İnternetler neden Mbps'e kadar satılıyor?

Tortue

Kilopat
Makaleler
1
Yer
İstanbul
Az önce aklıma geldi ve sormak istedim. Ben 24 Mbps ev interneti kullanıcısıyım ve taş çatlasın 22.97 Mbps civarı hız alıyorum. Ama paketim 24, biz böyle anlaşmıştık. Bunun sebebi nedir? Şöyle bir şey yapamazlar mı?
24 Mbps paketini satın aldık diyelim. Hattımıza 24548 gibi bir değer kısıtlamak yerine 26500 gibi bir değer kısıtlasalar ve böylece bizde 24 Mbps hızı tam alsak? Yoksa bu bizim hat sağlığı ile ilgili bir şey mi?
TürkNet'ten alıntı;

1588354968267.png

Az önce aklıma geldi ve sormak istedim. Ben 24 Mbps ev interneti kullanıcısıyım ve taş çatlasın 22.97 Mbps civarı hız alıyorum. Ama paketim 24, biz böyle anlaşmıştık. Bunun sebebi nedir? Şöyle bir şey yapamazlar mı?
24 Mbps paketini satın aldık diyelim. Hattımıza 24548 gibi bir değer kısıtlamak yerine 26500 gibi bir değer kısıtlasalar ve böylece bizde 24 Mbps hızı tam alsak? Yoksa bu bizim hat sağlığı ile ilgili bir şey mi?
TürkNet'ten alıntı;

Eki Görüntüle 550637

Paketine göre Download hızın sabit 24Mbps ise, kablolu bağlantıda 24 Mbps hız alamıyorsan sorun vardır, ISS servis sağlayıcınla görüşüp kablolu bağlantıda 24Mbps'e sabitletebilirsin. Kablosuz bağlantı için taahhüt vermiyorlar.

Paketine göre Download hızın sabit 24Mbps ise, kablolu bağlantıda 24 Mbps hız alamıyorsan sorun vardır.
Bu doğru değil. Bulunduğun bölgedeki yoğunluğa göre 3-5 Mbps kaymalar olabilir. Tarifem 24 o zaman tam 24 istiyorum, saat kaç olursa olsun o 24'ü göreceğim diye bir şey yok. Üstte de belirttiğim gibi bunu istiyorsanız o zaman ayda 1000-2000 TL artık ne kadarsa verip ticari internet alın. 24 yerine 22 çıktı dünyanın sonu mu geldi?

Çünkü internet sabit bir şey değildir. 35 yazıyorsa 33-32 almanız normaldir. Hayır ben tam 35 istiyorum diyorsanız o ticari internet kullanımına giriyor bu tarifeler de oldukça pahalı. Günlük kullanıcının ihtiyacı düşünülerek yatırım yapılıyor yani.

Ben Turknet'ten, kablolu VDSL modem bağlantısıyla sabit 35 Megabit Download, 3-4 megabit upload alıyorum. Ticari diye bir kısıtlama, özelleştirme yok. Bireysel kullanıcıya taahhüt edilen hız sunulmak zorunda. Tüketici haklarından emsal karar çıkmıştı. Sonra firmalar 'e kadar yerine farklı kelimelerle anlaşmalarını yeniden düzenlemişti.

Bu doğru değil. Bulunduğun bölgedeki yoğunluğa göre 3-5 Mbps kaymalar olabilir. Tarifem 24 o zaman tam 24 istiyorum, saat kaç olursa olsun o 24'ü göreceğim diye bir şey yok. Üstte de belirttiğim gibi bunu istiyorsanız o zaman ayda 1000-2000 TL artık ne kadarsa ticari internet alın. 24 yerine 22 çıktı dünyanın sonu mu geldi?
Bu bayağı bildiğin doğru :) inanmamakta özgürsün. Ben 3-5 megabit az alsam da sorun olmaz şikayet edecek değilim. Zaten kimse de etmiyor. Ama 16 megabit sabit hızda bir taahhüt imzalarsanız size kablolu bağlantıda 16 megabit hız vermek zorundalar. 14 alırsın 15 alırsın ses çıkarmazsın ama 10 alıyorsan orda bir sorun vardır. Ayrıca işin hukuki boyutu var. Tüketici hakları, ticari kanunlar var. Öyle yerel esnaf gibi ticari paketler var istiyosan 1000 lira buyur burdan al demesi değil o iş.

Altyapı kalitesi gibi etmenler var. X Mbps'e kadar diyorlar çünkü her altyapıda o hızı tam verecemeyeceklerini kendileri bile biliyorlar. Tam 24 derlerse ve o hızı veremezlerse dava bile açılabilir.

Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı