya gecikme olmadığı içinde kafaya takmıyorum. :)

IP ve Qos atamalarımı hali hazırda tüm cihazlarım için yaptım. CRC hatam haftada 100ü geçmiyor. Onlarda tahminimce indirme iptalinden takıldığını düşünüyorum. Fark edilecek derecede hız kaybı veya gecikme olmadığı içinde kafaya takmıyorum. :)

Dostum bu bilgisayar ürünleri insana kafaya yedirtir. Yani şu işlemi yapmak için daha önce çok denedim fakat yapamamıştım, modem bir türlü izin vermiyordu. Şimdi ben de ip numaralarına ayrı ayrı sınırlandırma yapabiliyorum. O değil daha önce bu ip numaralarına özel olarak sınırlama yapmam için yukarıda ki enable yere tik koymam gerekiyordu. Şu an yine bir deniyeyim dedim ve tik koymadan ip numarasını sınırlandırmayı başardım. Neyse teşekkür ederim, iyi geceler. Ben artık kaçar.. :)

Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı