iPhone 13 vs iPhone 13 Pro

Aynı ikilemde ben de kaldım fakat aynı isimli bir konu gördüğüm için tekrar konu açmaktan emin olamadım.

Acaba konu sahibi telefonu aldı mı, aldıysa hangi modeli aldı?

Ödeme konusunda bir problemim çok fazla olmayacak gibi ama 4000 TL fark konusunda emin olamadım. En az 4 yıl kullanmayı düşündüğüm için almışken Pro mu almalıyım acaba?

Hocam kısaca şöyle deyim ekranı 120 Hz çok akıcı bir ekran Android telefonlar bile çoğu cihazı 60 Hz değil kamerasında 6 kat Zoom var iPhone 13'te 3 kat Zoom var, ekranı 120 Hz olsaydı iPhone 13 tercih ederdim ama sırf 120 Hz için değer bence kısacası kayda değer. Sadece ekranı ve kamerasının değişikliği var. Bir de sizi zorlamayacaksa bütçe neden direkt üst modelini almayasanız ki? Bir de bütçeniz zorlamayacaksa alın bakın size demiyorum genel olarak konuşuyorum. iPhone almak için kredi çekmeyin birikmiş paranızı vermeyin bütçe varsa alın sosyal mesaj :D.

Hocam kısaca şöyle deyim ekranı 120 Hz çok akıcı bir ekran Android telefonlar bile çoğu cihazı 60 Hz değil kamerasında 6 kat Zoom var iPhone 13'te 3 kat Zoom var, ekranı 120 Hz olsaydı iPhone 13 tercih ederdim ama sırf 120 Hz için değer bence kısacası kayda değer sadece ekranı ve kamerasının değişikliği var bir de sizi zorlamayacaksa bütçe neden direk üst modelini almayasanız ki? Bir de bütçeniz zorlamayacaksa alın bakın size demiyorum genel olarak konuşuyorum iPhone almak için kredi çekmeyin birikmiş paranızı vermeyin bütçe varsa alın sosyal mesaj :D.

Ha bir şey eklemeyi unuttum telefonu 6-7 yıl bile kullanırsınız, bunlar iPhone olduğu için uzun ömürlüdür.

Son düzenleyen: Moderatör:
Aynı ikilemde ben de kaldım fakat aynı isimli bir konu gördüğüm için tekrar konu açmaktan emin olamadım.

Ödeme konusunda bir problemim çok fazla olmayacak gibi ama 4000 TL fark konusunda emin olamadım. En az 4 yıl kullanmayı düşündüğüm için almışken Pro mu almalıyım acaba?

Pro ile düz 13 arasında performans farkı yok hocam.
Bütçe sorun değilse 13 Pro alın, hem daha iyi kamera, ekran ve batarya sahibi bir cihaz alırsınız.

Pro ile düz 13 arasında performans farkı yok hocam.
Bütçe sorun değilse 13 Pro alın, hem daha iyi kamera, ekran ve batarya sahibi bir cihaz alırsınız.
Callandor senle gerçekten discord gibi bir yerde konuşmak istiyorum hiçmi bir sosyal mecra kullanmıyorsunuz? :D. (Modlar şimdi bana ceza verecek ama ben şimdi nereden yazayım bu sorumu technopat sosyalden bunları konuş diceksiniz öyle olmuyorki burası forum orası dm, sosyal medyasını öğrenmek içinde burdan yazmam lazım yani)

Hocam kısaca şöyle deyim ekranı 120 Hz çok akıcı bir ekran Android telefonlar bile çoğu cihazı 60 Hz değil kamerasında 6 kat Zoom var iPhone 13'te 3 kat Zoom var, ekranı 120 Hz olsaydı iPhone 13 tercih ederdim ama sırf 120 Hz için değer bence kısacası kayda değer. Sadece ekranı ve kamerasının değişikliği var. Bir de sizi zorlamayacaksa bütçe neden direkt üst modelini almayasanız ki? Bir de bütçeniz zorlamayacaksa alın bakın size demiyorum genel olarak konuşuyorum. iPhone almak için kredi çekmeyin birikmiş paranızı vermeyin bütçe varsa alın sosyal mesaj :D.

Ha bir şey eklemeyi unuttum telefonu 6-7 yıl bile kullanırsınız, bunlar iPhone olduğu için uzun ömürlüdür.
Hocam çok teşekkürler cevap için öncelikle, yani aylık ödemesi bana ikisinde de sıkıntı olmayacak çok fazla açıkçası.

Ondan ayrı olarak kamera çok kullanmıyorum aslında ama ileride de böyle mi olur emin değilim. O yüzden sonradan pişman olmak da istemiyorum, keşke Pro alsaydım diye.

İki cevap için de teşekkür ederim, iyi akşamlar.

Öncelikle merhaba, dün iPhone 13 modelini aldım. Pro modelinin ekranı gerçekten çok güzel hissettiriyor ve kamerasında da farklar mevcut ancak şahsen ben aradaki farka değer bulmadım. İnternette görünenin aksine gerçekte Pro modelindeki üç adet kamera gerçekten devasa duruyor ve telefonun arka kısmının neredeyse 3 te 1'ini kaplamış vaziyette. Hal böyle olunca telefon arka taraftan (kılıf olmadığı durumda) çok kaba gözüküyor. Profesyonel fotoğraf veya video çekmediğim için aradaki farkı vermedim ancak uzun süre kullanmayı hedeflediğim için normal 13 modelinin 256 GB modelini satın aldım.
Pro modelini mağaza dışında deneyimleme fırsatım olmadı, ancak şahsi kanaatim 13 modelinin neredeyse 3 te 1'i kadar daha üstüne eklemeyi mantıklı bulmadım.

Öncelikle merhaba, dün iPhone 13 modelini aldım. Pro modelinin ekranı gerçekten çok güzel hissettiriyor ve kamerasında da farklar mevcut ancak şahsen ben aradaki farka değer bulmadım. İnternette görünenin aksine gerçekte Pro modelindeki üç adet kamera gerçekten devasa duruyor ve telefonun arka kısmının neredeyse 3'te 1'ini kaplamış vaziyette. Hal böyle olunca telefon arka taraftan (kılıf olmadığı durumda) çok kaba gözüküyor. Profesyonel fotoğraf veya video çekmediğim için aradaki farkı vermedim ancak uzun süre kullanmayı hedeflediğim için normal 13 modelinin 256 GB modelini satın aldım.
Pro modelini mağaza dışında deneyimleme fırsatım olmadı, ancak şahsi kanaatim 13 modelinin neredeyse 3'te 1'i kadar daha üstüne eklemeyi mantıklı bulmadım.

Hayırlı uğurlu olsun, bende aşırı kararsızım 13 mü, 13 Pro mu diye kameradaki fark kendini cok belli ediyor mu?

Hayırlı uğurlu olsun, bende aşırı kararsızım 13 mü, 13 Pro mu diye kameradaki fark kendini cok belli ediyor mu?
Teşekkür ediyorum. Açıkçası ben cihazdan oldukça memnunum ve halen aradaki farkı vermeye değer bulmuyorum. 14 veya 15. model çıktıktan sonra Pro modelleri tahminimce daha mantıklı bir seçenek olacaktır.

Teşekkür ediyorum. Açıkçası ben cihazdan oldukça memnunum ve halen aradaki farkı vermeye değer bulmuyorum. 14 veya 15. model çıktıktan sonra Pro modelleri tahminimce daha mantıklı bir seçenek olacaktır.

Biraz da makro çekim için istiyordum açıkçası. Kamera benim icin cidden önemli. Bir de 6 GB RAM olması. Bende şu an iPhone 6s var. Bilirsiniz 6 serisi çıktığında s serisi 2 GB RAM, düz seri 1 GB olarak üretilmişti. Üzerinden 6 sene geçti. S serisi hala donmadan kasmadan kullanılabiliyorken. Düz 6'lar 3-4 sonra kullanılmamaya donmaya baslamıştı. Şimdi kafam şuna gidiyor Pro 2 GB daha fazla ve 5-6 sene kullanmayı düsünüyorum. Düz 13 alırsam ve 4 sene sonra artık kasmaya donmaya baslarsa kötü olmaz mı benim için sence? Ama arada 5000 liralık ciddi fark var.

Biraz da makro çekim için istiyordum açıkçası. Kamera benim icin cidden önemli. Bir de 6 GB RAM olması. Bende şu an iPhone 6s var. Bilirsiniz 6 serisi çıktığında s serisi 2 GB RAM, düz seri 1 GB olarak üretilmişti. Üzerinden 6 sene geçti. S serisi hala donmadan kasmadan kullanılabiliyorken. Düz 6'lar 3-4 sonra kullanılmamaya donmaya baslamıştı. Şimdi kafam şuna gidiyor Pro 2 GB daha fazla ve 5-6 sene kullanmayı düsünüyorum. Düz 13 alırsam ve 4 sene sonra artık kasmaya donmaya baslarsa kötü olmaz mı benim için sence? Ama arada 5000 liralık ciddi fark var.
Merhaba, benzer düşünceyi 12 serisinde yaptım bende. 12 değilde 12 pro aldım 12/15 ay önce . Kamera benim için önemliydi. Uzun bir zaman kullanmayı düşünüyorum. Fakat 11,12, kolay kolay eskiyecek zayıf donanıma sahip cihazlar değiller. Apple'da bunun farkında olduğu için batarya performansını düşük tutuyor. Bu cihazların en gıcık sorunu bu sanırsam, senelerdir de böyle. Zamlar herşey daha fazla katlanıyorken en tepe modelini seçmek daha mantıklı olur TR şartlarında. Hem doyuma ulaşırsın hem uzun ara kullanılır.

Kendimden örnek vermek istiyorum; mesela güzel bir profesyonel fotoğraf makinası ve ekipmanları alacak durumum olsaydı, muhtemelen mini veya SE gibi bir cihaz kullanırdım. Ama işin güzel yanı Pro serileri yukarıdaki verdiğim örneğe göre belli bir miktar seviyede tatminlik sağlayabiliyor hele video performansı konusunda.

Geri
Yukarı