İnternetteki kimlik bilgileri sızıntısı nasıl çıkıyor?

Kara Tongay

Hectopat
Daha fazla  
Sanal alemde çok fazla mernis datası dolanıyor. Her gün yeni sızıntılar oluyor sanki. Yok en son 2015'te data çalındı demeyin bir Discord sunucusunda sorgu yaptığımda 7 aylık kuzenimin bile kimlik bilgileri ortaya çıktı. Bu kadar sızıntıyı nereden nasıl yapıyorlar? Devlet neden engel olmuyor?

Son düzenleyen: Moderatör:
Devlet hastanelerin sistemleri patlatılıyor. Geçmiş yıllarda seçmenlerin bilgileri de sızdırılmıştı. Siber güvenlik konusunda çok kötüyüz, devlet önlem almıyor maalesef. Satışa sunulmuş çokça data var ve hepsi nerdeyse birbirinden farklı 2015,2016,2017,2018 diye gidiyor mernis dataları her sene sızdırılıyor. Malum yemek firması da geçenlerde sızdırmıştı. Şirketler türkiyede çok önlem almıyorlar ya da işlerine gelmiyor.

Sanal alemde çok fazla mernis datası dolanıyor. Her gün yeni sızıntılar oluyor sanki. Yok en son 2015'te data çalındı demeyin bir Discord sunucusunda sorgu yaptığımda 7 aylık kuzenimin bile kimlik bilgileri ortaya çıktı. Bu kadar sızıntıyı nereden nasıl yapıyorlar? Devlet neden engel olmuyor?

2022 datası çıktı e-Devlet'te çalışan birinin pcsine virus girdiği gibi tüm datalar gidiyor zaten.

Devlet datalarını sattı veya güvenliğini sağlama alamadığından sızıntılar verdi ve bu datalar da millete satıldı veya yayıldı kısacası Türkiye her şey beklenir. :)

Dostum devletimiz koruyamadı nasıl alındığını bende bilmiyorum bunu da böyle bir platformda sorup öğrenmeye çalışmak yasak olabilir bilmiyorum, üstüne düşülür ise öğrenilir. Bunu yapanların takıldığı platformlarda vs. şu anda herkesin T.C.'si affedersiniz... Gibi geziyor her yerde çünkü dediğim gibi korunamadı. Liseli ortaokullu veletlerin elinde ve korkmayın bir şey yapamazlar sadece bulup korkutuyorlar ya da dolandırmak için yapıyorlar. Bir şey yaptığı anda polis siber suçlar vs. anında yaptıkları bir işlem vb. geri çeker sizi korurlar. Discord da son günlerde görüyorum çok fazla tehdit korkutma olayları var benim başıma ilk sızdırıldığı zamanlar olmuştu. Benim gibi yap engeli bas geç SMS vs. ile zorlarlar geceleri ararlar ise bana yapılan gibi polise gidip söyleyin direkt paket oluyor ailelerine ağlıyorlar.

Devlet datalarını sattı veya güvenliğini sağlama alamadığından sızıntılar verdi ve bu datalar da millete satıldı veya yayıldı kısacası Türkiye her şey beklenir. :)

Toprak satmak nedir ya...

2022 datası çıktı e-Devlet'te çalışan birinin PC'sine virus girdiği gibi tüm datalar gidiyor zaten.

Mr. Robot misali haha :D :D :D

Son düzenleyen: Moderatör:
Hastaneye gittiğinizde kimlik ile kayıt yapıyorsunuz. Hastanenin veri tabanına kimlik bilginiz kaydediliyor. O hastanenin sistemleri patlatılınca bilgiler sızıyor ve veriniz sızıyor.

Hastaneye gittiğinizde kimlik ile kayıt yapıyorsunuz. Hastanenin veri tabanına kimlik bilginiz kaydediliyor. O hastanenin sistemleri patlatılınca bilgiler sızıyor ve veriniz sızıyor.
Ya da E-Ticaret sitelerine kayıt olurken TC Doğrulamaları gibi (Adres, Fatura, Satış kısımları dâhil.)

😮‍💨

Bu olay yüzünden başım yandı demem şu: Engelle geç eğer SMS tacizi yaparlarsa polise söyleyin paketliyolar :D ailelerine ağlıyolar lütfen şikayeti vs. geri çek diye zırlıyorlar sizi korkutmalarının 4x şekilde eğleniyorsunuz.

Dostum devletimiz koruyamadı nasıl alındığını bende bilmiyorum bunu da böyle bir platformda sorup öğrenmeye çalışmak yasak olabilir bilmiyorum, üstüne düşülür ise öğrenilir. Bunu yapanların takıldığı platformlarda vs. şu anda herkesin T.C.'si afedersiniz... Gibi geziyor her yerde çünkü dediğim gibi korunamadı. Liseli ortaokullu veledlerin elinde ve korkmayın bir şey yapamazlar sadece bulup korkutuyolar ya da dolandırmak için yapıyorlar. Bir şey yaptığı anda polis siber suçlar vs. anında yaptıkları bir işlem vb. geri çeker sizi korurlar. Discord da son günlerde görüyorum çok fazla tehdit korkutma olayları var benim başıma ilk sızdırıldığı zamanlar olmuştu. Benim gibi yap engeli bas geç SMS vs. ile zorlarlar geceleri ararlar ise bana yapılan gibi polise gidip söyleyin direkt paket oluyor ailelerine ağlıyorlar.

Toprak satmak nedir ya...

Mr. Robot misali haha :D :D :D

Dostum vallahi adamlar toprak satar gibi data da satar yani çok güvenmemek lazım.

Geri
Yukarı