iPhone 11 mi Samsung S22 mi?

Samsung orada neyi amaçladı çözemedim ama 500 mAh daha fazla koymak telefonun fiyatını uçurmazdı. S22+ ile arada epey fiyat farkı ama bunun tek nedeni batarya değil. Misal Xiaomi'de düz Mi 12 ile daha kompakt bir telefon çıkarmayı amaçladı. 6.28" telefona 4500 mAh batarya koymuşlar. Samsung'un 6.1" telefona o bataryayı koymasının hiçbir açıklaması yok cidden.

888 ile Gen 1'in en büyük sorunu ısınma ve güç tüketimi. Bunların ana nedeni ise Samsung çip kullanılması. Yine de bunlara rağmen S8 Gen 1 güçlü bir işlemci ama işte o 4 nm node'a yakışmıyor. O yüzden 888 kullanmasının hiçbir anlamı yok. Apple hem işlemci tasarımı tarafında çok iyi hem de çipleri TSMC'den alıyor. O yüzden son iki seride işlemciler arasındaki fark bu kadar açıldı. Mesela Samsung kendi çipleri yerine TSMC çip kullansın, Exynos işlemciler bile pek çok açıdan büyük gelişme kaydeder. Ancak Apple, TSMC'nin üretim bandının yüzde 60'ından fazlasına sahip olduğu için çip kıtlığından etkilenmemek amacıyla şirketlerin bazıları Samsung çiplere yönelmek zorunda kaldı. Bknz: Qualcomm ve NVIDIA. Yönelmeyenlerden bazıları da çip kıtlığı sebebiyle yeni işlemci çıkaramadı. Bknz: AMD.
Yılların markası Samsung daha adam akıllı çip üretemedi yani? Bir de AMD işbirliği vardı.

Yılların markası Samsung daha adam akıllı çip üretemedi yani? Bir de AMD işbirliği vardı.
Exynos 990 dışında yarı yolda bırakan Exynos işlemci yok. AMD ile GPU tarafında ortak geliştirdiği Exynos 2200 modelinin GPU performansı tam bir hayal kırıklığı.

Exynos 990 dışında yarı yolda bırakan Exynos işlemci yok. AMD ile GPU tarafında ortak geliştirdiği Exynos 2200 modelinin GPU performansı tam bir hayal kırıklığı.

990 gerçekten rezaletti. Zamanında test kullanımı amaçlı 1 ay S20 Ultra kullandım. PUBG testi ilk giriş 60, 15. dakikada 40-20 FPS dalgalanması.
Çok iddialı haberler gelmişti AMD Samsung iş birliği ile ilgili, Exynos 2200'de sizin dediğiniz şeyin olması da biraz garip.

Bu dediğin en fazla %10 etkiler, o kadar da hatta etkilemez. TSMC'den ziyade ARM'in yeni çekirdek mimarisinin güç tüketimi beklenenden kötü. SD ve Exynos TSMC tarafından da üretilseydi yine Apple yongalarının gerisinde kalacaktı.

Evet hocam muhtemelen yine geri kalırlardı ama en azından güç tüketimi arasındaki fark bu kadar olmazdı. Özellikle NVIDIA ve Qualcomm öyle bir hızla Samsung çiplerden kaçmaya çalışıyor ki fark pek az gibi görünmüyor.

Samsung orada neyi amaçladı çözemedim ama 500 mAh daha fazla koymak telefonun fiyatını uçurmazdı. S22+ ile arada epey fiyat farkı ama bunun tek nedeni batarya değil. Misal Xiaomi'de düz mi 12 ile daha kompakt bir telefon çıkarmayı amaçladı. 6.28" telefona 4500 mAh batarya koymuşlar. Samsung'un 6.1" telefona o bataryayı koymasının hiçbir açıklaması yok cidden.

888 ile gen 1'in en büyük sorunu ısınma ve güç tüketimi. Bunların ana nedeni ise Samsung çip kullanılması. Yine de bunlara rağmen S8 gen 1 güçlü bir işlemci ama işte o 4 nm Node'a yakışmıyor. O yüzden 888 kullanmasının hiçbir anlamı yok. Apple hem işlemci tasarımı tarafında çok iyi hem de çipleri TSMC'den alıyor. O yüzden son iki seride işlemciler arasındaki fark bu kadar açıldı. Mesela Samsung kendi çipleri yerine TSMC çip kullansın, Exynos işlemciler bile pek çok açıdan büyük gelişme kaydeder. Ancak Apple, TSMC'nin üretim bandının yüzde 60'ından fazlasına sahip olduğu için çip kıtlığından etkilenmemek amacıyla şirketlerin bazıları Samsung çiplere yönelmek zorunda kaldı. Bknz: Qualcomm ve NVIDIA. Yönelmeyenlerden bazıları da çip kıtlığı sebebiyle yeni işlemci çıkaramadı. Bknz: AMD.

Hocam zaten pili fiyat ucuz olsun diye kısmıyorlar telefon ince olsun diye.

Bence iPhone 11, neden diye sorarsanız Android'lerin hepsi aynı birbirimizi kandırmayalım hepsi kronik sıkıntılı oluyor bir zamandan sonra, en azından iPhone alınca iyi bir süre rahat kullanıyorsunuz, Android çiledir.

Katılıyorum bende de S3 mini vardı her gün donuyordu bugün 13 Pro'ya geçtim vallahi iPhone ezer geçer (!).

Yeni konular

Geri
Yukarı