İnternetle Hz değerinin ne alakası var?

YILSUK11

Kilopat
Makaleler
1
Selamlar arkadaşlar, laptopumda Wi-Fi 6 bulunmakta modeme 10 metre öteden bağlanıyorum. Bu şekilde 38 Mbps hız alıyorum. Aynı yerden laptopu HDMI ile 144 Hz monitörüme bağlayınca internet hızım 38'den 3'e düşüyor. Monitörün yenileme hızını 144'den 120'ye çektiğim zaman hız 17-18 oluyor. Eğer 100 Hz yaparsam 34 falan oluyor. Ben bu monitörü laptopumla 144 Hz de kullanamaz mıyım? Aslında Type-C Ethernet dönüştürücü alıp kabloyla bağlantı yapabilirim ama o zamanda Wi-Fi 6'nın hiçbir anlamı kalmıyor zaten kablolardan nefret ediyorum. Benim anlamadığım nokta şu yenileme hızıyla internet hızımın alakası ne ? Lütfen bilen biri beni aydınlatabilir mi ?

Örnekle daha iyi anlarsınız.
Sadece bir port düşünün. Buradan aktarılabilen veri hızı saniyede 10Mbps. Siz bunun bir kısmını, diyelim ki 6Mbps ekrana görüntü vermek için, geriye kalanı internete bağlanmak için kullanıyorsunuz.
Tüm olay bundan ibaret.
Ayrıca, laptopun WiFi6 olması modemde WiFi6 olmadıktan sonra bir anlam ifade etmiyor. Doğru protokolde el sıkışıldığından emin olmalısınız. Son kullanıcı için yaygın bir teknoloji değil, standart bir kullanıcı için WiFi5 yeterli.

Son düzenleme:
Sadece bir port düşünün. Buradan aktarılabilen veri hızı saniyede 10Mbps. Siz bunun bir kısmını, diyelim ki 6Mbps ekrana görüntü vermek için, geriye kalanı internete bağlanmak için kullanıyorsunuz.
Tüm olay bundan ibaret.
Ayrıca, laptopun WiFi6 olması modemde WiFi6 olmadıktan sonra bir anlam ifade etmiyor. Doğru protokolde el sıkışıldığından emin olmalısınız. Son kullanıcı için yaygın bir teknoloji değil, standart bir kullanıcı için WiFi5 yeterli.
Gerçekten çok ilginçmiş. Peki bu hangi donanım birimiyle alakalı ?

Cidden ne alakası var? Benim internet 60Hz'de de 14 Mbps 75Hz'de de 14 Mbps.

Tüm olay bundan ibaret.
Ayrıca, laptopun WI-FI6 olması modemde WI-FI6 olmadıktan sonra bir anlam ifade etmiyor. Doğru protokolde el sıkışıldığından emin olmalısınız. Son kullanıcı için yaygın bir teknoloji değil, standart bir kullanıcı için WI-FI5 yeterli.

Güzel açıklama hocam.

Modeminiz wi-fi 6 desteklemiyor ise laptopda wi-fi 6 olmasının bir faydası olmaz ki yanlış mı biliyorum?

Modeminiz wi-fi 6 desteklemiyor ise laptopda wi-fi 6 olmasının bir faydası olmaz ki yanlış mı biliyorum?
Bilmiyorum modem destekliyor mu ama kabloyla 39 falan alırken wifi ile ciddi bir mesafeden 38 alıyorum ve de arada duvarlar falan var. 100Hz yaptım monitörü şu an için internet hızım 30+, gayet kabul edilebilir.

Yeni konular

Geri
Yukarı