Çözüldü iPad Pro gereksiz bir harcama mı?

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.

142110

Kilopat
Daha fazla  
Benden bıktığınızı biliyorum arkadaşlar fakat kafamı kurcalayan bir şey var. Üniversite sınavına hazırlanıyorum ve tıp fakültesi istiyorum (Lütfen önce kazanda sonra düşünürsün tarzı yorumlar yapmayın düşünmek motivasyon kaynağım). Böyle devam edersem de kazanacağım gibi duruyor (umarım). Fakat başta aklımda olan sonradan çok para harcamak istemediğim için vazgeçtiğim bir şey var; iPad Pro ve Apple Pencil almak. Almak isteme sebebim tıp kitaplarını bilen bilir pahalıdır ve çok fazladırlar aynı zamanda da epey kalındırlar. Alırsam defter kitap taşıma derdim ortadan kalkar iPad ile bunları rahatlıkla halledebilirim. Aynı zamanda hocaların gönderdiği slaytları buradan kullanabilirim. Fakat fiyat konusu beni çok kararsız bırakıyor. Yazın elime bir miktar para geçecek ve bir kısmıyla telefon alıp bir de iPad + Pencil alırsam kenara hiç param kalmıyor. Kenara para koyma düşüncesi hiç fena gelmiyor. Sizce ne yapmalıyım?

Çözüm
Benden bıktığınızı biliyorum arkadaşlar fakat kafamı kurcalayan bir şey var. Üniversite sınavına hazırlanıyorum ve tıp fakültesi istiyorum (Lütfen önce kazanda sonra düşünürsün tarzı yorumlar yapmayın düşünmek motivasyon kaynağım). Böyle devam edersem de kazanacağım gibi duruyor (umarım). Fakat başta aklımda olan sonradan çok para harcamak istemediğim için vazgeçtiğim bir şey var; iPad Pro ve Apple Pencil almak. Almak isteme sebebim tıp kitaplarını bilen bilir pahalıdır ve çok fazladırlar aynı zamanda da epey kalındırlar. Alırsam defter kitap taşıma derdim ortadan kalkar iPad ile bunları rahatlıkla halledebilirim. Aynı zamanda hocaların gönderdiği slaytları buradan kullanabilirim. Fakat fiyat konusu beni çok kararsız bırakıyor. Yazın elime bir miktar para geçecek ve bir kısmıyla telefon alıp bir de iPad + Pencil alırsam kenara hiç param kalmıyor. Kenara para koyma düşüncesi hiç fena gelmiyor. Sizce ne yapmalıyım?
Gereksiz olup olmadığını sadece sen bilebilirsin. Milletin gereksiz dediğine bakma. Ayrıca fazla da para değil ki, dolar'a çevirdiğinde karşılığında aldığın donanım açısından iPad'ler gayet uygun. Karşılığında 120Hz, P3 renk uzayı destekleyen ekran, dijital kalem desteği, muhteşem hoparlörler, iPhone Xr'la neredeyse aynı kamera, yüz tarama ve bunun gibi birçok şey alıyorsun. Her kuruşuna kadar değer gözün arkada kalmasın.
Hocam konuda bahsettiğim gibi Apple Pencil ile tüm notları almayı düşünüyorum o yüzden iPad dedim.
iPad'den başka tablet alınmaz, alınır diyen de tabletlerden bir şey anlamıyordur. App Store'daki uygulama ekosistemiyle Google Play Store yarışamaz bile. Çok daha kaliteli uygulamalar var. Apple Pencil da Wacom tablet kalemlerinden bile daha düşük gecikmeye sahip.
Surface Pro veya Book alabilirsin. iPad ile yapabileceklerinden daha fazlasını yapabileceğini düşünüyorum.
Surface Pro ve Book Türkiye'de onbinlerce lira tutan cihazlar benim gördüğüm kadarıyla. iPad'ler çok daha ucuz.
Kenara para atmak istiyorsan Pro yerine direk Air ya da normal iPad alabilirsin hepsi Apple pencil destekliyor. Profesyonel olarak kullanmayacağın için aradaki farkı anlayamazsın bile.
Aradaki farkı anlar çünkü iPad Pro'da 120Hz ekran olduğundan Apple Pencil'ın gecikme süresi 18ms yerine 9ms'ye düşüyor.
Kenara para atmak istiyorsan Pro yerine direk Air ya da normal iPad alabilirsin hepsi Apple pencil destekliyor. Profesyonel olarak kullanmayacağın için aradaki farkı anlayamazsın bile.

