iPhone 11 pil sağlığı hızlı düşüyor

qoray99

Kilopat
Daha fazla  
Merhaba, 9 ay önce iPhone 11 almıştım başlarda 2-3 ayda bir %1 azalıyordu pil sağlığı. %97'ye kadar 8 ayda falan geldi. Ancak şu son son 1-2 haftada %2 düştü. 97'ye geldikten 1 hafta sonra 96 ya 4-5 gün sonra da 95'e düştü pil sağlığım. Neden bu şekilde çabuk düşmeye başladı bir sıkıntı mı var?

Şarj kullanımım başlarda 20-80'di, daha sonrasında yetmemeye başlayınca 20-90 arasına çıkardım. Ancak bu da günü çıkarmama yetmemeye başladı, şarjım giderek hızlı bitmeye başlıyor. Artık 10 civarlarından 90'a kadar şarj ediyorum. Her sabah 1 kere şarj edip kullanıyorum. Akşamları şarjım 20-30'larda olunca kısa süreli şarj etmek istemediğimden sabaha kalması için şarjı 10'lara kadar düşürüyorum. Yanlış mı yapıyorum? Ne yapmamı tavsiye edersiniz? Ve bu pil sağlığı düşüşü durumu normal mi?

Bunun pek çok sebebi olabilir. Kullanım şeklini bilmediğimden tam net söyleyemem ama en bariz sebepler:

1. Güncelleme yapınca pil sağlığı genelde düşer.
2. Telefon ısınıyorsa pil sağlığı hızlı düşer.
3. Güneşte kalıyorsa pil sağlığı hızlı düşer.
4. Sürekli zorlayacak uygulamalara giriyorsan ve oyun oynuyorsan pil sağlığı düşer.

Tavsiyem bu kadar fazla takılmaman. Yılda %5-6 düşmesi çok da korkulacak bir olay değil. Bazen uzun süre bekleyip sonra sağlığın düştüğünü gösterebiliyor. Pil sağlığım %71 yani buraya gelene kadar neler yaşadığımı biliyorum.

İnsanlar %20 ve %80 şarja fazla takılıyorlar. Yıllardır %10-20'de takıyorum. %100'e kadar gidiyor. İyileştirilmiş pil şarjı da kapalı. Şimdi son model iPhone'um olsa onu da %20-80 arası tutmam. Biz bu cihazları %60'ını kullanalım diye almıyoruz. Komik bir durum bence.

Bunun pek çok sebebi olabilir. Kullanım şeklini bilmediğimden tam net söyleyemem ama en bariz sebepler:

1. Güncelleme yapınca pil sağlığı genelde düşer.
2. Telefon ısınıyorsa pil sağlığı hızlı düşer.
3. Güneşte kalıyorsa pil sağlığı hızlı düşer.
4. Sürekli zorlayacak uygulamalara giriyorsan ve oyun oynuyorsan pil sağlığı düşer.

Tavsiyem bu kadar fazla takılmaman. Yılda %5-6 düşmesi çok da korkulacak bir olay değil. Bazen uzun süre bekleyip sonra sağlığın düştüğünü gösterebiliyor. Pil sağlığım %71 yani buraya gelene kadar neler yaşadığımı biliyorum.

İnsanlar %20 ve %80 şarja fazla takılıyorlar. Yıllardır %10-20'de takıyorum. %100'e kadar gidiyor. İyileştirilmiş pil şarjı da kapalı. Şimdi son model IPhone'um olsa onu da %20-80 arası tutmam. Biz bu cihazları %60'ını kullanalım diye almıyoruz. Komik bir durum bence.

Pek fazla oyun oynamıyorum hocam nadir hafta yarım saat falan anca. Genellikle sosyal medyalarda geçiriyorum zamanımı. Şarj olurken ısınıyor evet. Hatta genellikle 80'e gelince kendini durduruyor şarj. Daha önceleri böyle bir durumla karşılaşmamıştım. Belki de yaz olduğu için ekstra bir ısınma söz konusu olduğundandır bilemiyorum.

Tabii dediğinizin haklılık payı var ama bir yandan da telefonu uzun ömürlü kullanmak istiyor insan :D Şu durumda özellikle bir şeyleri yenilemek kolay değil.

Pek fazla oyun oynamıyorum hocam nadir hafta yarım saat falan anca. Genellikle sosyal medyalarda geçiriyorum zamanımı. Şarj olurken ısınıyor evet. Hatta genellikle 80'e gelince kendini durduruyor şarj. Daha önceleri böyle bir durumla karşılaşmamıştım. Belki de yaz olduğu için ekstra bir ısınma söz konusu olduğundandır bilemiyorum.

Tabii dediğinizin haklılık payı var ama bir yandan da telefonu uzun ömürlü kullanmak istiyor insan :D Şu durumda özellikle bir şeyleri yenilemek kolay değil.
Ben bunu pil değiştirmeden 2 yıl daha kullanırım açıkçası. Hala daha 5 saate kadar ekran süresi alabiliyorum. Şarj olurken ısınması normal ama benim gözlemlerime göre iyileştirilmiş pil şarjı açıkken telefon alev alıyordu. O yüzden onu kapattım. Böyle daha iyi açıkçası. iPhone 5'te de 8 Plus'ta da aynı şekilde idare ettim. Forumdakiler bu konuda bana pek katılmasa da ben o seçeneği kapatmaktan yanayım.

Zaten o telefonu uzun ömürlü kullanmak istesen de en fazla benimki gibi %70'lere düşer sonra değiştirirsin.

Yeni konular

Geri
Yukarı