IP değiştirme

Herkese iyi sosyaller.
Oynadığım oyunda birisi sağ olsun IP adresimi ve nerede yaşadığımı bildiğini bana söyledi. Pide falan yollayacakmış öyle söyledi.
Ping olmayan oyunda akşamdan beri 3000 ping almamında bu olaydan kaynaklandığını düşünüyorum.
Şu anda bulunduğum ortam modem reslemek için müsait değil ancak sorum şu modem reslediğim zaman bakacağım IP hız testinde yazan mı?
Yoksa CMD'ye girip Ipconfig yazınca karşıma çıkan IPv4 kısmındaki mi?
Bu konuda hiçbir bilgim olmadığı için soruyorum yardımcı olursanız sevinirim.

Son düzenleyen: Moderatör:
Oyunda eski kullandığım nicklere kadar söyledi sıkıntılı biri sanırım.
İstediği kadar söylesin. Panel vs. kullanan biri. Daha ileriye giderse bilişim suçlarına müracat edersiniz. Bu tiplere cevap dahi vermeyin. Virüs programınız olsun. Bilinmedik linklere ve sitelere tıklamadığınız sürece birşey yapamaz. Muhakkak modemin IP sinin değiştiğinden de emin olun.

İstediği kadar söylesin. Panel vs. kullanan biri. Daha ileriye giderse bilişim suçlarına müracat edersiniz. Bu tiplere cevap dahi vermeyin. Virüs programınız olsun. Bilinmedik linklere ve sitelere tıklamadığınız sürece birşey yapamaz. Muhakkak modemin IP sinin değiştiğinden de emin olun.
Olay dün yaşandı ancak modemin bulunduğu odada misafirler olduğu için reslemeyemedim.
Yıllardır Avg Full Sürümünü kullanıyorum Bırakın sıkıntılı siteleri en bilindik sitelerden bile oyun vb indirmeme izin vermiyor katı modda kullanıyorum bi uygulamaya girerken bile bana uyarı veriyor izin veriyor musun diye.
Tüm kalkanlar en üst seviyede web koruması korsan koruması falan hepsi katı modda ayrıca bu Avg nin uzantısı falan var tüm tarayıcılara onları da ekledim black origin adguard vb uzantılarıda ekledim izleyicileri falanda engelliyor istesemde virüs vb bulaştıramıyorum.
Geçen memoryhackers sitesine girdim sırf Avg tepki verecek mi diye baktım ....... bulaşmaya çalışırken durduruldu diyip siteyle bağlantıyı kesti.

Olay dün yaşandı ancak modemin bulunduğu odada misafirler olduğu için reslemeyemedim.
Yıllardır Avg Full Sürümünü kullanıyorum Bırakın sıkıntılı siteleri en bilindik sitelerden bile oyun vb indirmeme izin vermiyor katı modda kullanıyorum bi uygulamaya girerken bile bana uyarı veriyor izin veriyor musun diye.
Tüm kalkanlar en üst seviyede web koruması korsan koruması falan hepsi katı modda ayrıca bu Avg nin uzantısı falan var tüm tarayıcılara onları da ekledim black origin adguard vb uzantılarıda ekledim izleyicileri falanda engelliyor istesemde virüs vb bulaştıramıyorum.
Geçen memoryhackers sitesine girdim sırf Avg tepki verecek mi diye baktım ....... bulaşmaya çalışırken durduruldu diyip siteyle bağlantıyı kesti.
Programnız güncelse sorun yok. Bu tip işleri oyun veya program açıklarını kullanarak yaparlar. Örneğin discord ve online oyunları gibi. Önleminizi aldıysanız sorun yok.

Herkese iyi sosyaller.
Oynadığım oyunda birisi sağ olsun IP adresimi ve nerede yaşadığımı bildiğini bana söyledi. Pide falan yollayacakmış öyle söyledi.
Ping olmayan oyunda akşamdan beri 3000 ping almamında bu olaydan kaynaklandığını düşünüyorum.
Şu anda bulunduğum ortam modem reslemek için müsait değil ancak sorum şu modem reslediğim zaman bakacağım IP hız testinde yazan mı?
Yoksa CMD'ye girip Ipconfig yazınca karşıma çıkan IPv4 kısmındaki mi?
Bu konuda hiçbir bilgim olmadığı için soruyorum yardımcı olursanız sevinirim.

Selam,

Sunucuya bağlanmak için IP adresi şarttır. IP adresine Google'a "my IP" yazıp ilk gelen siteye girerek bakabilirsiniz. Bir de CGNAT olayı var ki kullandığınız IP eğer statik "kalıcı" IP değilse aynı IP'den birçok kişi girer. Bu IP kullanımını azaltırken kullanıcılar için çok kötüdür. Aynı IP'den yapılan sizin yapmadığınız yoğunluklar saldırılar vs gibi işlerin tamamından CGNAT'taki bütün kullanıcılar etkilenir. Cgnattaysanız belli portların dışında port açamazsınız ya da ilk kapan alır mantığıyla 1000 kişi varsa biri o portu açar ve 999 o porttan işlem yapamaz. CGNAT'ta olduğunuzu anlamak için modem arayüzündeki size tahsis edilmiş IP ile Google "my IP" yazıp ilk çıkan siten elde ettiğiniz IP aynıysa CGNAT'ta değilsiniz demektir. Ama bu alandaki IP le ipniz uyuşmuyorsa şüphelenmeniz gereken cgnattır.

Diğer yandan IP'den bölge bulunabilir fakat adrese kadar bir takip ancak operatör çalışanları tarafından tracert, tracerout ile yapılabilir. Operatör dışında tam olarak noktayı ya da adresi hiçbir operatör paylaşmaz. Bölge için herhangi bir IP'ye whois çekilebilir Google whois IP yazıp ilk gelen siteye IP yazarsanız size hangi ülke ülkenin hangi şehri olduğuna kadar söyler ama adres bilgileri buna dahil değildir.

IP adresinizi bir kullanıcının bilmesi ek bir program olmaksızın bilgisayarınıza girebileceği anlamına gelmez. Heleki CGNAT'taysanız program olsa dahi girmesi çok zorlayıcı bir süreçtir. O nedenle çözüme ulaşmak için nerede tıkandığını bulmalısınız internetinizin.

İnternet pop noktalarıyla haberleşir bazı firmalar peering yaparak pop noktalarını atlayarak direk bağlantı sağlarlar serverlara oyunnunuzun IP adresini biliyorsanız. CMD'ye aşağıdaki kodu yazıp nerede tıkandığı konusunda araştırma yapabilirsiniz.

Tracert oyunipadresi.

Burada örneğin tracert google.com dediğinizde Google'a bağlanmak için yol haritanızı görürsünüz bu haritada herhangi pop da arza varsa ya da offline olduysa yol haritanız değişir bu da size ping olarak geri döner.

Kolay gelsin.

Geri
Yukarı