İnceleme iPhone 12 Mini

Arkadaşlar 2021 Ekim ayından beri iPhone 12 Mini kullanıyorum 8.149 TL fiyatına almıştım. 2 yıl 5 aydır kullanıyorum o zamanın döviz kuru ile 950 dolara falan aldım.
Öncelikle ilk günkü gibi performansı var performans konusunda sıfır sıkıntı. Ama en önemli mevzusu pil pil sağlığım %80 şu an şarjım %18 3 saat 8 dakika ekran sürem var 3 saat 30 dakika falan çıkarır tek Instagram Clash of Clans falan takıldım. Böyle aslında normal kullanıyorsanız sıkıntı hiç yok. Ama dışarıya git gel yaptığımda ekran parlaklığını arttırma gerekiyor eve çok kullanın ya da çok az kullanın yüzde 25 altında şarjla geliyorum.

Tavsiye eder miyim almayı eğer günümüz telefonlarının büyüklüğü hoşunuza gitmiyorsa ve 5G destekli performans konusunda canavar olan zaten en baba oyun PUBG mobilde onu da en üst ayarlarda hala kasmadan oynuyorum.
Pil konusunda aşırı ağır oyunlar oynamıyorsanız eğer sıfır yüzde 100 pil sağlıklı 4 saat 30 dakika üzeri günlük götürür.
1-2 yıl sonra telefonun pilini orijinal olarak değiştirip bir 3-4 yıl daha kullanmayı düşünüyorum iPhone gerçekten uzun süre götüren performans telefonudur.

Almayı düşünen varsa sıfırı Amazon'da Amazon tarafından 26.000 TL'ye satılıyor. (2 ay önce en ucuzu 36.000di)

Yenilenmiş olanlarını da 18.500 TL'ye bulabiliyorsunuz tabii yenilenmişler nasıldır bilmem.

iPhone asla tavsiye edilmemeli. Sırf iOS diye para veriyorsunuz çünkü.

Aynı fiyata yani 25 K'ya 120 Hz, bataryası 1 günü çıkaran, işlemci olarak önde olan S23 FE önerebilirsiniz.

Kaç kere iOS cihaz kullandınız veya kıyasladınız?

Hayattaki tek vasfınız iPhone kullanmak mı? :)

Yıllarca iPhone kullandıktan sonra S23 ultraya geçiş yapınca anladım ki ben yıllarca bomboş telefonlar kullanmışım.

Bende S23Ultra ile 14 Pro Max'i 2 cebime aynı anda koyunca anladım ki S23ultraya para vermek akıl işi değil.

Değil işte... Samsung'da vergi hiç yok. Kore-Türkiye serbest ticaret antlaşması sayesinde Samsung vergisiz satış yaparken iPhone cihazlarda normal vergi var.

E tamam ne fark ediyor? Sen bana ciddi ciddi iPhone mi savunuyorsun? Vergi olsun olmasın umurumda değil bana yüksek fiyata mal oluyorsa aynı fiyata daha iyi ürünler varsa daha iyi olanı tercih ederim.

Sen S23FE yerine iPhone 11 al keyfine bak.

Döneminin bende hayranlık bırakan telefonuydu. 12 Pro, 12 Pro Max varken bir ara geçsem mi diye düşünmedim değil ki o dönem 8K fiyatı vardı düz 11 ile de aynıydı. Mini serilerinin en güzel yanı bence ele alındığında iPhone 5/5s hissi oluşturması. Şu anda arkadaşların da dediği gibi eylül ayında 4. senesine girecek bir cihaz o yüzden de artık iPhone şart değilse ne 12 ne de 12 mini tercih edilmemeli.

Hocam hala iPhone 6 ve 7'ler kullanılıyor ve 2014 yılında iPhone 6'lar çıktı 10 yıl oldu ve 1000-2000 TL arası 2. el piyasası var 6 serisinin. 4. yılına girilmesine rağmen hala vatandan mediamarkta 12'ler stoklarda bulunuyor ve telefon teknolojisi aşırı bir gelişme göstermedi hala ve bence 12 serisi alınabilir 12 ile 15 serisi arasında bile bir tek birkaç özellik farkı dışında fark yok uzun ömürlü ve amiral olarak bence hala alınır şahsi fikrim. 2030'a kadar da alan rahat kullanır o zaman ne gibi değişikler olur piyasada onu da bilemeyiz.

Neden hocam? Fikrinizi belirtirseniz sevinirim.

Hocam iPhone 6'lar 2014 yılında çıktı ve hala 2. el piyasasında aktif 1000-2000 TL arası piyasaya sahip yani bugün iPhone 12 o fiyata alırsan en kötü 200-300 dolara 4-5 yıl sonra bile verirsin ama Android'ler ucuza gider.
2. olarak iPhone telefonlarda kasma donma eskime gibi bir mevzu fazla yok performans konusunda bugün 12 bile PUBG'de üst ayarlarda çok rahat akıcı oynarsın. Günlük kullanım için kamera olarak da oldukça iyi Android'ler bir zamandan sonra sıkıntı çıkarıyor.

Hocam hala iPhone 6 ve 7'ler kullanılıyor ve 2014 yılında iPhone 6'lar çıktı 10 yıl oldu ve 1000-2000 TL arası 2. el piyasası var 6 serisinin. 4. yılına girilmesine rağmen hala vatandan mediamarkta 12'ler stoklarda bulunuyor ve telefon teknolojisi aşırı bir gelişme göstermedi hala ve bence 12 serisi alınabilir 12 ile 15 serisi arasında bile bir tek birkaç özellik farkı dışında fark yok uzun ömürlü ve amiral olarak bence hala alınır şahsi fikrim. 2030'a kadar da alan rahat kullanır o zaman ne gibi değişikler olur piyasada onu da bilemeyiz.

Piyasa değerini koruduğuna katılıyorum. Bugün o paraya alınabilir bir telefon değil. Günümüze ayak uydurabilen bir telefon da değil. 60Hz ekran, telefoto olmaması, düşük dayanan pil ömrü, kamera kalitesinin düşük ışıkta iyi performans verememesi, RAM miktarı az vs diye gider. O paraya S23 varken de kimseye önermiyorum zaten bu forum da aynısını söylüyor, Üstte kötüleyerek saydığım şeyler sizin için yeterli olmasa da olur diyebileceğiniz şeyler olabilir ama birçok insan için artık olmazsa olmaz ve o paraya F/P değil dediğim gibi ederi 30K değil. 15K olsa o zaman gideri olurdu. Teknoloji marketlerinde stoklarının olması da bir anlam ifade etmez.

Geri
Yukarı