iPhone 14 Pro Max IMEI kaydı nasıl yapılmalıdır?

ShiedaBro

Decapat
Daha fazla  
Selam, yakın zamanda bir telefon alacağım ve bütçem 35 bin TL, bu bütçede iPhone almaya karar verdim. Android kullanmaktan sıkıldım değişiklik istiyorum, bir arkadaş yurt dışı ürünü almamı tavsiye etti, yani sarı siteden 14 Pro Max'i 25-26 bin civarı bir fiyata satın alıp kaydettirmek istiyorum. Şimdi aklımda bir grafik çizdim ne yapmam gerektiğini hatam var ise veya tavsiyeniz var ise duymak isterim.

1. Telefonu sarı siteden satın alıp (sıfır) 120 gün boyunca kullanıyorum.
2. KKTC (Lefkoşa) gidiş-dönüş uçak bileti alıyorum.
3. Döndüğümde BTK sitesinde IMEI kayıt başvuru yapıyorum.

Bazı arkadaşlar gümrük memurlarına belirtin falan demişti. Bilmediğim bir şey var ise yardımcı olur musunuz?

Cihazı satın aldıktan sonra fiziksel sim ile 120 gün, e-sim ile ek olarak bir 120 gün daha kullanım hakkı elde ediyorsunuz. Bu hak yılın ilk günü yenileniyor.

Dolayısı ile bugün alım yaparsanız 2023 yılının eylül ayına kadar kayıt yaptırmadan kullanabilirsiniz.

Bana soracak olursanız yeni yıldan önce yurt dışına gidiş dönüş yapmanız daha doğru olur:

1- Yeni yılda kayıt ücreti ciddi oranda zamlanabilir.
2- 3 yıl boyunca başka kişinin adına hatla kullanılamayacak cihazınız. 2022 yılında kayıt yaparsanız 01 Ocak 2025 itibarıyla başkasına satabilirsiniz. 2023 yılında kayıt yaparsanız 01 Ocak 2026 itibarıyla başkasına satabilirsiniz.

Sizin bahsettiğiniz sıralama ise doğru, herhangi bir yanlışlık yok. Birine belirtmene de gerek yok. Zaten yurt dışına girişin ve çıkışın sistemden görülebiliyor olacak.

Cihazı satın aldıktan sonra fiziksel sim ile 120 gün, e-sim ile ek olarak bir 120 gün daha kullanım hakkı elde ediyorsunuz. Bu hak yılın ilk günü yenileniyor.

Dolayısı ile bugün alım yaparsanız 2023 yılının eylül ayına kadar kayıt yaptırmadan kullanabilirsiniz.

Bana soracak olursanız yeni yıldan önce yurt dışına gidiş dönüş yapmanız daha doğru olur:

1- Yeni yılda kayıt ücreti ciddi oranda zamlanabilir.
2- 3 yıl boyunca başka kişinin adına hatla kullanılamayacak cihazınız. 2022 yılında kayıt yaparsanız 01 Ocak 2025 itibarıyla başkasına satabilirsiniz. 2023 yılında kayıt yaparsanız 01 Ocak 2026 itibarıyla başkasına satabilirsiniz.

Sizin bahsettiğiniz sıralama ise doğru, herhangi bir yanlışlık yok. Birine belirtmene de gerek yok. Zaten yurt dışına girişin ve çıkışın sistemden görülebiliyor olacak.
Kimlik ile gidiş dönüş yapsam sorun olmaz değil mi?

Geri
Yukarı