Dışarıdan gereksiz gibi görünebilir ama öyle olmadığını düşünüyorum. Daha birkaç gün önce tıp 4. sınıfta okuyan kuzenim iPad Pro ve Apple Pencil almayı düşündüğünü ve kendisi için araştırma yapıp yapamayacağımı sordu. Hali hazırda bir tableti var ama özellikle iPad Pro + Pencil'ın kendisine çok büyük kolaylık sağlayacağından bahsetti. Bana sorarsanız alın. Fakat sizin durumunuz farklı. Önce bir kazanın tıp fakültesini, sonra alın.

Ekran ve dokunma hassasiyeti olarak çok fark var hocam.

Dışarıdan gereksiz gibi görünebilir ama öyle olmadığını düşünüyorum. Daha birkaç gün önce tıp 4. sınıfta okuyan kuzenim iPad Pro ve Apple Pencil almayı düşündüğünü ve kendisi için araştırma yapıp yapamayacağımı sordu. Hali hazırda bir tableti var ama özellikle iPad Pro + Pencil'ın kendisine çok büyük kolaylık sağlayacağından bahsetti. Bana sorarsanız alın. Fakat sizin durumunuz farklı. Önce bir kazanın tıp fakültesini, sonra alın.

Hocam zaten alırsam sınavdan sonra alacağım. Şu an gereksiz.

Tıp kitapları genellikle İngilizce kaynak olduğu için kolaylıkla bulursun iPad'de. 1.nesil Air almıştım 2014'te, eski performansı olmasa da halen canavar gibi çalışıyor. Pili bile gayet iyi dayanıyor. Her bir kuruşuna değiyor. Ağırlık ve taşıma konusunda da büyük rahatlık sağlar sana. Tablet sektöründe Apple'nin üzerine tanımam. Alırsan asla pişman olmazsın.

O konuda düşünecek olursan ekran çözünürlüğü ve yenileme hızı daha düşük. Ekran/Kasa oranı Pro'ya göre çok az. Adı üstünde Pro diye boşuna koymamışlar. Senin gibi PDF'lerde gezinip internet için kullanılacaksa bence Pro çok gereksiz bir harcama olur. Eğer müzik, fotoğraf ve video edit gibi işler yapacaksan Pro mantıklı bir seçim olur. Arada 3500TL civarı fark var.[/QUOTE]

O konuda düşünecek olursan ekran çözünürlüğü ve yenileme hızı daha düşük. Ekran/Kasa oranı Pro'ya göre çok az. Adı üstünde Pro diye boşuna koymamışlar. Senin gibi PDF'lerde gezinip internet için kullanılacaksa bence Pro çok gereksiz bir harcama olur. Eğer müzik, fotoğraf ve video edit gibi işler yapacaksan Pro mantıklı bir seçim olur. Arada 3500TL civarı fark var.
[/QUOTE]

Hocam fiyat farkı daha az ve maalesef hiç ilgimi çekmiyor Air modeli.

Hocam ne yalan söyleyeyim çok işe yarıyor. 2016 yazında iPad mini 2 almıştım ve hala çatır çatır işime yarıyor. Gerek hızı, gerek gücü ile bilgisayar başında olamadığım zamanlar da çok yardımcı oldu. Bir de iPad Pro'yu düşünün.

Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı