iPhone 13 vs iPhone 13 Pro vs iPhone 14

Mate 50 Pro mu? Gece kamerasında Minecraft gibi oluyor her yer, ayrıca leica gibi lenslerden bahsetmiyorum, sensörlerden bahsediyorum. İnan bana o göreceli bir kavram :D kimse gelip de bariz bir şekilde gece kamerasında 14 pm veya S22u iyi diyemez, ama şöyle bir gerçek var ki benim diğer dediklerim yani makro, Zoom ve telephoto da S22u rakipsiz. Son olarak da "iPhone Zoom'un ve makronun üstünde durmuyor" deyip geçemezsin her şey ortada işte, bariz bir şekilde S22u daha iyi, sen nasıl S22'nin mobil veride verdiği 5 saat ekran süresine "vasat, çöp" vs. diyorsan bende buna vasat derim o zaman.

Gece çekimi Zoom de o zaman. Sadece düşük ışık dediğin zaman gece az ışıkta standart fotoğraf olur. Gece düşük ışık zoomsuz fotoğraf çekiminde S22 Ultra 14 Pro Max'in de Mate 50 Pro nunda gerisinde.

Gece çekimi Zoom de o zaman. Sadece düşük ışık dediğin zaman gece az ışıkta standart fotoğraf olur. Gece düşük ışık zoomsuz fotoğraf çekiminde S22 Ultra 14 Pro Max'in de Mate 50 Pro nunda gerisinde.

Düşük ışık, az ışıkta standart fotoğraf olmaz. Çok daha az ışık alıyor o zaman belli oluyor sensörlerin kalitesi, bu bağlamda S22 Ultra'dan daha canlı görüntüler sunan bir telefon yok. Hepsi ışığı çok fazla alıyor. Bu arada mesele ağacın gözükmesi ya da gözükmemesi değil, onu Pro kamerayla istediğin gibi ayarlayabiliyorsun zaten, ama 14 PM'de ağaçların gözükmemesi, ışığı çok fazla almaması ve S22U gibi canlı çekmesi gibi bir seçenek yok Pro kamerada. Mate 50 Pro'dan bahsetmeyeceğim bile, berbat OIS motoru ile Galaxy S21 Ultra'nın bile gerisinde kalıyor. DXOMARK'ın gerçekten adil karşılaştırmalar yaptığını mı düşünüyorsunuz? Mi 11 Ultra'ya, 12 Pro Max'den daha iyi bir puan vermişleri ama test videolarında, Zoom'da, gün ışığında vs. çok bariz bir şekilde 12 Pro Max daha iyi çekiyordu. Huawei dahil olacak şekilde bütün Çin firmalarını şişiren bir karşılaştırma sitesi o.

Dosya Ekleri

• Ekran Görüntüsü (51).png
    Ekran Görüntüsü (51).png
    922,8 KB · Görüntüleme: 33
iPhone 14 ülkemizde çok pahalı 57.000 TL'lik telefonu araba ile takas eden bir kişi vardı aklıma o geldi ben bunu söyleyince iPhone 13 al geç derim.

Düşük ışık, az ışıkta standart fotoğraf olmaz. Çok daha az ışık alıyor o zaman belli oluyor sensörlerin kalitesi, bu bağlamda S22 Ultra'dan daha canlı görüntüler sunan bir telefon yok. Hepsi ışığı çok fazla alıyor. Bu arada mesele ağacın gözükmesi ya da gözükmemesi değil, onu Pro kamerayla istediğin gibi ayarlayabiliyorsun zaten, ama 14 Pm'de ağaçların gözükmemesi, ışığı çok fazla almaması ve S22u gibi canlı çekmesi gibi bir seçenek yok Pro kamerada. Mate 50 Pro'dan bahsetmeyeceğim bile, berbat OIS motoru ile Galaxy S21 Ultra'nın bile gerisinde kalıyor. Dxomark'ın gerçekten adil karşılaştırmalar yaptığını mı düşünüyorsunuz? Mi 11 Ultra'ya, 12 Pro Max'den daha iyi bir puan vermişleri ama test videolarında, Zoom'da, gün ışığında vs. çok bariz bir şekilde 12 Pro Max daha iyi çekiyordu. Huawei dahil olacak şekilde bütün Çin firmalarını şişiren bir karşılaştırma sitesi o.

