Çözüldü "ip" komutunun çıktıları nasıl renkli yapılır?

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.
Çözüm
Bash:
ip --color addr

ip komutundan sonra --color argümanını ekleyip daha sonra neyi göstermek istiyorsanız onu gireceksiniz.

Screenshot_20230718_170337.png
Arch Linux'da çoğu komut renkli çıktı veriyor ve bu okuma açısından rahatlık sağlıyor.

Örneğin ip a komutu, CentOS'da bembeyaz çıktı verirken Arch Linux kurulumu sırasında adresleri renkli gösteriyor.

Bunu CentOS'da nasıl yapabilirim?

Ubuntu'da da öyle. Linux dağtımlarda terminal color scheme diye geçiyor muhabbet. Burası size yardımcı olacaktır.

Bash:
ip --color addr

ip komutundan sonra --color argümanını ekleyip daha sonra neyi göstermek istiyorsanız onu gireceksiniz.

Screenshot_20230718_170337.png

Çözüm
Bash:
ip --color addr

Eki Görüntüle 1866986
IMG_20230718_195939.jpg

CentOS'da da renk desteği var aslında, ancak bunun gibi komutlar varsayılan olarak renkli çıktı vermiyor. htop renkli örnek vermek gerekirse.

Gözüme çarpan bu durum ip ve ls paketlerini mi kapsıyor sadece? Ben dahası da vardır sanmıştım.

--color argüman almıyor, anladım o hatamı.

Eki Görüntüle 1867275

CentOS'da da renk desteği var aslında, ancak bunun gibi komutlar varsayılan olarak renkli çıktı vermiyor. htop renkli örnek vermek gerekirse.

Gözüme çarpan bu durum IP ve LS paketlerini mi kapsıyor sadece? Ben dahası da vardır sanmıştım.

--Color argüman almıyor, anladım o hatamı.

Bash:
ls -lAh --color=auto

Renkli çıktılar programa özel. Her komutta olmayabilir.

Programa her seferinde argüman girerek çalıştırmak istemiyorsam ne yapabilirim biliyor musunuz?

alias tanımlamak haricinde.

Bash:
#!/bin/bash
ip --color $*

Bunu bir dosyaya kaydedip dosyaya çalıştırılabilir izin verin. Ardından $PATH değişkenine bu dosyanın bulunduğu dizini tanımlayın. Dosyayı direkt /bin klasörüne de atabilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı