iPhone 12 Mini'ye neden 4217 TL vergi ödüyoruz?

Eki Görüntüle 748860

Herkese merhaba. Yaklaşık 2-3 yıldan beri iPhone SE (1.nesil) kullanıyorum ve yakın zamanda yeni bir telefon almayı planlıyorum. İlk olarak iPhone 11 almayı düşündüm ama 12 serisi biraz aklımı çeldi, ta ki fiyatları görene kadar. Şimdi benim kafada iki soru var. İlki sizce de bu veri çok aşırı değil mi? Çünkü telefonun yarısı vergi. İkincisi ise bu cihazın bu kadar pahalı olmasının sebebi vergiler mi yoksa Apple'ın cihazları ülkemize daha pahalı sokması mı?

→ cevaplarınızı esirgemeyin.

Fiyatı P30 Lite ile aynı olsa da almam gel gelelim alman araba satışlarında arabanın üreticisinden daha fazla kazanan bir ülkedeyiz normal şeyler bunlar.

Aslında sesimizi çıkarsak her şey düzelecek. Devlet hazır lokmaya alıştı. BMW alıyorsun 400.000 TL araba 1.5 milyon TL vergi geliyor. Devlet üretim yapsa bu kadar kazanamaz. Arabayı ithal aldığımız ülke bizden az kazanıyor.

Maalesef öyle. Çoğu ürüne kendi fiyatından daha fazla vergi ödüyoruz.

• PS5’in gümrük girişi: 4000 TL
  • Gümrük vergisi: +2000 TL
  • ÖTV: +1.200 TL
  • KDV: +1.296 TL
  • Toplam vergi: 4.496 TL
  • Toplam fiyat: 8.496 TL
iPhone 12: 799 ABD doları.
  • Kur karşılığı ~6.330 TL, vergiler dahil ~11.300 TL
Kendi fiyatının 2 katından daha fazla bile.

Eki Görüntüle 748860

Herkese merhaba. Yaklaşık 2-3 yıldan beri iPhone SE (1.nesil) kullanıyorum ve yakın zamanda yeni bir telefon almayı planlıyorum. İlk olarak iPhone 11 almayı düşündüm ama 12 serisi biraz aklımı çeldi, ta ki fiyatları görene kadar. Şimdi benim kafada iki soru var. İlki sizce de bu veri çok aşırı değil mi? Çünkü telefonun yarısı vergi. İkincisi ise bu cihazın bu kadar pahalı olmasının sebebi vergiler mi yoksa Apple'ın cihazları ülkemize daha pahalı sokması mı?

→ cevaplarınızı esirgemeyin.

Hocam oyun konsolu ve oyun üreticileri en ucuz ve en karsız fiyattan Türkiye'ye satım yapıyor Apple'de durum böyle mi bilmem ama büyük oranda fiyatın vergi kontrolünde olduğunu düşünüyorum mesela konsollardaki %50'lik vergi %20 olacak 8300 TL'yi yüksek oranda eritecektir bu bir de ÖTV tamamen ortadan kalkıp gümrükten geçerken zamlanmazsa rahatça alabiliriz bu tür teknolojik ürünleri.
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Alma diye bu kadar vergi var. Sen ne kadar ithal ürün alırsan cari açık o kadar artıyor.

Cari açık o kadar arttı ki artık devlet ithal mal alma diye çok fazla vergi koyuyor.
İlla alıcam dersen bu vergileri vermek zorunda kalıyorsunuz.

Bu şekilde cari açığı düşük tutmaya çalışıyorlar ama ne kadar düşük tutabildikleri meçhul.

Sessizce vergini bırak ve git dostum (!) :)
İçim el vermiyor. 😕
Alma diye bu kadar vergi var. Sen ne kadar ithal ürün alırsan cari açık o kadar artıyor.

Cari açık o kadar arttı ki artık devlet ithal mal alma diye çok fazla vergi koyuyor.
İlla alıcam dersen bu vergileri vermek zorunda kalıyorsunuz.

Bu şekilde cari açığı düşük tutmaya çalışıyorlar ama ne kadar düşük tutabildikleri meçhul.
Doğru düzgün yerli bir telefon markası var mı ki ithal cihaz almayayım? Venüs alacak halimiz yok.

Yeni konular

Geri
Yukarı