iPhone 13 kamera incelemesi

OnurDoğan63_19

Hectopat
Makaleler
3
Yaklaşık 2 aydır iPhone 13 cihazımla çeşitli yerlerde fotoğraf çekmekteyim. Dikkatimi çeken bazı ayrıntılardan bahsedeceğim.
fotoğraf kısmı; özellikle son 2 haftadır kamera konusuna çok odaklandım;
1- fotoğraf çekerken uygun ışığı yakaladığımda profesyonel kameradan hiçbir farkı yok diyebilirim, çok rahat kafa tutabilir profesyonel kameralara.
Akşam gün batımındaki gözü yormayan kızıl güneş ışığı veya sabah güneş doğarken çektiğim fotoğraflarda kalite çok daha iyi. Kapalı ortamlarda veya gölgede ise çektiğim fotoğrafların kalitesi bir o kadar kötü. Yani bu kısımda diyeceğim şu, iyi bir ışıkla çok güzel fotoğraflar çekebilirsiniz. Güneşin yüze çok aşırı geldiği anlarda da çekmemenizi tavsiye ederim.
2- fotoğraf çekerken telefonu dik bir vaziyette tutmanız gerekiyor. Eğer eğimle tutup fotoğraf çekerseniz, özelikle uç kısımlarda kalan yerler çok kötü çıkıyor.
Sanki fotoğraf eğilip büzülmüş gibi oluyor.

video kısmı;
1- eğer videoları sadece telefon ekranında izleyeceksiniz, 4K 60 FPS videolar güzel oluyor fakat aktarım yapıp başka Media oynatıcılarda oynatacaksanız 1080p 60 FPS idealdir. Media oynatıcınız 4K destekliyorsa tabii ilk dediğim gibi 4K 60FPS olarak devam edebilirsiniz.
2- eğer video ile herhangi bir sosyal medyaya paylaşım yapacaksanız kalite kaybını aza indirmek için 1080p 30 FPS idealdir.

2 örneği de instagram hesabıma yükledim, onr.dogann inceleyebilirsiniz. Hem fotoğraf hem de reels videosu var.

Son düzenleme:
1- eğer videoları sadece telefon ekranında izleyeceksiniz, 4K 60 FPS videolar güzel oluyor fakat aktarım yapıp başka Media oynatıcılarda oynatacaksanız 1080p 60 FPS idealdir. Media oynatıcınız 4K destekliyorsa tabii ilk dediğim gibi 4K 60FPS olarak devam edebilirsiniz.
Hocam bence tam tersi zaten telefon 4K değil 1080p60 yeterlidir ama başka cihazda izlenecekse rahatlıkla TV bulunabilir veya birkaç seneye 4K ekranlar yaygınlaşınca izlenir.

Hocam bence tam tersi zaten telefon 4K değil 1080p60 yeterlidir ama başka cihazda izlenecekse rahatlıkla TV bulunabilir veya birkaç seneye 4K ekranlar yaygınlaşınca izlenir.
Neden ki ? Telefon 4K 60 FPS çektiği videoyu oynatabiliyor. Ama şuan hem elimdeki laptop hem de televizyonum uygun değil. Ben bu amaçla demiştim. 1080p 60 FPS en yaygın video biçimidir şuan.

Merhaba 13 mini 256 GB ile 13 128 GB arasında kaldım. 4K videolar ve fotoğraflar çekiyorum. Halihazırda iPhone XS 64GB ile çok bir sorun yaşamıyorum ama 13 serisinde sinematik mod ve geliştirilmiş kameralar var. Bir fotoğraf veya 1 dakikalık 4K 60fps video kaç mb tutuyor acaba? Ona göre cihaz seçeceğim.

Yeni konular

Geri
Yukarı