Çözüldü İnternetten kazanılan paranın vergisi nasıl verilir?

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.

Iskenderun

Kilopat
Makaleler
1
Yer
Iskenderun
Dostlar merhaba,

Çok iyi bir iş buldum. Bu iş bana aylık 1000-1500 TL arası getiri sağlayacak. Ama ben bu paranın vergisini nasıl vereceğim? Reşit değilim. Devlet, "1000 TL harçlık mı olur kardeşim?" demez mi?

Ne yapmalıyım?

Çözüm
Alakası bile yok ben dünyanın parasını kazanıp vergi vermiyorum.

Bilmiyorum ne kadardır yapıyorsun ama göze batınca kat katını geri alıcaklar.

Excel ile kestiğin faturanında bir geçerliliği yok. Öncelikle bir mali müşavire gideceksin, yapacağın işi evden çalışacağını belirteceksin ona göre sana bir işe başlama dilekçesi dolduracaklar vergi dairesine yollayacaklar. sonrası su akar yolunu bulur hesabı seni yönlendirecekler zaten. herşeyden önce mali müşavirle ücret konusunda anlaşman gerekiyor. mali müşavire ücret vermek istemezsen hiç başlayamazsın işe, çünkü vergi mükellefi olduğun an bir mali müşavire tabi olman gerekiyor. Ben bunları istemiyorum vergi vermem ücret ödemem dersen, bir kaç yıl güzel güzel para yersin ( vergi kaçırdığın için kul hakkı da yersin) bu bir kaç yılın sonunda maliye bakanlığı seni incelemeye alır ve incelenmeye alındığın yıla kadar kazançlarının kat katını senden alır.
Peki vergi muhabbetini ailemden birisinin üzerine yapabilir miyim? Reşit olmadığım için ben işlem yapamam.

Sağ olun.

Reşit olmadığın için evet ama ailenden biriyle gidip kendi üstüne açabilirsin. Senin üstüne olur ama imza yetkisi gelen kişinin yükümlülüğünde olur. Böyle olması daha iyi çünkü reşit oldun mu imza yetkisi otomatik olarak senin üstüne gelir. Benim önerim budur çünkü kendi adına açılan bir işletme olsun, kendi yağında kavrul, her şey senin adına olsun, kısacası iş resmiyetende senin olsun.
Verme hocam gerek yok yeteri kadar alıyorlar zaten, tavsiyem nakit olarak saklamaktır.

Evet yeteri kadar hatta fazlasıyla alıyorlar belki ama senin düşüncene sahip insanlar yüzünden fazlasıyla alıyorlar. Ülkemizde yaptığı işten vermesi gereken vergiyi ödeyen insan sayısı %60 %70'dir belki de. Bu yüksek rakama rağmen üretim yapmayan bir devlet olduğumuz için vergiler yüksek. %80 %90 olması halinde vergilerin bu kadar yüksek olmayacağını düşünüyorum. Resminden tahmin ettiğim kadarıyla maksimum 17 yaşında bir kardeşimizsin. Bir ağabey tavsiyesi olarak iyi bir iş meslek sahibi olmanın hayalinden önce iyi bir insan olmanın hayalini kur ve gerçekleştir.

Şöyle saçma sapan yazmayın. Biri görecek sikayet edecek ondan sonra goruceksin geliyor mu gelmiyor mu diye.

Reşit olmadığın için evet ama ailenden biriyle gidip kendi üstüne açabilirsin. Senin üstüne olur ama imza yetkisi gelen kişinin yükümlülüğünde olur. Böyle olması daha iyi çünkü reşit oldun mu imza yetkisi otomatik olarak senin üstüne gelir. Benim önerim budur çünkü kendi adına açılan bir işletme olsun, kendi yağında kavrul, her şey senin adına olsun, kısacası iş resmiyetende senin olsun.

Evet yeteri kadar hatta fazlasıyla alıyorlar belki ama senin düşüncene sahip insanlar yüzünden fazlasıyla alıyorlar. Ülkemizde yaptığı işten vermesi gereken vergiyi ödeyen insan sayısı %60 %70'dir belki de. Bu yüksek rakama rağmen üretim yapmayan bir devlet olduğumuz için vergiler yüksek. %80 %90 olması halinde vergilerin bu kadar yüksek olmayacağını düşünüyorum. Resminden tahmin ettiğim kadarıyla maksimum 17 yaşında bir kardeşimizsin. Bir ağabey tavsiyesi olarak iyi bir iş meslek sahibi olmanın hayalinden önce iyi bir insan olmanın hayalini kur ve gerçekleştir.

