Çözüldü iOS 15.1'de Türkçe sözlüğü aktif etme

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.

fouur

Kilopat
Daha fazla  
Merhaba, iOS 15.1'de tarayıcıdayken veya iBook'tayken bir metni okurken bilinmeyen kelimeyi bulmak için üzerine basıp araştır dediğimizde sözlükte buluyor. Ancak sözlük ayarlarında Türkçe sözlük aktif olmasına rağmen bu özellik çalışmamakta ve İngilizce sözlükte arama yapmakta. Ne yapabilirim?

D1253564-FA49-4486-86C0-44B68E87D4A3.png

7FEDB212-1C4E-4707-9981-784A310651EB.jpeg

Ayarlarda Türkçe sözlük aktif durumda.

7FFE436C-CD2A-4E52-BD2A-FB04E59DF41B.jpeg

iOS 15.1
iPhone SE (2020)

Çözüm
Apple ile görüştüm. Ben bu özelliğin işlevini tamamen yanlış anlamışım. Özellik, Türkçe dilindeki bir kelimeyi Türkçe sözlükteki anlamını; İngilizce bir kelimeyi İngilizce sözlükteki anlamını aramaya yarıyormuş :) Bu özellik kelime çevirileri için değilmiş maalesef. Ne kadar dikkate alınır bilmiyorum ama Apple'ın kendi Çeviri uygulamasına Türkçe dil desteğinin de eklenmesi için talep oluşturdum.
Apple’ın çeviri konusunda Türkçe dil desteği yok diye biliyordum indirme seçeneklerine ve yüklenilenilir dillere tıkladığımda Türkçe’yi bulamıyorum. Gariptir ki sizde var..
IPhone 7 Plus 15.1 kullanıyorum.

@fouur Aklıma alternatif bir çözüm geldi kelimeyi kilit ekranında Spotlight’da arayın. Direkt olarak çıkacaktır. Karşılaştığınız hata sanırım 15.1 ile ilgili. Hiç stabil bir sürüm değil.

@xBuLuTx hocam Türkçe dil desteği var Spotlight’da Türkçe kelimeleri internetsiz bakabilirsiniz.

Apple’ın çeviri konusunda Türkçe dil desteği yok diye biliyordum indirme seçeneklerine ve yüklenilenilir dillere tıkladığımda Türkçe’yi bulamıyorum. Gariptir ki sizde var..
IPhone 7 Plus 15.1 kullanıyorum.
Bunu bilmiyordum işlemcinin desteklediği bir özellik olabilir o halde.
@fouur Aklıma alternatif bir çözüm geldi kelimeyi kilit ekranında Spotlight’da arayın. Direkt olarak çıkacaktır. Karşılaştığınız hata sanırım 15.1 ile ilgili. Hiç stabil bir sürüm değil.

@xBuLuTx hocam Türkçe dil desteği var Spotlight’da Türkçe kelimeleri internetsiz bakabilirsiniz.
iOS 14’de bununla alakalı videolar var. Ama iOS 15.1 de bozmuşlar sanırım. Spotlight nedir?

Genel > Sözlük kısmından kullanılan sözlükleri kapatıp açmayı ve telefonunuzu yeniden başlatmayı denediniz mi? 15.1 iPhone SE 2020 kullanıcısıyım ben de herhangi bir problem yaşamadım.

1638703110708.png
Şuradaki Sözlük kısmından tüm sözlükleri kapatıp açtıktan sonra yeniden yükleme yapacaktır. Sonrasında telefonunuza hard reset atmayı deneyin belki çözülür.

Hard reset atmak için hoparlör üst tuşunu basıp çekin ardından alt tuşa basıp çekin ve uyku düğmesine basılı tutun.

Genel > Sözlük kısmından kullanılan sözlükleri kapatıp açmayı ve telefonunuzu yeniden başlatmayı denediniz mi? 15.1 iPhone SE 2020 kullanıcısıyım ben de herhangi bir problem yaşamadım.
Dediğinizi denedim. Türkçe sözlüğü yeniden indirdim diğer sözlükleri kapattım. Webte ara sekmesi çıktı.
Eki Görüntüle 1233955
Şuradaki Sözlük kısmından tüm sözlükleri kapatıp açtıktan sonra yeniden yükleme yapacaktır. Sonrasında telefonunuza hard reset atmayı deneyin belki çözülür.

Hard reset atmak için hoparlör üst tuşunu basıp çekin ardından alt tuşa basıp çekin ve uyku düğmesine basılı tutun.
Hard reseti de denedim olmadı. Telefon sürümü farklı olabilir mi? Sizin telefonla benim telefonun sürümlerini kontrol edebilir miyiz? Nereden nasıl bakabiliriz?

Son düzenleme:
Dediğinizi denedim. Türkçe sözlüğü yeniden indirdim diğer sözlükleri kapattım. Webte ara sekmesi çıktı.

Hard reseti de denedim olmadı. Telefon sürümü farklı olabilir mi? Sizin telefonla benim telefonun sürümlerini kontrol edebilir miyiz? Nereden nasıl bakabiliriz?

1638703718764.png
068C9DB1-28D2-4CF4-A556-6FADC7CFEC73.png
Hakkında kısmından karşılaştırmanız için görsel bırakıyorum.

Model numaraları aynı. Benimde MX9R2TU/A şeklinde. Sizdeki açık sözlükler de açık. İstenilen kelimeyi İngilizce sözlükte arama yapıyor ama Türkçe sözlükte aramıyor. Apple Destek ile iletişime geçeyim bakalım ne diyecekler.

Yeni konular

Geri
Yukarı