Dxomark benim gözümde bir balon. Mate 50 Pro'yu överken o saçma siteden ziyade YouTube videolarında çekimlerine baktım. Gece performansı çok iyi. S22 Ultra kamerası iyi bir kamera ama kalite olarak bir Mate 50 Pro'ya da bir 14 Pro Max değil. Yüzlerce karşılaştırmalı test seyrettim. Fotoğrafçılık bilgimde iyidir. Gece çekiminde 3 kritere bakılır 1-karanlıktan detay çıkarma 2-kumlanma olmaması 3-renk doğruluğu 3 kriterdede 14 Pro Max çok iyi iş çıkartıyor. S22 Ultra karanlıktan detay çıkarma ve kumlanma olmaması gibi durumlarda genel olarak başarılı ama renk doğruluğu konusunda sınıfta kalıyor. S22 ultranın gece çekimlerini doğal bulan bir tane teknoloji editörü yok. Gündüz çekimlerinde bir ağacı ya da çiçeği çektiğinde 14 Pro Max ile S22 Ultra arasında renk doğruluğu olarak çok ciddi fark yok ama iş bir insanı çekmeye gelince S22 Ultra 14 Pro Max gibi doğal fotoğraf çekemiyor. Bir gün mediamark ya da Teknosa'ya bir arkadaşınla git. Arkadaşını önce S22 Ultra sonra 14 Pro Max'le çek. İkisinin de çektiği fotoğraflarda yüz renklerine dikkatli bak. Ne demek istediğimi anlayacaksın.

Son düzenleme:
@Erenk1905
Ben doğallıktan bahsetmiyorum ya da S22 Ultra'nın kamera konusunda 14 Pro Max'den daha iyi olduğunu söylemiyorum. Kalite olarak 14 Pro Max'i geçtim Mate 50 Pro kadar iyi değil demeniz gerçekten çok komik olmuş, S22U 14PM'den daha iyi çekmiyor zaten, makro, Zoom ve düşük ışıkta daha canlı renkler sunan S22 gibi bir telefon yok. Ayrıca Mate 50 Pro'nun berbat bir OIS motoru var ve Zoom'daki netlikte yine bir S22 Ultra hatta S21 Ultra değil.

S22 Ultranın gece çekimlerini doğal bulan bir tane teknoloji editörü yok. Gündüz çekimlerinde bir ağacı ya da çiçeği çektiğinde 14 Pro Max ile S22 Ultra arasında renk doğruluğu olarak çok ciddi fark yok ama iş bir insanı çekmeye gelince S22 Ultra 14 Pro Max gibi doğal fotoğraf çekemiyor.

Hmm, bir de şöyle düşün o izlediğin teknoloji editörleri ya da kanalları her neyse, 14 Pro Max'in S22U kadar canlı çektiğini de söylemiyor. Hatta canlılık konusunda S22 Ultra, S21 Ultra gibi çeken herhangi bir telefon yok piyasda. Bu göreceli bir kavram, 14 Pro Max'in doğru renkler sunması tamam iyide bir fotoğrafı güzel ve estetik gösteren en önemli nokta canlılıktır, bunun aksini kimse iddia edemez ve 14 PM, S22 Ultra'ya göre canlılık konusunda vasat fotoğraflar çekiyor. Kaldı ki S22 Ultra'nın rakibi 14 Pro Max bile değil, 13 Pro Max'dir.

Dosya Ekleri

• Ekran Görüntüsü (52).png
    Ekran Görüntüsü (52).png
    1,1 MB · Görüntüleme: 31
  • Ekran Görüntüsü (51).png
    Ekran Görüntüsü (51).png
    922,8 KB · Görüntüleme: 25
  • Ekran Görüntüsü (50).png
    Ekran Görüntüsü (50).png
    1,3 MB · Görüntüleme: 32
@Erenk1905
Ben doğallıktan bahsetmiyorum ya da S22 Ultra'nın kamera konusunda 14 Pro Max'den daha iyi olduğunu söylemiyorum. Kalite olarak 14 Pro Max'i geçtim Mate 50 Pro kadar iyi değil demeniz gerçekten çok komik olmuş, S22u 14Pm'den daha iyi çekmiyor zaten, makro, Zoom ve düşük ışıkta daha canlı renkler sunan S22 gibi bir telefon yok. Ayrıca Mate 50 Pro'nun berbat bir OIS motoru var ve Zoom'daki netlikte yine bir S22 Ultra hatta S21 Ultra değil.

Hmm, bir de şöyle düşün o izlediğin teknoloji editörleri ya da kanalları her neyse, 14 Pro Max'in S22u kadar canlı çektiğini de söylemiyor. Hatta canlılık konusunda S22 Ultra, S21 Ultra gibi çeken herhangi bir telefon yok piyasda. Bu göreceli bir kavram, 14 Pro Max'in doğru renkler sunması tamam iyide bir fotoğrafı güzel ve estetik gösteren en önemli nokta canlılıktır, bunun aksini kimse iddia edemez ve 14 pm, S22 Ultra'ya göre canlılık konusunda vasat fotoğraflar çekiyor. Kaldı ki S22 Ultra'nın rakibi 14 Pro Max bile değil, 13 Pro Max'dir.

Huawei firmasını Apple'ı taklit ettiği için zerre sevmem. Ben YouTube testlerinde gördüğümü yazdım. Şu konuda haklısın canlı renkleri sevende var.

Yeni konular

Geri
Yukarı