17 değil 19 yaşındayım, üretimi ben mi yapacağım? Aldıkları vergileri ne yapıyorlar? Gereksiz bir cevap olmuş, üretim yapsaydım evet doğru olabilirdi ama yapmıyorum, vergiyi ödemedim diye karakterim hakkında yorum yapmana ne demeli?

Son düzenleyen: Moderatör:
17 değil 19 yaşındayım, üretimi ben mi yapacağım? Aldıkları vergileri ne yapıyorlar? Gereksiz bir cevap olmuş, üretim yapsaydım evet doğru olabilirdi ama yapmıyorum, vergiyi ödemedim diye karakterim hakkında yorum yapmana ne demeli?
Hükümet yalakalığı değil, muhasebeci kimliğimle konuşuyorum :)

Harbi.

Sen şanslıymışsın.

Yok kanka değilim kimse sebep sormak yerine direk Vatan haini ilan etti, illegal iş yapıyordum suç kaydım da var zaten yediğim cezayıdao işle ödeyip bırakmıştım, reşit değildim o zamanlar şimdi yapmıyorum.
Hükümet yalakalığı değil, muhasebeci kimliğimle konuşuyorum :)

Doğrudur, benim düşünce yapıma sahip insanlar olsaydı bu ülke de emin ol bu ülke böyle olmazdı, asgari ücretle kendinizi çürütmeye devam.
Yanlış anlama yapmam ama seni şu an Cimer'e şikayet etsem ne yapacaksın?
Hiç bir şey.

Yok kanka değilim kimse sebep sormak yerine direk Vatan haini ilan etti, illegal iş yapıyordum suç kaydım da var zaten yediğim cezayıdao işle ödeyip bırakmıştım, reşit değildim o zamanlar şimdi yapmıyorum.

Doğrudur, benim düşünce yapıma sahip insanlar olsaydı bu ülke de emin ol bu ülke böyle olmazdı, asgari ücretle kendinizi çürütmeye devam.

Hiç bir şey.
İllegal iş dediğin nedir ?

🌹

İllegal iş dediğin nedir?

Detay vermem pek doğru olmaz, kara para aklamıyordum, ki aslında illegal da sayılmaz iddia değil kumar değil, insanların kendi isteği ile olan bir şeydi.

Aklıma 1500 TL gelir deyince, dün biri bana Steam hesabını TL'ye çevirmek için 20 dolara müşteriler geldiğini söyledi. Tabii benim ihtiyacım olmadığı için bakmadım. Öyle bir iş varmış hatta grup varmış günde 3 müşteri falan çıkıyormuş. Sazan avı gibi :) , o işlerden mi? Acaba bu da bir şüphelendim bu biraz kara para oluyor. İnşallah emekle kazanıyorsunuzdur yoksa o paranın bereketi olmaz ama konumuz bu değil. Bu yüzden kolay gelsin bol kazançlar size. Bu vergi olayından yanan çok duymuştum, bir sürü kişi ben ödemedim ya da yoo falan yazmış konuya onlara aldırış etmeyin.

Aklıma 1500 TL gelir deyince, dün biri bana Steam hesabını TL'ye çevirmek için 20 dolara müşteriler geldiğini söyledi. Tabii benim ihtiyacım olmadığı için bakmadım. Öyle bir iş varmış hatta grup varmış günde 3 müşteri falan çıkıyormuş. Sazan avı gibi :) , o işlerden mi? Acaba bu da bir şüphelendim bu biraz kara para oluyor. İnşallah emekle kazanıyorsunuzdur yoksa o paranın bereketi olmaz ama konumuz bu değil. Bu yüzden kolay gelsin bol kazançlar size. Bu vergi olayından yanan çok duymuştum, bir sürü kişi ben ödemedim ya da yoo falan yazmış konuya onlara aldırış etmeyin.
Yok kara para değil.

Geri
Yukarı