iPad 9.nesilden iPad Air 5E geçmek için 5K fazla verilir mi?

leosezgin

Centipat
Daha fazla  
iPad 9.un ekranı ve cerceveleri rahatsız edıyor. Satıp üstüne 5-6k koyup iPad Air almak ıstıyorum sizce mantıklı mı?

Son düzenleyen: Moderatör:
M1 çip, daha büyük ekran, 8gb ram, çok daha ince tasarım, daha hafif olması gibi çok büyük artıları var. Çerçeveleri beni de rahatsız ediyor bu yüzden zamanında iPad 9 almak yerine Matepad 11 + klavye + kalem almıştım. Bütçen varsa senin de Apple kanadında iPad Air 5'e geçmeni öneririm. Aradaki farklar 5-6k için değer bence kesinlikle.

M1 çip, daha büyük ekran, 8gb ram, çok daha ince tasarım, daha hafif olması gibi çok büyük artıları var. Çerçeveleri beni de rahatsız ediyor bu yüzden zamanında iPad 9 almak yerine Matepad 11 + klavye + kalem almıştım. Bütçen varsa senin de Apple kanadında iPad Air 5'e geçmeni öneririm. Aradaki farklar 5-6k için değer bence kesinlikle.
Katılıyorum

Ders çalışmak için mi aldınız ? Matepad 11 de herhangi bir gecikme vs var mı ayrıca ipad'deki gibi notability tarzı kaliteli uygulamalar var mı ? Pdf açmak istiyorum üzerinde de ayrıca yazdıklarımı da kaydetmeli tabi. İnternette araştırdım ama bulamadım. Ne almalıyım sizce ders çalışmak için.

Çerçeve değil ama ekranın lamine olmaması benim de canımı sıkıyordu. Satıp iPad Air 3 aldım ikinci el.

Ders çalışmak için mi aldınız ? Matepad 11 de herhangi bir gecikme vs var mı ayrıca ipad'deki gibi notability tarzı kaliteli uygulamalar var mı ? Pdf açmak istiyorum üzerinde de ayrıca yazdıklarımı da kaydetmeli tabi. İnternette araştırdım ama bulamadım. Ne almalıyım sizce ders çalışmak için.
Açıkçası ne için aldığımı ben bile bilmiyorum. 5300 liraya yakaladım, SD 865 var sonuçta abi içinde. Ayrıca HarmonyOS'i de deneyimleyeyim dedim.

İlk aldığımda PUBG indirmiştim. Bilgisayarda GTA 5 milli test oyunumuz, mobilde de PUBG olmuş. Genshin Impact indirdim, Diablo Immortal, Albion Online, Blade&Soul Revolution gibi oyunları deneyimledim. Oyun için falan alınacaksa açmadığı oyun yok. Mobil oyun sektörü nereye gider bilemiyorum ama şu an için aşırı keyifli bu cihazdan oyun oynaması.

1-2 dakikalık bir video editi yaptım, o konuda da gayet iyiydi. Twitter, Instagram falan filan biraz da Trendyol tarzı takıldım. Basit şeyler zaten bunların hepsini yapabiliyorsun.

Gelelim tabletin sorunlu olduğu kısma: HarmonyOS ve Google Mobile Services (GMS) lisansı.
Tableti satın alacaksan yapman gereken ilk şey Aurora Store indirmek. Google Play Store'un ta kendisi. AppGallery (Huawei'nin kendi uygulama mağazası)'de olmayan her şey burada var, ancak cihazda yine de GMS lisansı yok. Bu yüzden de GMS gerektiren şeyleri kullanamıyorsun Aurora'dan indirsen bile. Buna örnek olarak Youtube, Google Chrome falan verilebilir. Bunun çözümü var mı? Evet var. Çoğu uygulamayı ister APK indirerek, ister Aurora'dan indirerek çözebiliyorsun ancak GMS isteyen uygulamaları kullanmak istiyorsan "Gspace" isimli uygulamayı indirmen gerek. Gspace'i açıyorsun, oradan örneğin Youtube'a tıkladın onu indiriyor önce sonra kuruyor. Ana sayfana atıyor bir tane Youtube kısayolu, bastığın an Youtube açılıyor direkt. Youtube Music için de aynı mesela. Hatta bu uygulamadan Google Play Store'u bile kurabiliyorsun inanılmaz. Tableti kullandığım süreç boyunca kuramadığım ve/veya alternatifini bulamadığım tek bir uygulama oldu: Geforce Now. Tablette kullanmayı çok istiyordum, klavyesi falan çok heyecanlanmıştım ama nasip olmadı. Hiçbir şekilde açamıyorsun. Browser üzerinden de açamıyorsun. Her yol denendi, nVidia ile görüşüldü, sonuç nafile. Amerika, Huawei üzerindeki baskıları azaltıyor yavaş yavaş. Bakalım ne olacak bu süreçte.

Bunun dışında klavyesini çok kısa anlatayım: Klavyenin dahili bir bataryası yok. Zaten inanılmaz ince. Kılıf yani bildiğin. Tabletin arkasından bir mıknatıs tutuyor, bir de alt tarafından. Alt tarafından ayrıca bağlantı gerçekleşiyor. Pin falan yok bu arada, mıknatısa oturtuyorsun ve bağlanıyor. Bağlı olduğu süreçte tabletin bataryasından güç alıyor. İnanılmaz az güç harcıyor bu arada, pil konusu seni korkutmasın. Klavyeyi ekstra şarj etmiyorsun yani anlayacağın.

Şimdi gelelim kalem ve kalem uygulamalarına. Kalemi tabletin tepesine mıknatıs ile oturtuyorsun. Hem orada duruyor hem de o da tabletten şarj oluyor. Yine çok az bataryaya ihtiyaç duyuyor ve şarjı çok zor bitiyor. 0-100 arası 15-20 dakikada falan şarj oluyor sanırım kalem. İlk aldığım gün şarjı düşük gelmişti kalem, sonra bir kere doldurdum sonuna kadar ve %90'ın aşağısına asla düşüremedim. Not uygulaması olarak kendi not uygulamasını yeterli buluyorum. Dersleri kategori olarak ayırıyorum, mesela matematik dersini bir kategori olarak düşün, 28.10 isimli not defterine o günün dersini not alıp bırakıyorum. Sonrasında hangi konu hangi tarihte işlenmiş biliyor oluyorum. PDF açma ve düzenleme için ise ben Jnotes kullanıyorum. Alternatifine hiç bakmadım, ihtiyaç duymadım açıkçası. Hem PDFleri açıp kitap gibi önüme koyabiliyorum, hem de üzerlerine not alabiliyorum. Bu sayede her dönem/sene okuldaki kitaplara 400-500 liralar vermek zorunda da kalmıyorum. Sadece PDFleri indiriyorum tablete ve bitiyor. Resim çizmek için de Sketchbook indirmiştim, benim resim yeteneği -3/10 falan olduğu için kız arkadaşıma denettirdim. Gördüğüm kadarıyla çok detaylı bir uygulama ama benlik değil :( Bir de Nebo for Huawei diye bir uygulama var, bu uygulama favori yazı uygulamam çünkü çok güzel bir özelliği var. Bildiğin defter gibi zaten çizgili falan ve kalemle yazdığın her kelimeyi yazıya döküyor kendisi. Sonrasında tıpkı şu an yazdığım yazı gibi alabiliyorsun kopyasını. Satırlarca yazı not alıyorum ve başkasına atarken SS alıp atmak yerine yukarıdan uygulamanın yazımı çevirdiği, şu an yazdığım yazı gibi yaptığı şeklini kopyalıyorum. Mesela bu yazıyı o uygulamaya kalemle yazıp kopyalayıp buraya atsaydım yine aynı gözükecekti.

Bunun dışında tabletin dış kasası plastik, çerçeveleri de aynı şekilde. Elde tuttuğun zaman bir iPad hissiyatı vermiyor kesinlikle. Ağır değil, 10.95" boyutunda ve çerçeveleri de orta düzeyde. iPad 9 gibi aşırı kalın değil. %82.9 ekran/gövde oranı var. Bence gayet iyi. Tableti yan koyduğun zaman 2 solda 2 de sağda olmak üzere 4 adet Harman/Kardon imzalı hoparlör bulunuyor. Bugüne kadar çok cihaz deneyimledim. Telefon, tablet ve bilgisayar olarak. Aktif olarak iPhone X kullanıyorum. Buna rağmen Matepad 11 kadar iyi hoparlöre sahip hiçbir cihaz görmedim. Ses yüksekliği iyi, çok kaliteli olmayan "ses bombası" olarak geçen şeyleri yanına almana gerek kalmaz yani bu varken. O kadar yüksek çıkıyor. Ses kalitesi ondan da iyi. Harman/Kardon imzalı ilk cihazım ve bundan sonra gerçekten önem vereceğim hoparlör konusuna. Filmlerde falan da inanılmaz etki ediyor bu arada. 3.5mm girişi yok, type-c üzerinden kulaklık girişi sağlayabilirsin. Arka kamerası 4K 30FPS, ön kamerası da 1080P 30FPS. Kameralar kesinlikle telefon seviyesinde değil. Arka kameranın yine azcık gideri var fotoğraf falan için ama ön kamera sadece görüntülü konuşma için ideal. Fotoğraf için alınmaz yani. 7250mAh bataryası var. Bir günü rahat çıkarıyor, şarjımın bittiğini hiç hatırlamıyorum. Sabahtan akşama kadar video izlediğimde %50 gitmişti sanırım. 12 saat değil tabii de, öğlen 12-1 gibi başlamıştım videoya Youtube üzerinden wifi açık şekilde, akşam 6 gibi kapatmıştım diye hatırlıyorum. Yine de yanlış bilgi olmasın, bir günü rahat çıkarıyor olarak aklında bulundur. 22.5 watt hızlı şarj var. 2 saat kadar bir sürede tam şarj oluyor 0'dan. 6/128 modeli var bende ve 1TB'a kadar da hafıza kartı destekliyor.

Şimdi de tabletin iç kısmı ve ekranını anlatıp bitireyim. İçerisinde Snapdragon 865 var, A12 - A13 Bionic gibi bir işlemci. Çok performanslı olduğunu söyleyebilirim. Günlük işleri geç, oyun için bile aşırı iyi. HarmonyOS ana güncellemerini alırsa umarım uzun yıllar götürür. Ekranı 10.95" demiştim, 2560 x 1600 çözünürlüğünde, 16:10 oranında, 500 nit ve 276 PPI sunuyor. IPS 120hz bir ekran. iPhone X'teki OLED kadar siyah veya parlak değil ekranı tabii ki ama bir IPS ekrana göre aşırı başarılı buldum ekranını. 485 gram ve 7.3mm kalınlığında. Telefonumdan ince olduğunu söyleyebilirim. HarmonyOS 3.0 alacağı söylendi ama ne zaman gelir bilmiyorum maalesef. Çok uzun yazmışım :'( Sormak istediğin başka ne varsa sorabilirsin bu arada.

Teşekkür ederim uzun uzun yazmışsın ben oyun oynamam. Ders için lazım sadece kalemde gecikme falan oluyor mu bir de ben ipadde falan da bilmiyorum da kağıtta istediğini küçücük yazabiliyorsun mesela bu tabletlerde de küçük yazabilir miyim nedense böyle bir iki kelime yazınca tabletin ekranını sürekli kaydırmam gerekmiş gibi düşünüyorum. Bu arada uygulamaların alternatifini arama işi de sıkıntıymış :/

Geri
Yukarı