IP çakışması nasıl anlaşılır?

jimalaya

Hectopat
Merhaba,

Benim birkaç sorum var.

-50 Mbps 250 GB kotalı paket kullanıyorum. Günde en az 1 kere bağlantı gidip geliyor. 5-6 kere olduğu da oluyor. Bunun sebebini bir türlü çözemedim. İlk 1 yıl bu sorun yoktu. Şu an 2. yılı taahhüt süresinin ve bu kopma sorunu 3-4 ay önce başladı. Evde Wi-Fi kullananlar var onlar girince IP çakışması mı oluyor ne oluyor anlamadım bir fikriniz var mı?

-Siz 100 Mbps akıllı sınırsız kullanıyorsunuz 19:00-24:00 saat aralığından memnun musunuz ping durumları vs nasıl oluyor bu saatlerde olmadı bir paket değiştireyim diyorum.

-Bundan önce TT kullanıyordum ve 50 55 arası ping alıyordum oyunlarda şu an kablotv de 70 75MS arası 20 ms fark var. CMD tracert de T. Telekom çıkışlı ve IP bloğunu ne dediysem değiştiremedim.

@jimalaya

IP çakışması olmuyordur, modemden internet mi gidiyor yoksa cihazınız mı kopuyor?

Evet memnunum, hız 25'e düşmesi dışında herhangi bir farklılık yok. Kotalı kullanmamanızı tavsiye ederim.

vie.valve.net'e traceroute atın ben de bir inceleyeyim bakalım.

@Mert

Cihazdan kesilme oluyor sağ alt bağlantı simgesi internet kesildi gösterip tekrar bağlanıyor, tekrar kesildi gösterip yine bağlanıyor bu şekilde 2-3 defa yapıyor. Bu durumda oyundan direk atıyor bağlantı kesildi diye.

Kotalı bende kullanmak istemiyorum fakat akıllı sınırsız tarife bana göre mi bilmiyorum. İnterneti tek veya 2 kişi kullansak pek sorun çıkarmaz diye düşünüyorum ama 2 kablolu akşamları da (yani tarifenin 25'e düşmesi zamanın da) 2 Wi-Fi bağlanıyor. Bu durum bana sorun çıkartır diye düşünüyorum.

Dosya Ekleri

• ds.png
    ds.png
    11 KB · Görüntüleme: 78
İlginç bir durum var hattında. Viyana'ya 35 ms'de gidiyor ama Valve'ye 60 ms ile varıyor. Garip gerçekten. Ama yurtiçi değerleri çok iyi ve Jitter yok gibi. Teoride ping oluşturacak bir durum yok, hangi oyunları oynuyorsun? Hattının kaliteli olduğu sonucuna varabiliriz buradan.

25'e düşürmesi neden seni endişelendiriyor anlamıyorum. Herhangi bir sorun olmuyor oyunlarda. İyi bir Router alıp bağlarsan, diğer cihazda Netflix'te 4K dizi izlenirken, sen yayın yapıp oyun bile oynayabilirsin, hem de ping olmadan! Bu işler hıza bakmıyor pek, o yüzden akıllı sınırsız mantıklı bir seçim.

Bir de kesilmeler sadece bilgisayarında mı mevcut? Diğer cihazlar da kopuyor mu? Modeminin marka modeli nedir?

Bende Türk Telekom VDSL2 50 Mbps sınırsız var. Altyapımdaki kablo o kadar kaliteli değil. Yakın bir zamanda değiştirmeyi düşünüyorum. Benimse CS:GO'ya ping değerlerim bu şekilde. Bursada oturuyorum.

2020.06.07-07.10.png

@Mert

Cihazdan kesilme oluyor sağ alt bağlantı simgesi internet kesildi gösterip tekrar bağlanıyor, tekrar kesildi gösterip yine bağlanıyor bu şekilde 2-3 defa yapıyor. Bu durumda oyundan direk atıyor bağlantı kesildi diye.

Kotalı bende kullanmak istemiyorum fakat akıllı sınırsız tarife bana göre mi bilmiyorum. İnterneti tek veya 2 kişi kullansak pek sorun çıkarmaz diye düşünüyorum ama 2 kablolu akşamları da (yani tarifenin 25'e düşmesi zamanın da) 2 Wi-Fi bağlanıyor. Bu durum bana sorun çıkartır diye düşünüyorum.
Modem CBW-383ZN mü?
Bozulmuştur eğer oysa. Bende de aynı sorun olmaya başlamıştı. Modemden kaynaklı olduğunu anlayıp. Değiştirdim.

@Mert

Genelde warface diye bir oyun oynuyorum ve serverı Amsterdam'da. 75 ms alıyorum önceden 55 alıyordum.

Kesilmeler diğer cihazlarda da oluyor ama bende kesilip gelince diğer PC'de bir kesilme olmuyor onda kesilince bende kesilmiyor garip bir durum çözemedim.

Modem Infinity 401.

Ping konusunda yapabileceğin çok bir şey yok. Belki IP değiştirmek çözüm olabilir ama onun için de bir Router'a ihtiyacın var.

Kesilme sorununu da yine bir Router alarak çözebilirsin. Ya da elinde eski bir WAN portu olan modem varsa onu da kullanabilirsin.

Genelde Asus'larda E-WAN desteği olur. Sizinkinde de varsa kullanabilirsiniz evet.

Netmaster'ı Bridge moda alıp, sadece Modem görevini üstleyeceksiniz. Asus ise sadece Router olarak çalışacağı için Netmaster rezaletinden kurtulmuş olacaksınız.

Netmaster'ın arayüzüne girip her şeyden önce kablosuzu kapatın. Kablosuz arayüzden iki ağın da kapalı olduğuna emin olun. (hem 2.4 Ghz, hem de 5 Ghz, ikisi de). Daha sonra Durum>Güvenlik sekmesinden modunu Bridge yapın ve yeniden başlasın. Netmaster'daki PC'nize giden Ethernet kablolarını Asus'a takın. 2 tane cihazım var demiştiniz. LAN 2 ve LAN 3'e takabilirsiniz. Netmaster'dan Asus'a bir Ethernet kablosu daha çekmelisiniz. Asus'un LAN 1 portuna takın ve fotoğraftaki ayarları yapın. İnternet gelmezse Netmaster'ı bir kere yeniden başlatmanız yeterli.

3c53f8ad-0ade-4129-9a2f-87792a2f848c.png

Dipnot: Netmaster Bridge modda çalışırken arayüzüne 192.168.0.1 olarak değil, 192.168.100.1 ile gireceksiniz.

Son düzenleme:

Yeni konular

Geri
Yukarı