iPhone 13 pil sağlığı nasıl korunur?

efedddd

Centipat
Selam. Geçen hafta Turkcell üzerinden iPhone 13 satın aldım. Telefonun pilinin ömrünün uzun olmasını istiyorum. Pil sağlığının düşmemesini sağlamam için telefonumu ne sıklıkla şarj etmeliyim? Şu anda telefon tamamen kapanınca şarja takıyorum ve 100 olmadan çıkarmıyorum doğru mu yapıyorum? Doğrusu nedir?

Açıkçası güncelleme yaptığınız sürece ne derece pili koruyabilirsiniz bilmiyorum. Ben iOS 16 yükleyene kadar pil sağlığı 99'daydı. IOS 16 yükledikten sonra her hafta pil sağlığı 1 seviye düştü. Şu an %88'de :) genel olarak şarjda kullanmaman lazım, ve pil %100 olur olmaz çıkartıyorsan başka yapman gereken bir şey yoktur.

Her zaman tam dolur boşalta gerek yok. Acil durumlarda tam boşalmadan doldurabilir ya da tam dolmadan çıkarabilirsiniz. Bu şekilde kullanırsanız 10-15 günde bir tam doldur boşalt yapmak faydalı olacaktır.
Li-Ion pillerde en büyük etken sıcaklıktır. Telefonu ısınmadan ne kadar korursanız pil ömrünüz o kadar uzun olacaktır.
Tabi güncelleme de etken. Güncellemeler pil kullanım süresini düşürüyor maalesef.
Hayırlı olsun, güzel günlerde kullanın.

Selam. Geçen hafta Turkcell üzerinden iPhone 13 satın aldım. Telefonun pilinin ömrünün uzun olmasını istiyorum. Pil sağlığının düşmemesini sağlamam için telefonumu ne sıklıkla şarj etmeliyim? Şu anda telefon tamamen kapanınca şarja takıyorum ve 100 olmadan çıkarmıyorum doğru mu yapıyorum? Doğrusu nedir?

IPhone'da pil sağlığı için en doğru yöntem yüzde 20 de şarja takıp yüzde 100 olduğunda prizden almaktır.

Her zaman tam dolur boşalta gerek yok. Acil durumlarda tam boşalmadan doldurabilir ya da tam dolmadan çıkarabilirsiniz. Bu şekilde kullanırsanız 10-15 günde bir tam doldur boşalt yapmak faydalı olacaktır.
Li-ıon pillerde en büyük etken sıcaklıktır. Telefonu ısınmadan ne kadar korursanız pil ömrünüz o kadar uzun olacaktır.
Tabii güncelleme de etken. Güncellemeler pil kullanım süresini düşürüyor maalesef.
Hayırlı olsun, güzel günlerde kullanın.

Keşke yapmasaydım güncellemeyi tüh.

Pil sağlığı, yok %20'de taktım 80'de çektim gibi şeylerle korunmaz. Senin kullanımına bağlı sen telefonu çok ısındırarak kullanıyorsan pilin erken biter. Gün içinde 1 kereden fazla şarja takıyorsan erken biter. %100 şarjı bitirene kadar kullanırsan ara vermessen, Pil sağlığın düşer. Şarja takılıyken kullanırsan, oyun oynarsan çok daha hızlı biter. Pil sağlığı tamamen kullanım ile alakalı birşeydir. Telefonu yormadan kullanırsanız. Ne güncelleme sonrası ne de zaman geçtikçe kasmaz donmaz, pilide erken bitmez.

13 Pro kullanıyorum 6 aydır, 20 altına düşürmem 100 olunca şarjdan alırım, sürekli oyun ve sosyal medya olarak kullanıyorum hatta telefonu ilk aldığımda konu açmıştım nasıl şarj edeyim diye günde bazen 3 kere doldurduğumda oldu telefonu ama pek kafaya takmayın.
Güncel cycle ve pil sağlığı resimde görünüyor. Oyun oynamaktan telefonun yandığı zamanlarda oldu :)

pil.png

Yeni konular

Geri
Yukarı