iOS mu Android mi?

Dediğim gibi belirli bir bütçe yok. Ancak 30bin civarı diyebilirim. Örnek veriyorum, iPhone 13 ve Samsung S22 gibi bir karşılaştırma yaparsanız tercihiniz hangisinden olur. Samsung daha cazip geliyor bana ama çevremde Samsung kullanan insanlar 2-3 yıl içerisinde telefonun kötüye gittiğini söylüyor bataryasından da eskidikçe şikayetleniyorlar. Ve piyasası da Apple kadar yok Apple telefonu satışa koyunca 1-2 aya kalmadan satıyorlar. Bu Samsung için ne kadar geçerli bilmiyorum. Ayrıca iPhone 13 ya da S22 minimum kaç yıl götürür?

S23 256 GB alın.

Biraz fiyata bağlı. Maddi durumunuz ortalama üzerinde ise en az 13 modeli olmak üzere iPhone modellerine bakın derim. Benim param var ama hem değişiklik, hem kalite, hem de F/P istiyorum derseniz S23 serisi bu konuda gayet iyi bir konumda. 20.000 ve altı bütçeniz varsa bence IOS cihaz düşünülmemeli. Eski ve 2.el cihazlar kalıyor o bütçede. Yıllar boyu bir sürü marka cihaz kullandım ve şunu gönül rahatlığıyla söyleyebilirim, her cihazın, android veya ios olsa bile, kendine göre + ları ve - leri var. O yüzden kamera, ekran, batarya, güncelleme, stabilite vs. Aklına gelecek en fazla kullandığın ve sevdiğin özelliği en iyi olan telefonu seç bütçene göre.

Diğer telefonlarda akıcı arayüz yokmuş gibi konuşmussunuz bir de IOS'un Türkiye'de 2 kat pahalı olmasını hesap edersek mantıklı değil iOS kullanmak şu an F/P açısından.

F/P açısından bir bilgi verilmemiş, dolayısıyla konu sahibinin ikisini de alabileceğini varsayarak yorum yapıyoruz. iOS akıcılık ve stabilizasyon konusunda Android kullanan rakiplerinden birkaç kılıf daha iyi. Dediğim gibi konu sahibinin ne istediğine kalıyor konu. İki tarafın da eksileri ve artıları var.

Bütçenizi zorlamayacaksa üst iPhone modellerine bakın derim. Yoksa Android'de de güzel tercihler var. Samsung'un üst modelleri bakılabilir. Daha detaylı bilgilendirmeler için; @BehzatAmirim ve @Violet S hocalarım müsait olduğunuzda buraya bakarsanız çok güzel olur.

Dediğim gibi belirli bir bütçe yok. Ancak 30bin civarı diyebilirim. Örnek veriyorum, iPhone 13 ve Samsung S22 gibi bir karşılaştırma yaparsanız tercihiniz hangisinden olur. Samsung daha cazip geliyor bana ama çevremde Samsung kullanan insanlar 2-3 yıl içerisinde telefonun kötüye gittiğini söylüyor bataryasından da eskidikçe şikayetleniyorlar. Ve piyasası da Apple kadar yok Apple telefonu satışa koyunca 1-2 aya kalmadan satıyorlar. Bu Samsung için ne kadar geçerli bilmiyorum. Ayrıca iPhone 13 ya da S22 minimum kaç yıl götürür?

Bunu yazdıktan sonra bütçe konusundan yüzeysel bahsettiğini görünce yazıyı editledim bir daha göz atabilirsin. Yani belki çok önyargılıymışım gibi gelebilir ama şahsen Android telefonlara hiç sıcak bakamıyorum, kullandığım androilderden yola çıkarak ilk senenin sonunda yavaşlamaya kasmaya donmaya başayacakmış gibi hissediyoum artık. 3 5 yıllık uzun kullanımda IOS'un ne kadar götüreceğini veya zamanla kasma donma yapar mı bilmiyorum. Kendi telefonumu alırken uzun süre iPhone kullanmış 5 6 tanıdığıma sordum, 2023'ün 6. ayına kadar 6S kullanan arkadaşım hariç herhangi bir kasma/yavaşlama durumu olmadığını söylediler. Şu anki gözlemlerime göre elimdeki 11'i 3 yıl daha kullanabilirim gibi geliyor.

