Rehber iOS 15'te Safari adres barı nasıl yukarıya alınır?

Oğuzhan T

Megapat
Makaleler
56
Yer
Kahramanmaraş
Daha fazla  
Sistem Özellikleri
MacBook Pro M1 Pro 14' • i5 13400F 4060 Ti • Magic Mouse • Aerox 3
Meslek
Lead Frontend Developer
iOS 15 beta sürecindeyken Safari'de yapılan bir değişiklik kullanıcıları eski kullandığı tasarıma yabancı hissettirebiliyor. Safari'deki adres barının aşağı alınması alıştığımız kullanıma ters düşüyor ve hatta parmaklarımız psikomotor öğrenme sürecine uyum sağlamak için eskisi gibi ekranın üstüne götürüyor.

iOS 15 beta 6'da kullanıcılarının görüşlerine hak veren Apple, bu seçeneği kullanıcının ayarına bıraktı ve eskisi gibi kullanma şansı verdi. Ama birçok kullanıcı hâlâ ''Safari'nin eski hâli daha güzeldi, keşke iOS 14'te kalsaydım'' yorumları yapıyor. Bunu kolaylıkla eski hâline getirebilirsiniz.

how-to-safari-address-bar-top.jpg

1. Safari'ye giriş yaptıktan sonra ''aA'' butonuna tıklayın.
2. ''Adres barını üstte göster'' butonuna tıklayın.
3. Adres barı eskisi gibi üstte görünecektir.

Bunun yanı sıra bu işlemi Ayarlar'dan yapabilirsiniz. Ayarlar > Sekmeler kategorisini bulup oradan görünümü seçebilirsiniz.

Çok kötü olmuştu valla çok teşekkürler, ne alaka aşağıda ya?
Apple tam ekran deneyimini vermek istedi ama hiç beğenilmedi. Çünkü bu özellik yeni çıktığında bar ile işiniz bitince bar tamamen aşağıya iniyor ve hiçbir şekilde görünmüyordu. Sayfayı üste kaydırınca çıkıyordu. Sonradan kullanıcıya bırakılınca çok çirkin bir görüntüye çevirdiler. Direkt üstteki bar görüntüsünü alıp aşağıya indirmişler. Bahsettiğim görünümü aşağıda görebilirsiniz.
Ekran Resmi 2021-09-27 20.18.28.png

Ben uzun süredir Chrome kullanıyordum ve iOS 15 ile birlikte Safari'yi de kullanmaya başladım. Sanırım Safari'yi ilk kez kullandığımndan bana çok kullanışlı geldi.

Ben uzun süredir Chrome kullanıyordum ve iOS 15 ile birlikte Safari'yi de kullanmaya başladım. Sanırım Safari'yi ilk kez kullandığımndan bana çok kullanışlı geldi.
Ben Google Chrome'u çok seviyorum ancak Safari'yi macOS ve iOS'ta kullanmak daha iyi oluyor. Tam uyumlu çalıştıkları için :)

Geri
Yukarı