İnternetten Nasıl Para Kazanabilirim?

Literary.

Kilopat
Daha fazla  
Arkadaşlar okuluma bir süre ara vermek zorunda kaldım. Bilgisayarla alakalı bir bölüm okuyorum. Okullar açılana kadar boşum ve kendimi belli konularda geliştirmek istiyorum. Aynı zamanda da ufak bile olsa kendime gelir yaratmak istiyorum. Web tasarım sizce mantıklı mı? Yoksa başka alanlar mı önerirsiniz? Mobil oyun geliştirmeyi öğrenmek, Yazılım öğrenmek vb bilmediğim birçok yol var. Biraz bilgisizim bu konularda nerden başlayacağımı bilmiyorum. Ne yapabilirim?

Çok kullanılan iki yöntem ile para kazanabilirsin. Başka bir yöntem var mı, hatrıma gelmiyor. Ya satış yapacaksın yada reklam vereceksin. Aracı fark etmez Youtube, Blogger, Wordpress, İnstagram, veya e-ticaret sitesi. Genel anlamda para kazanma bu şekilde. Reklam vermek istiyorsan Google Adsense üzerinden bunu sağlabilirsin. Satış yapacak isen ücretsiz e-ticaret site destekleri var araştırma yapabilirsin. Yararlı bir link olacağını düşündüğüm bir link paylaşıyorum. Hostinger.web.tr üzerinde rehberler var. İnternet ile alakalı çok güzel makaleler mevcut.
2019’de İnternetten Para Kazanma Yolları (35+ Yöntem)

İnternetten para dediğiniz olay tamamen size ve yeteneklerinize bağlıdır. Örneğin; bir zanaat sahibiyseniz yaptığınız şeyleri internetten satabilirsiniz. Eğlenceli bir kişiliğiniz varsa youtube/twitch de şansınızı deneyin. En iyi iki yöntem bunlardır aşağıda sayacaklarım iş olarak değil daha çok ek iş olarak yapılabilecek şeylerdir.
Yazma konusunda bir kabiliyetiniz varsa online yayınlarda ücretli içerik üretebilirsiniz veya içerikleri düzenleyebilirsiniz ki bu en kolayıdır, en kolay olduğu için en çok tercih edileni de budur. Tahmin edebileceğiniz gibi bu yöntem en ucuz olanıdır. Sonunda kendinizi aylık 400-500 liraya gece gündüz yazı yazarken bulabilirsiniz.
Sanmıyorum ama kaybetmeyi göze alabildiğiniz bir para varsa şansınızı forex ve borsa da deneyebilirsiniz.
Satış ortaklığı sistemine kafayı takıp başkalarının ürünlerinin pazarlamasını kendi siteleriniz üzerinden vs yapabilirsiniz ki bu uzun zaman ve küçük de olsa yatırım isteyen bir yöntemdir.
Sanırım internetten para kazanma dedikleri balonun kısa özetini geçmiş oldum. Balon dememdeki sebep (internetten para kazanma = çalışmadan para kazanma) gibi saçma sapan bir algının yaygın olmasıdır. :)

Dipnot: İstanbul dışında nispeten küçük yerlerde kendine tasarım işleri bulabilir ufakta olsa bir portföy oluşturabilirsin. İstanbul gibi pastanın büyük olduğu bölgelerde tahmin edemeyeceğin kadar çok var, tasarımcı/yazılımcı dediğin çocuklardan. Üstüne bir de ucundan bilgisayar kullanmayı bilen herkes (çoluk çocuk) tasarımcı/yazılımcı olarak ortaya çıkmaya başlayınca bu iş Türkiye'de yapılmayacak duruma geldi. Bu benim zelzenişim olabilir. :) Bence staj bulmaya çalış daha iyi tecrübe edinirsin.

Son düzenleme:
Youtube kadar düşüncene uygun başka bir yöntem maalesef ki yok. İşin aslı her zaman için reklamdır, yani başkalarına kazandır sende kazan mantığı, oyun yapsanız yayınlasanız bile göreceksiniz ki reklam yoksa para da yok.
Onun dışında para kazanmak sizin kişisel becerilerinize kalmış, internette yığınla 5 liralık hizmeti 2 liraya yaptırmaya çalışan kişilerin ilanlarını görebileceğiniz gibi, 5 lira vereceksem en kalitelisini sunana vereyim diyen kişilerin ilanlarını da bulabilirsiniz.

Youtube kadar düşüncene uygun başka bir yöntem maalesef ki yok. İşin aslı her zaman için reklamdır, yani başkalarına kazandır sende kazan mantığı, oyun yapsanız yayınlasanız bile göreceksiniz ki reklam yoksa para da yok.
Onun dışında para kazanmak sizin kişisel becerilerinize kalmış, internette yığınla 5 liralık hizmeti 2 liraya yaptırmaya çalışan kişilerin ilanlarını görebileceğiniz gibi, 5 lira vereceksem en kalitelisini sunana vereyim diyen kişilerin ilanlarını da bulabilirsiniz.
Bence yanlış düşünüyorsunuz. Hiç kimse reklamı gelir modeli olarak kabul etmiyor bu zamanda. Zaten facebook ve google dışında reklamdan gelir elde edebilen bir şirkette kalmadı günümüzde. Youtube ve Twitch ünlülerinin çoğu reklamlardan yaşamlarını sürdürecek geliri elde edemiyorlar. (Elbette her videosu 500-600k izlenenleri ayrı tutuyorum). Markalarla anlaşmalar "proje" yapmasalar para kazanamazlar.

Uyarı! Bu konu 6 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı