iPad 9 vs iPad 4 vs iPad 5

• Konuyu başlatan AT7
  • Başlangıç Tarihi
  • Mesaj 3
  • Görüntüleme 1B

AT7

Kilopat
Makaleler
6
Evet dostlar, işim gereği iPad alma gereksinimi duydum. Halihazırda kullandığım laptop Legion 5, çok ağır bir cihaz ve taşıması zor oluyor. Haliyle sırtımın kamburu çıkmadan buna önlem almak istedim. :) Zamanında iPad 9. nesil 3800 bandıydı, ben de zamlardan bi' haber son fiyatlarına baktığımda çok şaşırdım. Yahu en ucuz tablet diye geçiyor. 6000'li fiyatlarda dolanıyor, yine kalemi ise zamanında 850 civarındaydı, şimdi olmuş 1300 lira. Nereden baksam 7300 gibi para çıkacak. Ben de şu an 8800 gibi ücreti olan sıfır cihaz iPad Air 4. nesli araştırdım. A14 Bionic tatmin edici işlemciydi lakin bu sefer 10800 civarında satılan M1 işlemcili iPad 5'i görünce beynim tamamen yandı. Aralarında uçurum fiyat farkı bulunmuyor ama M1 nereden baksam yüzde 60 daha iyi işlemci. Bir yanda da tablete bu kadar paranın verilmeyeceğini düşünüyorum. Ufak bi' tablet düşüncesi fazla paraların çıkmasına sebebiyet verecek gibi. Siz ne tavsiye edersiniz, ufak çaplı notlar almak, video izlemek ve ara sıra grafik tasarımları (temel) en fazla vektör ve illüstrasyon tasarımları yapacağımı düşünürsek hangi cihazı seçmem gereklidir?

Son düzenleme:
Yapacağınız işlemler için A14 işlemcili iPad Air 4 gayet yeterli. iPad Air 4'ün içerisindeki A14, O.C. yapılmış bir işlemci. iPhone 12 serisindeki A14'e kıyasla daha performanslı, A15'e de epey yakın. O yüzden performans tarafında hiç korkunuz olmasın. Bende M1 işlemcili iPad Pro 11 modeli var, cidden çok çok güçlü bir cihaz. Hani tablette bu kadar güce gerek var mı diye sorgulatır cinsten. Yapmak istediğiniz işlere de bakınca gerek yok gibi görünüyor. E M1 işlemcili Air modelinde ProMotion ekran da yok. O yüzden bütçeyi çok zorlamaması adına iPad Air 4 öneririm. Zaten ikinci nesil Apple Pencil de 1700 TL civarından satılıyor. Kalem farkından dolayı iPad 9 modelini es geçin derim. iPad 9 ile Air 4 arasındaki fark, Air 4 ile Air 5 arasındakinden çok daha fazla.

Geri
Yukarı