Merhaba, aile içinde bana telefon alınabileceği söz konusu oldu. Bilgisayardan, cep telefonlarından, PlayStation'dan anlarım, gelişmeleri takip ederim. Fakat uzun yıllar sonunda yeni telefon alınması söz konusu olunca kafam karıştı açıkçası. Android mi iOS mu sorusuna hâlâ cevap bulabilmiş değilim. Kriterlerim şunlar: Fiyatı ön planda tutmuyorum belirli bir bütçe yok sadece alınacak bir telefon var ve en büyük etken pil ömrü ve akıcılık olacak. Aynı zamanda aktif olarak oyun oynayan biriyimdir telefonumda oynamasam bile oyun var mortal combat, F1 vb. oyunlarda donma kasma vs. yaşatmayacak telefon olsun istiyorum. Marka takıntım da yoktur techno gibi çok değer görmeyen telefonlardan da alabilirim. Daha önce iPhone 8 ve Huawei P Smart 2019 kullandım. İkisi birbirine tezat telefonlardı birinin bataryası kötüyken diğeri iyiydi. Biri oyunu oynatırken (fırın sıcaklığında) biri oynatmıyordu. Birinin arayüzü akıcıyken diğeri çok karmaşık ve benim tercihimin dışında kalıyordu. Son olarak not düşmek istiyorum. Apple'ın kalitesi ve akıcılığı tüm markalar arasında fark edilecek derecede olduğunu düşünüyorum. Ancak ülkemiz şartlarında bu kaliteye erişmek güç istiyor. Android tarafında da samsunga sıcak bakmıyorum. Xiaomi de son zamanlarda yeni işletim sistemiyle beraber telefon çıkartmasıyla gündemde. Çok kararsızım. Düşünceleriniz neler?

Bahsettiğiniz durumda Apple daha uygun olur gibi düşünüyorum. Zaten daha önce iPhone 8 kullanmışsınız. Android'i Android yapan genişlik gibi özelliklerle işiniz olmayacağı için sade kullanım açısından iPhone daha mantıklı olabilir. Ama eğer bu bahsettiğiniz kullanımın dışında daha farklı ve gelişmiş şeyler yapacaksanız kesinlikle Android kullanmanızı öneririm.

Samsung'a sıcak bakmıyorum demişsiniz. Ben şahsen 3 farklı Samsung telefon kullandım ve her seferinde gayet memnun bıraktı. Apple'ın cidden fiyatına değip değmeyeceğini bir daha irdelerseniz direkt Samsung'a tekrardan bir göz atın derim. Samsung dışında Android tarafında bence Pixel de efsane bir cihaz ama yurt dışından cihaz getirme ve IMEI olayı sıkıntılı olduğu için öneremiyorum. Eğer halledebilirim derseniz bu da bir seçenek olabilir.

Düşünceleriniz neler?

Aslında aklınızda olan tüm modelleri sıralasanız ona göre yorum yapmamız daha doğru olacaktır. Mesela iPhone 11 sıfır fiyatını hak etmiyor. O fiyat bandında, iPhone 11'den daha iyi S22, S23 Ultra'ya bakılabilir.

Bir iPhone kullanıcısı olarak son sürümlerde kesinlikle Android'in daha smooth olduğunu söyleyebilirim. iOS 17.1 kullanan iPhone 12'imden, iOS 14 kullanan iPhone 11 ve OnePlus 8T çok daha hızlı bir durumda şu an. OneUI, PixelUI gibi üreticiler iOS ile olan farkı bayağı kapattı. Amiral gemileri arasında ister 15 Pro Max tercih edin, ister S23 Ultra tercih edin, arayüzden memnun kalmama gibi bir durum olmaz.

Konuya gelecek olursak; S23 alın geçin. O cihaz, o fiyata büyük bir nimet. SoC, panel ve kamera performansında doğrudan 14 Pro'ya kafa tutan bir cihaz bu. Globalde kağıt üzerindeki rakibi olan iPhone 14 ile aynı fiyatta ama TR'de 15.000 TL farkla daha ucuz.

Ekran Görüntüsü (168).png

Ekran Görüntüsü (165).png

Yeni konular

Geri
Yukarı